Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu kabızlık

Onur0804

Meraklı Üye
Muhabbet kuşumun kabız olduğundan şüpheleniyorum. Pisleme hareketi yapıyor ama dışkı çıkmıyor. Tam anüs deliğinde dışkı yapışık durumda oluyor kuru şekilde ishal değil. Gayet hareketli ve kabarması vs. yok.

İştahı hiç yok nerdeyse hiç yem yemiyor. Yememesinden dolayı dışkısıda yok kağıdını değiştirdim altı tertemiz.

Marul vs. Verdim kabızını düzeltir diye ama yeşillik yeme alışkanlığı yok yemediği için kuruyor yeşillik.

Zeytinyağı damlattım ağzına bir damla dışkısını attı dışarı rahat şekilde ama iştahı yok.

Yardımcı olur musunuz?

Önerebileceğiniz kolay bulunabilicek probiyotik markası var mı? Bulunduğum yerde fazla seçenek yok.

İnternetten sipariş ederseniz seçenek çok. Ben internet alışverişlerimde ininal kart (ön ödemeli) kullanıyorum. Şok marketten 5 liraya almıştım :)

Hiç bişey bulamazsanız kuru hamur/bira mayası kullanabilirsiniz. Doğal probiyotiktir. Tam dolu suluğa bir pirinç tanesi ekleseniz yeterli.

Bu arada kabızlık ciddi bir problemdir ihmal etmeyin. Eğer dışkı popoya yapışıp birikiyorsa sürekli poposunu ıslak pamukla temizleyin. Ayrıyetten şırınga ile kuşun poposuna zeytinyağı sıkın biraz içeride ne varsa atar. Şırınga da iğne olmıyacak tabiki!!! Şırınganın ucunu anüse sokun biraz ve sadece bir iki damlaya denk gelicek miktarda içeriye sıkın.

Ayrıyetten dediğim gibi probiyotik ve zeytinyağı uygulamalarından sonrada hala düzelmez ise mutlaka sulphamezathine alıp 3-5 gün arası kullanın. Kabızlık ve popoya dışkı yapışması; koksidiyozun en büyük belirtisidir....

Diazyme 256'yı kullandım ve ağızdan damlatarak zeytinyağı verdim şuanda düzeldi ve iyi teşekkürler.

Geri