Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
12 Haz 2016
1,057
412
83
istanbul
www.muhabbetkusu.com.tr
Evcil Hayvanı
Cennet P., Monk P.
Kuş sayısı
2 tane
Muhabbet kuşu isim önerileri isimlerin içerisinde B, K, S, C harfleri bulunursa muhabbet kuşu söylerken daha rahat olur. Bazı isim örnekleri verelim;

Erkek muhabbet kuşları için isimler: aksak, aliş, ananas, apollo, bambo, başkan, behlül, boncuk, bonbon, cincan, congöz, çinko, çıtçıt, fıstık, gafur, hüsmen, ibiş, paytak, pepe, zuzu,aşık, apti,cesur, bakır, bambam,paytak, paşam,dodo, dido vs.

Dişi muhabbet kuşları için isimler: abiye, alya, benekli, beyaz, boncuk, bordo, deniz, çıtır, çıtıpıtı, maşuk, maviş, mercan, şirin, mızmız, şıkıdık, şımarık, şirret, yasemin, zakkum,pembiş,canse, çiçek, balon, balım, aşkım,mülgan, yaprak, suzan vs.

Muhabbet Kuşlarına İsim Verirken Hangi Özelliğine Dikkat Edilir

Evde bakımı yapılan en güzel kuşlardan biri de muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşları da ötüşleriyle insanı büyüleme özelliğine sahiptir. Muhabbet kuşları genelde çift olarak beslenmektedir. Genelde tek olduklarında psikolojileri bozulup bunalıma girdikleri çok rastlanan bir olaydır. O sebeple tek beslenmeleri önerilmez. Bir erkek ve bir dişi olarak beslenmesi en doğrusudur. Bu tür beslenme türünde hem yavru verimi de sağlanabilir. Fizyolojik gelişimlerine ulaştıklarında muhabbet kuşlarında çiftleşme istekleri kendiliğinden gelişmektedir. Ama kızışmalarında en önemli faktör uygun eş seçimi olması gerekir. Eğer uygun eş seçimi yapılmazsa çiftleşmeleri gerçekleşmez ve yavru verimi sağlanamaz. Uygun eş seçilmişse hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden kızışmaları sağlanarak çiftleşmelerinin gerçekleşmesine katkı sağlanmış olunur. Bazı besin maddeleri ilerde kızışmaları sağlanıp çiftleşmeleri sağlanabilinir.

Muhabbet Kuşlarının Dişleri Cinsiyetinde İsmini Belirler

Muhabbet kuşlarının dişileri ne kadar çabuk erginliğe erişse çiftleşmeler için 1 yaşının beklenmesi daha sağlıklıdır. Erkekler ise 7 ve 8 aydan sonra çiftleşmelerine olanak sağlanabilir. Çiftleştirme yapılırken öncelikle yaşları birbirine yakın olan tercih edilmelidir. Eş olarak seçilen muhabbet kuşu eş seçimi ile ne kadar çok zaman geçirmişse o kadar rahat ve sağlıklı çiftleşmeler sağlanır.6 yaş üzeri dişi kuşlar kızıştırılmamalı ve çiftleşme yapılmamalıdır. Kuş yaşlı olursa yumurtlamada sorun yaşanıp kuşunuzun ölümüne yol açabilir. Uygun çift seçildikten sonra kafese yuvalıklar takılmalı, dişi kuş 9 aylıkken takılırsa yuvayı tanıması ve alışması iki üç ayı bulacağı için 1 yaşınada girmiş olup, çiftleşme rahat sağlanmış olunur.
 
  • Beğen
Tepkiler: Ahmet ASLAN
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer konular