Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu ne kadar aç kalabilir? Yem yemiyor

weeping_eyes

Yeni Üye
Daha önce kuş besledik ama böyle olmamıştı. Birkaç aylık anca var.

Dün aldım geldi geleli yemiyor içmiyor.

Düzenleme: Aynı sorunu yaşarsanız yemleri un gibi iyice ezin biraz da petibör ezin yiyor arkadaşlar. İki günde yemedigini bi gece de yedi o yedikce ben seviniyorum :)

AnXGLr.jpg

Son düzenleme:
kafesin tabanına yem dök dostum dal darı al bide bence.o ögrenmesine yardımcı olur.mamada yap.ilk günlerinde böyle olan kuşlar var zamanla yer merak etme

Kuşa dün biraz zorla yedirdim onun dıyında 24 saat olacak yemiyor içmiyor ya da yiyor ben görmüyorum.

Ötmeye başladı yavaştan, gayet de canlı duruyor.

Sıcak su da yem ıslattım, normal yemi duruyor ekmek içi bıraktım açlıktan susuzluktan ölürse kahrolurum ya :(

Küçük kuş alırken yapılan hatalardan biri yem kırmayı bilmeyen yavru almak oluyor. Bu da üzücü sonuçlara neden oluyor ama siz yem yediğini söylediğiniz için yem kırabildiğini kabul edebiliriz. Daha çok küçük olması hem de ortama yeni gelmiş olmasından dolayı yem yememe sulu dışkı durgunluk görülmesi normaldir. Zaman geçtikçe yeni yuvasına alışıp herşey yoluna girecektir.

Eve yeni geldiyse biraz stresten dolayı yemiyebilir. Dal darı bulabilirsen en çok nerede vakit geciriyorsa yanına mandal ile as, yada yerde vakit geciriyorsa yere bırak. Ötmeye basladiysa yavaş yavaş da yeme alışırım ve yer. Daha önceki yediği yemden de farklı marka yem yiyor olabilir. El ile yem yedirmeye zorlamayin bence, daha sonra ele alışması size alışması guvenmesi korku ile zorlasabilir.

Anneden ayrıldığı ya da mekan değiştirdiği için depresyona giriyor kuşlar. Şimdiye kadar dört kuş besledim ve hepsinde aynı sıkıntıyı yaşadım, bir tanesini geri götürmek zorunda kaldım çünkü tam iki gün boyunca yemedi ve su içmedi, aldığım yere geri götürdüğümde direkt yemliğe gitti:( diğerleri de 24 saatin sonunda yediler.. mutlaka kafesin tabanına yem dökün ve çok iyi gözlemleyin. Siz görmeden yemiş olabilir, yediğinden emin olmak için yemin üstünde kırılmış kabuklar var mı ona bakın.

Suni göz yaşı şişesine mama hazırlayıp elle zorla yedireceğim yarın da şırınga alırım bğnim yaptığım bencillik sevmek için aldım hayvan aç ellerimle beslerim ALLAH şahidim olsun onun yerine ben ölmeye razıyım...

Özel bi siitem yaptım beslerken yanlışlıkla sol gözünü altında hafif bi delik açıldı kırmızılık görünüyordu tüylerine azıcık dokununca delik kapandı hay elim kopaydı da o plastik yara yapmasaydı. Ama hiç tepki vermedi canı yansa ses çıkarırdı sanırım. Elden de korkmuyor, şu an yara görünmüyor aceba kulak kısmındaki tüyler mi açıldı? Kanama fşlan da yok tam kuluk tarafı...

Ne kadar embesilim ya bi insan anca bu kadar salak su kadar beceriksiz olur...

Özel bi siitem yaptım beslerken yanlışlıkla sol gözünü altında hafif bi delik açıldı kırmızılık görünüyordu tüylerine azıcık dokununca delik kapandı hay elim kopaydı da o plastik yara yapmasaydı. Ama hiç tepki vermedi canı yansa ses çıkarırdı sanırım. Elden de korkmuyor, şu an yara görünmüyor aceba kulak kısmındaki tüyler mi açıldı? Kanama fşlan da yok tam kuluk tarafı...

Ne kadar embesilim ya bi insan anca bu kadar salak su kadar beceriksiz olur...

Hocam öncelikle bir sakin ol bu panik nedir. Hayvanı panik ile iyi duruma getiremessin. Bir fotoğraf at delik dediğin yeri paintte işaretleyip. Büyük ihtimalle kulağının deliğini gördün yara sandın gözün altında diyorsun. Kafes seçimin yanlış yuvarlak kafesler çok kullanışsız ama idare eder. O kadar tünek koymuşsun ki yer kalmamış. Sadece ki tünek koy birisi altta yemlğie doğru yakın olsun diğeri üstte olsun genelde üstte duru zaten. Eğer kuşu eğitmek istiyorsan da o ayna salıncak malıncak onları bi çıkar. İkinizin de ölmesine gerek yok yem kırıyor mu diye bakmak için parmağına alıp elinle yem uzat eğer olmassa avcuna 10 15 tane yem dök avcunun içine koy kuşu gözlemle. Eğer ki diyosan açlıktan ölücek falan kursağı bomboş o zaman mama yoluna başvur. Kuşun dlinin üstüne doğru ittir mamayı da dili altta kalsın yani kursağına insin direk yedirceksen.

