Karadeniz Pet

muhabbet kuşu kış hazırlığı

Berat Taşlı

Yeni Üye
öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar. size bir sorum olacak benim muhabbet kuşum 2 aylık yavru. ve bildiğiniz gibi kış yaklaşıyor. kuşumu kışa hazırlamak ve üşümemesini sağlamak için ne yapmalıyım. kafesin içine uyku çadırı olabilir mi ? yada kafesin dışına havlu sarsam olur mu cevap yazarsanız sevinirim :)

çok güzel bir konu olmuş. :)

mobil cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar. size bir sorum olacak benim muhabbet kuşum 2 aylık yavru. ve bildiğiniz gibi kış yaklaşıyor. kuşumu kışa hazırlamak ve üşümemesini sağlamak için ne yapmalıyım. kafesin içine uyku çadırı olabilir mi ? yada kafesin dışına havlu sarsam olur mu cevap yazarsanız sevinirim :)
Sıcak bir ortamda bulunsun bağışıklığı için sebze meyve verebilirsiniz kafes temizliğine önem verin aksesuarları vs. Kış zamanlarında çok fazla banyo yaptırmayın yaptırdığınız zaman havlu ile sarın veya kafesin üstünü havlu ile örtün

Merhaba. Uyku çadırı yapabilirsiniz fakat bulunduğu ortamın ısısı dengede değilse kafesin üzerini mutlaka örtün (odada kalorifer varsa örtmeyebilirsiniz). Kış aylarında sık sık banyo yaptırmanıza gerek yok, ayda 1 kez yaptırmanız yeterli olur. Birkaç günde bir sevdiği taze sebze ve meyvelerden verin, doğal C vitamini takviyesi olarak da haftada 1 kez suyuna 3-4 damla kadar limon damlatabilirsiniz (kafeste 4-5 saat kadar kalsın).

bu arada bir sorum daha olacak benim kuşum sadece elma veya marul yiyor haftada 1 suyuna limon veya elma sirkesi koyuyorum sizce bu yeter mi yoksa ek olarak probiyotik veya vitamin almalı mıyım

Kuşunuza yeteri kadar baktığınızı ve vitamin ihtiyacını karşıladığınızı düşünüyorsanız ekstra olarak vitamin takviyesi almanıza gerek yok fakat probiyotik almanızda fayda var. Ayrıca kuşunuzu elma ve marul dışında başka sebze ve meyvelere de alıştırın.

elma veya marul dışında hangi meyve ve sebzeleri verebilirim

elma veya marul dışında hangi meyve ve sebzeleri verebilirim

Sebze olarak;

Havuç , Salatalık , Acur , Kelek (Ham Kavun) , Haşlanmış Patates, Tatlı Yeşil Biber, Kapya Biber, Brokoli (Çiğ), Haşlanmış Patates (Az Miktarda) , Haşlanmış Mısır, Marul , Semiz Otu , Dereotu, Nane, Ispanak, Lahana , Taze Asma Yaprağı, Taze Fesleğen

Meyve olarak ise;

Elma , Armut , Ayva, Muz, Erik , Üzüm, Kayısı , Şeftali , Nektarin , Çilek , Böğürtlen , Yaban Mersini , Dut, Vişne , Kiraz , Kivi, Nar, Karpuz , Kavun , Mango , Ananas verebilirsiniz.

Geri