Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu - Kursakta Su Toplanması

Sağolun hocam.

Fotoğraflara bakarak mı iyi değil dediniz?
2 gündür neredeyse hiç tıkanmadı. Nefes almada zorlanmadı. Az önce elime aldım. Önceden elime aldığımda çok kötü tıkanıyordu. Şimdi elime aldığımda sakin sakin durdu. Gagasının üzerindeki 2 delikten birine tüy kaçmış sanırım, onu almak için elime aldım ama tüy içine girmiş alamadım. 2-3 gecedir çok rahat uyuyor, hiç ses çıkarmadan. Fakat iştahı biraz azaldı. Vitamini bitti sanırım ondan. Suyuna vitamin kattığımda 10-15 tane dal darı ve yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar yem yerdi. 2 gündür 5-6 tane dal darı ve 1 çay kaşığı yem yiyiyor. Çiğdemi çok seviyor, karşıdan çiğdemi gösterip ona olan tepkisini ölçüyom, çiğdemi görünce hemen yemeye çalışıyor.

Hocam şimdi, burun deliğine kaçan tüyün zararı olur mu?
İştahı sizce nasıl?
Tekrar vitamin alacağım. Bu arada buzdolabı aminosol ve avisol plus ile dolu ama veteriner özel bir vitamin hazırlayor. Ondan alıyorum.
Kuşum şu an iyi iken bir daha veterinere götürmek istemiyorum açıkcası. Son seferde hem kuş hem ben çok kötü olduk.

Vakit ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Kuşu götürmeden durumunu anlatıp yaşadıklarınızı anlatın hekimin elinde bir fikir olacaktır illa .

Kuşu götürmeden durumunu anlatıp yaşadıklarınızı anlatın hekimin elinde bir fikir olacaktır illa .
Hocam, geçen gün vitamin almak için gittim. Durumu anlattım daha doğrusu gelişmeleri anlattım. Yem yiyiyor, su içiyor, bizle sohbet ediyor, geceleri sessiz uyuyor, hiç tıkanmadı dedim. Çok iyi gelişmeler dedi ama bu durumda tamamen iyileşme beklenemez dedi. Bu konfor alanında çok uzun süre yaşayabilir dedi. Birde kuşumun bir ayağı kalça çıkığı gibi oldu. Vücuduna bağlandığı yerden çıkık duruyor. Bu yüzden çok rahat yürüyemiyor. Bununda etkisi oldu sanırım.

Hem fotoğraftan, hem dışkıdan, hemde anlattıklarından dolayı iyi değil dedim.

Güncel dışkı resimleri ve kuşun videosunu çekip eklermisin.
Hocam 2-3 gün içinde ekleyeceğim. Hem kuşumun iyileştiğini düşündüğüm için hem de vakit bulamadığım için video çekip ekleyemedim.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Hocam, geçen gün vitamin almak için gittim. Durumu anlattım daha doğrusu gelişmeleri anlattım. Yem yiyiyor, su içiyor, bizle sohbet ediyor, geceleri sessiz uyuyor, hiç tıkanmadı dedim. Çok iyi gelişmeler dedi ama bu durumda tamamen iyileşme beklenemez dedi. Bu konfor alanında çok uzun süre yaşayabilir dedi. Birde kuşumun bir ayağı kalça çıkığı gibi oldu. Vücuduna bağlandığı yerden çıkık duruyor. Bu yüzden çok rahat yürüyemiyor. Bununda etkisi oldu sanırım.
Mavi şehire mı gittiniz ?

Uzun bir aradan sonra, kuşumun güncel durumunu yazmak istedim. Neler kullandım, neler iyi geldi yazayım, bu sorunu yaşayan arkadaşlara(umarım hiçkimse yaşamaz) referans olsun istedim.