Hocam öncelikle bir sakin ol bu panik nedir. Hayvanı panik ile iyi duruma getiremessin. Bir fotoğraf at delik dediğin yeri paintte işaretleyip. Büyük ihtimalle kulağının deliğini gördün yara sandın gözün altında diyorsun. Kafes seçimin yanlış yuvarlak kafesler çok kullanışsız ama idare eder. O kadar tünek koymuşsun ki yer kalmamış. Sadece ki tünek koy birisi altta yemlğie doğru yakın olsun diğeri üstte olsun genelde üstte duru zaten. Eğer kuşu eğitmek istiyorsan da o ayna salıncak malıncak onları bi çıkar. İkinizin de ölmesine gerek yok yem kırıyor mu diye bakmak için parmağına alıp elinle yem uzat eğer olmassa avcuna 10 15 tane yem dök avcunun içine koy kuşu gözlemle. Eğer ki diyosan açlıktan ölücek falan kursağı bomboş o zaman mama yoluna başvur. Kuşun dlinin üstüne doğru ittir mamayı da dili altta kalsın yani kursağına insin direk yedirceksen.

Biraz hassasım yazık hayvanın bi yeri acısa söyleyemez ki. Kulak deliği oluyor mu şu an dışardan yara ya da kan görünmüyor hiç ses de çıkarmadı tüyünü elimle düzeltince o delik kapandı.

Eğikmek konuşması hatta ele alışması önemli değil sadece yaşasın istiyorum görmek sesini duymak yeter bana...

Biraz hassasım yazık hayvanın bi yeri acısa söyleyemez ki. Kulak deliği oluyor mu şu an dışardan yara ya da kan görünmüyor hiç ses de çıkarmadı tüyünü elimle düzeltince o delik kapandı.

Eğikmek konuşması hatta ele alışması önemli değil sadece yaşasın istiyorum görmek sesini duymak yeter bana...

anlattıklarımı uygula.

Bende alalı ıkı ay oldu doğru düzgün bıkacgun yememıstı elıımle vermeye çalıştım korktuğu ıcın yem yemıyordu ama ona dokunmadan ürkütmeden hıc parmağımı cekmedım uzun sure parmağımda yenı beklettı. SOnunda yedısınea zaten alışıyor ama şimdide sarı aldım darıyı çok sevdı oda sevecektır emınım zaten yavrulara yem kırmayı ogrensın dıye de faydası olur bısey yermiyor dıe üstüne gıtmeyın daha çok korkuyor snra korkak oluyor hıc telaş etmeyın bızımkı anca alıştı eve emınım oda ole olucaktır

Bende alalı ıkı ay oldu doğru düzgün bıkacgun yememıstı elıımle vermeye çalıştım korktuğu ıcın yem yemıyordu ama ona dokunmadan ürkütmeden hıc parmağımı cekmedım uzun sure parmağımda yenı beklettı. SOnunda yedısınea zaten alışıyor ama şimdide sarı aldım darıyı çok sevdı oda sevecektır emınım zaten yavrulara yem kırmayı ogrensın dıye de faydası olur bısey yermiyor dıe üstüne gıtmeyın daha çok korkuyor snra korkak oluyor hıc telaş etmeyın bızımkı anca alıştı eve emınım oda ole olucaktır

sevdiriyor benimkisi boynunu yanağını gagasını sevdikçe kendi uzatıyor kafesin içinde hiç kaçmıyor ısırmıyor...

Ilk günler il ılgılenmeyın dıolar dokunmayın vesayre oyuzden dedım ben hıc dokunmadım bı kaç gün

Yupi deneye deneye sonunda yemi sarımsak ezeceğinde ezip çay tabağına koydum ve mutlu son :) Yedi :)

Kafesinizi değiştirme şansınız varsa değiştirin.İçi bubi tuzağı gibi.Dışına gelirsek ..Muhabbetler için yuvarlak,silindir kafesler uygun değildir.Kare ya da dikdörtgen olmalı.Yuvarlak kafesler kuşların yön duygusunu köreltmekle birlikte kuşu psikolojik olarak huzursuz hissettirir.Kare ya da dikdörtgen ve yatay telli alırsanız daha iyi olur.Yemliğe alışana dek çay tabağında kafes zeminine yem koyabilirsiniz.Suyu da yemlikle tanıştırdığınız gibi gagasına değdirerek tanıştırın.Bi hafta kadar ilgilenseniz yeter.Sonra kolayca yemlik ev suluğa ulaşır.Güle güle büyütün:)

Kafesinizi değiştirme şansınız varsa değiştirin.İçi bubi tuzağı gibi.Dışına gelirsek ..Muhabbetler için yuvarlak,silindir kafesler uygun değildir.Kare ya da dikdörtgen olmalı.Yuvarlak kafesler kuşların yön duygusunu köreltmekle birlikte kuşu psikolojik olarak huzursuz hissettirir.Kare ya da dikdörtgen ve yatay telli alırsanız daha iyi olur.Yemliğe alışana dek çay tabağında kafes zeminine yem koyabilirsiniz.Suyu da yemlikle tanıştırdığınız gibi gagasına değdirerek tanıştırın.Bi hafta kadar ilgilenseniz yeter.Sonra kolayca yemlik ev suluğa ulaşır.Güle güle büyütün:)

3 günde yiyip içmediğini bi günde yedi içti nasıl mutlu oldum açlıktan ölmesin diye çok dua etmiştim :) Canavar gibi yiyor maşAllah :)

Geri