Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu kuyruk kırılması

blackescape

Yeni Üye
Muhabbet kuşumun 5 aylık kuyruğu kırıldı çekmeli miyim kanar mı?

kuşun canı niye acısın arkadaşım?? hemen cekmeyi düşünmeyin. tuye girdiginde kendisi halledecektir

Kuşunuz 5 aylık ise, yaklaşık 1 ay sonra tüy dönemine girer. O zamana kadar kalabilir fakat çekmeniz daha sağlıklı olur, çünkü kuyruk sürekli aşağıya doğru çekeceği için dipten batma yapar ve durum kuşu oldukça rahatsız eder. Bilgisi olan birine yaptırmanız daha iyi olur, doğru çekilirse kanama olmaz, şayet kanama olsa bile az miktarda olur kuşa zarar vermez.

Küçük bi tavsiye bende çekmek zorunda kalmıştım. Banyo yaptıktan sonra tüyleri ıslakken çektim herhangi bi kanama olmadı, ve genellikle ilaç sürme tırnak kesme gibi durumlarda kuşlar var gücüyle ısırır yada bi süre sizden uzak dururlar . Böyle bi durum olmadı çektikten sonra kafesinin üstüne koydum silkelindikten sonra parmağı uzattım kaçmadan hemen çıktı , hareketlerinde bi değişim olmadı yani bi nebze ıslakken çekmek daha acısız olabilir.:(;)

Bildiğim kadarıyla çekme kuşun canını yakmıyor

Doğru yöntemle yapmak önemli, canını yakmadan yapılabilir. Kuş canının yanmasından ziyade panik yapar, bu durum birtakım olumsuzluklar doğurabilir. Hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor.

Geri