Muhabbet kuşum şu an iyi durumda. Daha sonra 2 kere tekrarladı bu hastalığı. İkisinde de, antibiyotik, immomodülatör(bağışıklık güçlendirici gibi birşeymiş), vitamin ve probiyotik verdim her gün suluğuna 10'ar damla olacak şekilde. Bu şekilde toparladı fakat ara ara tekrarlıyor, veterinere gidip ilaç alıyorum. Instagramdaki videosu gibi değil şu an. Şimdi tüy döktüğü ve kafasını kanadına gömdüğü ve iştahı azaldığı için tekrar veterinerden ilaç aldım, antibiyotik, immomodülatör ve vitamin.

Bu hastalığı bu 4 ilacı kullanarak yendik ya da erteledik diyeyim. Çünkü veteriner tekrarlayabileceğini söyledi.

Arkadaşlar merhaba,

7 yaşında erkek muhabbet kuşum var. Sağlık problemleri vardı. Bir ayağı tam basamıyor, yağ lipomu vardı. Son 3 haftadır, ara sıra nefes alırken tıkanır gibi oluyordu. 10 gün önce veterinere götürdüm. Veteriner hekim muayene ederken, sanırım kursağına fazla bastırdı, çok kötü oldu. Hareketsiz kaldı. Oksijen verdiler. 5-10 dakika sonra kendine gelebildi. Kıursağında su toplanmış. Antibiyotik, illümodülar(bağışıklık güçlendirici gibi birşey), vitamin ve probiyotik verdi. İlaçları kullandık. Fakat pek bir iyileşme olmadı. Yem yiyiyor, su içiyor, bizimle sohbet bile ediyor fakat durup dururken nefes almada zorlanıyor. Sanki genzinde birşey varmış gibi. Bu durumda ne yapabilirim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Sağolun hocam.

Fotoğraflara bakarak mı iyi değil dediniz?
2 gündür neredeyse hiç tıkanmadı. Nefes almada zorlanmadı. Az önce elime aldım. Önceden elime aldığımda çok kötü tıkanıyordu. Şimdi elime aldığımda sakin sakin durdu. Gagasının üzerindeki 2 delikten birine tüy kaçmış sanırım, onu almak için elime aldım ama tüy içine girmiş alamadım. 2-3 gecedir çok rahat uyuyor, hiç ses çıkarmadan. Fakat iştahı biraz azaldı. Vitamini bitti sanırım ondan. Suyuna vitamin kattığımda 10-15 tane dal darı ve yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar yem yerdi. 2 gündür 5-6 tane dal darı ve 1 çay kaşığı yem yiyiyor. Çiğdemi çok seviyor, karşıdan çiğdemi gösterip ona olan tepkisini ölçüyom, çiğdemi görünce hemen yemeye çalışıyor.

Hocam şimdi, burun deliğine kaçan tüyün zararı olur mu?
İştahı sizce nasıl?
Tekrar vitamin alacağım. Bu arada buzdolabı aminosol ve avisol plus ile dolu ama veteriner özel bir vitamin hazırlayor. Ondan alıyorum.
Kuşum şu an iyi iken bir daha veterinere götürmek istemiyorum açıkcası. Son seferde hem kuş hem ben çok kötü olduk.

Vakit ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Şuan benim kuşum da aynı durumda suyu ince insülin siringasiyla 2 kere boşaltmak zorunda kaldım antibiyotik olarak doksimis kullandım 14 gün ama bir cevap vermedi tedaviye siz hangi Antibiyotigi kullanmistiniz?

Maalesef kuşumu kaybettim son mesajımdan kısa süre önce. 18 Ekim 2019'da yazmışım. Sanırım 9 ay kadar sonra gece birden kötüleşti. Tünekten yere düştü, elime aldım ama elimde son nefesini verdi. Onun kafesini elden geçirip etrafını kartonla sarıp, içine bolca yem koyup terasa koydum, soğukta kuşlar gelip içine yaşasın, yem yesin diye.

