Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu kafesin içine yumurtladi.

Ksk7boy

Yeni Üye
Iyi aksamlar. Muhabbet kuşlarima yumurtlamasi için yuva almamiştim.
Bugun baktim kafesin icine alt tarafa 2 adet yumurtlamiş. Ve üstüne oturuyor yumurtalarin. Biri yazmis o yumurtalar çöp diye. Benim sorum şu an napmaliyim. Yuva alip yumurtalari yuvaya mi koymaliyim yoksa olduğu gibi birakmali miyim kuş kuluçkaya yatarken.

Yuva yoksa yuva şart. İvedi olarak plastik folluklu yuvalik alın. Yumurtaları yuvalığa koyun. Çöp olup olmadığına kuş karar versin. Ya kıracak yada yumurtaya yatacak. Eğer tekrar yere yumurtlarsa onuda yuvaya koyun.

2 yumurta yapması için 4 gün geçmesi gerekiyor siz 4 gündür dikkat edip kuşları kontrol etmedinizmi hocam hiç. Siz her halükarda yuvalık alacaksınız almışken plastik folluklu bir yuvalık alın yumurtaları yuvaya yerleştirin artık gerisi dişiye kalmış.

Eşim de rahatsiz hastalikla ugrasiyoruz kaç gündür oyüzden yemi bile fazla koymuştum hastaneye giderken.
Simdi siz yuvaya koyun demissiniz bir baskasi da yumurtalara işik tut saglamsa talaş koy elleme yumurtalari orda da olur demiş. Kararsiz kaldim oyüzden zaten bugun 24 saat calisiyorum yarina kadar bi karar verecegim yuva kesin alacagim da yuvaya koyma konusunda

Yuva yoksa yuva şart. İvedi olarak plastik folluklu yuvalik alın. Yumurtaları yuvalığa koyun. Çöp olup olmadığına kuş karar versin. Ya kıracak yada yumurtaya yatacak. Eğer tekrar yere yumurtlarsa onuda yuvaya koyun.
Tesekur ederim.hepinize. eğer yumurta çöp ise üstüne yatmiyor mu kuş. Bizim kuş yatiyor üstüne demek ki sağlam midir? Baya üzüldüm yuvaligi zamaninda almadigima .

Çok geçmiş olsun hocam yumurtalar orda nasıl olsun ki hadi şimdi yatıyor yumurtalara ama yavrular çıktıktan sonra kafes tabanında dışkılar atık kirler içinde pek olmaz gibi. Yumurtalar kırılmadıysa dişi kuşta çıktığından beri yatıyorsa yumurtalarda sorun yoktur. Siz yuvalık alıp takın müsait olduğunuz bir zamanda.

Çok geçmiş olsun hocam yumurtalar orda nasıl olsun ki hadi şimdi yatıyor yumurtalara ama yavrular çıktıktan sonra kafes tabanında dışkılar atık kirler içinde pek olmaz gibi. Yumurtalar kırılmadıysa dişi kuşta çıktığından beri yatıyorsa yumurtalarda sorun yoktur. Siz yuvalık alıp takın müsait olduğunuz bir zamanda.
Tamam sagolasin. Artim yarin yuvalik takacagim yumurtalari da icine koyacağim artik Allah affetsin. Yanlis yaptigimiz bisey olursa

Bir de ben bunlara mama hic yapmadim.
Yumurta irmik biskuvi mamasi diyorlar yapmam mi gerekiyor az özetler misin?

Bir de ben bunlara mama hic yapmadim.
Yumurta irmik biskuvi mamasi diyorlar yapmam mi gerekiyor az özetler misin?
Evet normal altı boş kuşlara haftada 2/3 kere,altında yavru ve yumurta olanlara ise gün aşırı verebilirsiniz.
Mamanın içeriği ise temel olarak bunlar ;
  • Haşlanmış yumurta
  • cicibebe yada petibör bisküvi(ezilmiş halde)
-rendelenmiş havuç

Sadece bu 3 karışım ilede yapılabilir ama ek olarak içine çörek otu,hindistan cevizi,kekik,nane,keçiboynuzu tozu,irmik,petshopta satılan hazır mamalar,nijer tohumu,kırmızı pancar ve kırmızı havuç,kabak,buğday ruşeymi,tarçın,maydonoz,marul,dere otu,semiz otu,sarımsak gibi tonlarca ürünlerden eklenebilir. Önemli olan eklenen ürünlerin dozunu ayarlamak,keçiboynuzu tozu,sarımsak ve birkaç bunun gibi bazı ürünlerin mamanın içine çok az konulması gerekiyor.

