Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Kuluçka Süresi

guray

Yeni Üye
Dişi kuşum cere rengi tamamen kahverengi olmamasına rağmen bir yumurta yaptı sanırım ikinciside yolda ilk defa kuş beslediğim ve ilk defa yumurta gördüğüm için birkaç sorum olacak.

1-Kuşların çiftleşmelerine daha doğrusu çiftleşemediklerine birkaç defa şahit oldum gelen yumurtalar kızgınlık yumurtası ise dişi kuş kaç adet kızgınlık yumurtası yapar.

2-Su ve yemlerini kontrol etmek dışında kafese yaklaşmıyorum. Haftada 1 yumurta maması yapıyorum. Yuvalıkta talaş var kalamar kemiği ve gaga taşı asılı. Bunlar dışında yapılacak bir şey var mı?

3-İlk yumurtadan sonra dişi birkaç saat yumurtaya yatmadı yumurtanın bozulmasına sebep olur mu?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar daha sorum oldukça sizlerden yardım isterim.

ilk yumurtadan sonra bazen ikinci hatta üçüncü gelene kadar yatmayabilir, sorun değil. 1 hafta kadar yaşayabiliyor yumurtalar.
1-2 saniyelik çiftleşmeler bile yeterli olabilirken sizin görmediğiniz anlarda onlarca defa çiftleşmiş olabilirler. bekleyip görmekten başka çare yok.
kuşlarınızın rahatsız edilmemesi adına doğru hareket ediyorsunuz. eğer evcillerse daha sık yaklaşmanızda da sorun yok.

Cerenin kahverengi olmaması yumurtaların boş olacağı anlamına gelmez. Yumurtaların dolu olup olmadığı 5-6 gün sonra ışık kontrolü ile belli olur. Yavru çıkmadan haftada 1-2 gün yavru(lar) çıktıktan sonra ise gün aşırı mama verilebilir. Bereketli üretimler olsun İnşallah.

[MENTION=6541]deniz kom[/MENTION] [MENTION=2149]Uğur GENÇ[/MENTION]

cevaplar için teşekkürler. Maalesef kuşlarım evcil değil aldıklarımda yavru değillerdi bende korkutmamak için pek yaklaşmadım o yüzden yem değişimlerini de karanlıkta yapmaya çalışıyorum.
Umarım dediğiniz gibi çiftleşme benim görmediğim zamanlarda olmuştur yumurtalar boş çıkmaz

1. Kızgınlık yumurtası sandığının aksine kuşun çere kahve rengi iken gelir. Yanında eş olabilir de olmayabilirde. Yanında eş varsa ve çiftleşmemişse gelen yumurtaya genelde kızgınlık yumurtası denmez, dişi kuluçka moduna girmiş ve çiftleşmeden yumurtlamış. Sen görmediğin bir zaman çiftleşme olmuş ta olabilir.

2. Bu söylediklerinin dışında yapacak birşey yok, günde 1 defa yuvalık içini kontrol et, yapabilirsen keçel kalemle yumurtaların geliş sırasını işaretlersin, ilerde yumurta kontrolü sırasında yardımı olur.

3. Anne genelde 3. yumurtadan sonra yatar. Şu an yuvalıkta dursa bile yatmıyor, yumurtayı ısıtmıyordur. Nadiren de olsa ilk yumurtadan itibaren yatanlar var.

Hayırlı üretimler olsun.

1. Kızgınlık yumurtası sandığının aksine kuşun çere kahve rengi iken gelir. Yanında eş olabilir de olmayabilirde. Yanında eş varsa ve çiftleşmemişse gelen yumurtaya genelde kızgınlık yumurtası denmez, dişi kuluçka moduna girmiş ve çiftleşmeden yumurtlamış. Sen görmediğin bir zaman çiftleşme olmuş ta olabilir.

2. Bu söylediklerinin dışında yapacak birşey yok, günde 1 defa yuvalık içini kontrol et, yapabilirsen keçel kalemle yumurtaların geliş sırasını işaretlersin, ilerde yumurta kontrolü sırasında yardımı olur.

3. Anne genelde 3. yumurtadan sonra yatar. Şu an yuvalıkta dursa bile yatmıyor, yumurtayı ısıtmıyordur. Nadiren de olsa ilk yumurtadan itibaren yatanlar var.

Hayırlı üretimler olsun.

O zaman şu an yaptıklarımın üstüne bir şey yapmama gerek yok. İnşallah sorunsuz alırım yavruları. Cevabınız için teşekkürler.

Geri