Ben o kuşumu mavişehirde veterinere götürmüştüm. Antibiyotiğin adını ve içeriği söylemiyordu. 4 çeşit ilaç veriyordu suyuna katıyordum. Ama o bölgesinde lipomda vardı sanırım, nefes alırken zorlanıyordu. İmkanınız varsa kesinlikle kanatlılardan anlayan hekime götürün.

Maalesef kuşumu kaybettim son mesajımdan kısa süre önce. 18 Ekim 2019'da yazmışım. Sanırım 9 ay kadar sonra gece birden kötüleşti. Tünekten yere düştü, elime aldım ama elimde son nefesini verdi. Onun kafesini elden geçirip etrafını kartonla sarıp, içine bolca yem koyup terasa koydum, soğukta kuşlar gelip içine yaşasın, yem yesin diye.

Ben o kuşumu mavişehirde veterinere götürmüştüm. Antibiyotiğin adını ve içeriği söylemiyordu. 4 çeşit ilaç veriyordu suyuna katıyordum. Ama o bölgesinde lipomda vardı sanırım, nefes alırken zorlanıyordu. İmkanınız varsa kesinlikle kanatlılardan anlayan hekime götürün.
Başınız sağolsun hocam. Konu açılınca bende acaba noldu diye düşünmüştüm. Kötü sonla bitmesine üzüldüm. Huzur içinde uyusun inşallah

Başınız saolsun cevap verdiğiniz için teşekkürler.Veteriner kursak çepheri iltihabı ya da tümör olabilir demişti
14 gün doksimis kullanmamı önerdi kullandım ama hala göğüs kısmında su birikiyor.
Bu Antibiyotik etkili olmadı sizinki belki olur diye düşünmüştüm oyuzden sormuştum.

Başınız saolsun cevap verdiğiniz için teşekkürler.Veteriner kursak çepheri iltihabı ya da tümör olabilir demişti
14 gün doksimis kullanmamı önerdi kullandım ama hala göğüs kısmında su birikiyor.
Bu Antibiyotik etkili olmadı sizinki belki olur diye düşünmüştüm oyuzden sormuştum.
İzmir'deyseniz kanatlılardan anlayan bir hekim var.

İzmir'deyseniz kanatlılardan anlayan bir hekim var.
Antalya'dayim. Antibiyotikten sonra kuşta su toplaması azaldı ama bu sefer ise hava doluyor göğsüne kritik seviye ulaştığında steril bir iğne ile delip hafif masajla boşalmak zorunda kaldım. iştahi çok fazlalaştı dışkısı çok düzgün ve dışkıda yem yok kilo kaybından ziyade yağlanma var. Hala balon gibi göğsü.
Gösterdiğim veterinerler anlamadi maalesef

Antalya'dayim. Antibiyotikten sonra kuşta su toplaması azaldı ama bu sefer ise hava doluyor göğsüne kritik seviye ulaştığında steril bir iğne ile delip hafif masajla boşalmak zorunda kaldım. iştahi çok fazlalaştı dışkısı çok düzgün ve dışkıda yem yok kilo kaybından ziyade yağlanma var. Hala balon gibi göğsü.
Gösterdiğim veterinerler anlamadi maalesef
Antalya'da kanatlıdan anlayan hekim arayın, bu durumun sonu çok kötü olabiliyor. İzmir'de olsanız 1-2 yer var yönlendirebileceğim ama Antalya'da bende bilmiyorum bende bakarak olacağım.

İzmir'de bir yere götürdüm ben. Kursağına bastırdı, ağzından çıksın diye sanırım ya da neyse bilmiyorum. Kuşum o anda neredeyse ölüyordu. Sert ve kemikli olan ayakları yumuşak oldu, oksijen verdiler 5-10 dakika sonra kendisine anca gelebildi. Hatta sayfasında kısa videosunu koydu hekim. Tabii en sonunu gösterdi, çok kötü diyerek. Bu şekilde müdahale ederlerse yaptırmayın.

Geri