Tesekur ederim.hepinize. eğer yumurta çöp ise üstüne yatmiyor mu kuş. Bizim kuş yatiyor üstüne demek ki sağlam midir? Baya üzüldüm yuvaligi zamaninda almadigima .
Geçmiş olsun. Allah sağlık sıhhat versin inşallah. Ustam 2 yumurta yeni yumurta ne tutarsan tut dolu mu boş mu anlayamazsin. Yumurtaya yatıp en az 5 gün geçecek öyle anlaşılır. Siz alın yuvaligi takın içine koyun yumurtayı. Gerisini dişi kuşunuza bırakın. Dert edilecek birşey yok. Hayırlısı Allah'tan.

Ikini
Geçmiş olsun. Allah sağlık sıhhat versin inşallah. Ustam 2 yumurta yeni yumurta ne tutarsan tut dolu mu boş mu anlayamazsin. Yumurtaya yatıp en az 5 gün geçecek öyle anlaşılır. Siz alın yuvaligi takın içine koyun yumurtayı. Gerisini dişi kuşunuza bırakın. Dert edilecek birşey yok. Hayırlısı Allah'tan.
ikinize de cok tesekkur ederim. ALLAHA Emanet olun. Sizlere de Allah sağlik versin.

Hocam telefonun flaşıyla 3 gün geçince belli şekilde dolu olup olmadığı gözüküyor bazende nadiren 4/5 gün sürebiliyor belli olması yumurtaları kontrol ederseniz ilk yumurtanın dolu olup olmadığını anlayabilirsiniz 2. Yumurtayıda yarın uada bir sonraki gün kontrol edebilirsiniz.

Birazdan yuva almaya gidecegim de . Yuva küçük olursa kuş girmez diye okumuştum boyutlari nasil olmali yuvanin var midir bir ebat.

Otalama 20 cm olsa yeterli. Plastik folluklu olsun kesinlikle zaten genelde de plastik folluklu yubalıjlar üç aşşağı beş yukarı aynı ölçüde oluyorlar. Yuva içine koymak içinde talaş yada mısır granülü alırsanız çok iyi olacaktır.

Otalama 20 cm olsa yeterli. Plastik folluklu olsun kesinlikle zaten genelde de plastik folluklu yubalıjlar üç aşşağı beş yukarı aynı ölçüde oluyorlar. Yuva içine koymak içinde talaş yada mısır granülü alırsanız çok iyi olacaktır.
Tamamdir talaşta aldim tesekkur ederim hamster talaşi yalniz. Biri sanirim siyah çam talaşi mi ne demis yanlis hatirliyo olabilirim bulamadim ondan sansimiza artik geçte kalsak zararin neresinden dönsen kardir. Bir arkadaşta kuluçka döneminde mama verme rahatsiz eder onlari vucuden dedi. Yumurta yokken verebilirsin dedi neler öğrenecez daha bakalim=)

Muhabbet kuşu yuvaya girer mi girmez mi diye tereddüt içinde olduğumdan dolayı ilk olarak sadece plastik folluka talaş koydum ve kafesin alt tarafina koydum folluku. Ve koymadan önce kuluçkaya yatan hayvan yatmaz oldu neyse belki canilik olabilir ama en asindan yumurtalarinin orda oldugunu görsün diye follukla kafes arasina kafes tavanina sikiştirdim kuşu yani gördu en azindan. Sonra baktim yuva boşken yuvaya girdigini gördüm yuvayi koydugumdan veri kapisini isiriyor ediyor. Neyse bende artik koydum folluku yuvanin ićine artik rahat biraktim kuşlari nasip artik. Ama yuvaya girdigini biliyorum.ona da şükür:)

Yumurta zamanıda vermen gerekli dişi kuluçkaya yattığından erkek besliyor dişiyi zorlanmaması gerek. Talaş farketmez temiz,doğal olduğu sürece marangozdan bile alabilirsiniz. Siz fazla üstüne gitmeyin strese girip yumurtalara zarar cerebilir doğal haline bırakın.

Muhabbet kuşu yuvaya girer mi girmez mi diye tereddüt içinde olduğumdan dolayı ilk olarak sadece plastik folluka talaş koydum ve kafesin alt tarafina koydum folluku. Ve koymadan önce kuluçkaya yatan hayvan yatmaz oldu neyse belki canilik olabilir ama en asindan yumurtalarinin orda oldugunu görsün diye follukla kafes arasina kafes tavanina sikiştirdim kuşu yani gördu en azindan. Sonra baktim yuva boşken yuvaya girdigini gördüm yuvayi koydugumdan veri kapisini isiriyor ediyor. Neyse bende artik koydum folluku yuvanin ićine artik rahat biraktim kuşlari nasip artik. Ama yuvaya girdigini biliyorum.ona da şükür:)
Doğası gereği yuva adı üstünde. O kadar uğraşmışsin o genede yuvaya koy demiş sana. Maşallah. İnşallah sağlıklı yavrulariniz olur. Sağlıkla büyütürsünüz.