Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu psikolojik özellikleri

Başkankan

Yeni Üye
Tüm üyelere selamlar. Şimdi bazi genel sorularim olacak tecrubeli arkadaslardan fikirlerini istiyorum...
1- muhabbet kusunun akillisi akilsizi olur mu?
2- Yapisal olarak oyuncu yada donuk mu oluyorlar yoksa donuk bir kuş zamanla acilip neseli bi hal alir mi?
3- kuş gunduz 1_2 kere rast gele otuyormus? 5ten sonra evdeydim 1 kere ottugune sahit olmadim normal mi?
4- surekli konusup laf atiyorum dinliyor ama tik yok...
5- alisma evresi icin kac gun beklenmeli? Duzelmez ayni şekil devam ederse umidi kesmeli miyim bizimle konusmasindan oymamasindan?

Tüm üyelere selamlar. Şimdi bazi genel sorularim olacak tecrubeli arkadaslardan fikirlerini istiyorum...
2- Yapisal olarak oyuncu yada donuk mu oluyorlar yoksa donuk bir kuş zamanla acilip neseli bi hal alir mi?
3- kuş gunduz 1_2 kere rast gele otuyormus? 5ten sonra evdeydim 1 kere ottugune sahit olmadim normal mi?
5- alisma evresi icin kac gun beklenmeli? Duzelmez ayni şekil devam ederse umidi kesmeli miyim bizimle konusmasindan oymamasindan?

1 - Hepsi akıllıdır eğitim önemli.
2 - Normalde hiperaktifler donukluğun sebebi hastalığına ve yorgunluğuna bağlı hasta kus neşesiz olur, donuk olan kuş ya hastadır ya da sahibine(insana) alışkın değildir.
3 - Gündüzleri dedikoducu kadınlar gibi öter, akşamları ışığa bağlı aydınlık sanıp öter şuan saat 22:01 fakat ötüyor ışık açık.
4 - Yavruyken alıştırmanız gerek ve bir bağ kurmalısınız.
5 - Eğitime başlandıysa kesilmemeli, süresi kuşla uyumunuza ve karakterine bağlı sizin nasıl yaklaştıgınız da önemli düzgün bir bağ kurarsanız herşey olabilir.

1.akıllısı akılsızı olmaz eğitime açık olanı olmayanı olur
2.çok hareketli kuşlar bir sorunu olmayıp yapısı donuk olana ben daha rastlamadım
3.kuş yeniyse normal.yabaniyse insan gelince tedirgin olur fazla ötmez.tek kuşlar zaten çok fazla ötmez.
4.normal
5.eğitim süresi kuşun yapısı ve yaşına bağlı.benim tecrübeme göre 1-2 aylıkken çok çabuk eğitiliyor ondan sonra biraz daha zorlaşıyor.ümidi keserseniz kuşa bir arkadaş alın.ümidi kesecek yaş bence yaşını almış veya buna yakın tamamen yabani kuşlar.

sadece kuşların da değil her hayvanın karakteri vardır, genel durum ise muhabbet kuşları sosyal hiperaktif ve öten kuşlardır. ama bu belirtileri değiştirebilecek pek çok etken mevcut eğitim yerine alışmamak hasta olmak ortam sıcaklığı vb.

1) Olmaz demiş arkadaşlar ama bence olur. İnsanın akıllısı akılsızı yok mu sonuçta. O da bir canlı. Hepsinin farklı karakteri ve özellikleri var. Çok yetenekli veya az yetenekli olanları var. Geçenlerde ihlas suresini okuyan bir muhabbet kuşu izledim. Hatta haberlere bile çıktı kendisi. Benim kuşum 6 aylık ve çok ilgili olmamıza rağmen kolay öğrenmiyor. 5 kelime falan biliyor şu anda. Yine de yetenekli sayılır. Seviyorum kuşumu. :)
2) Alışma evresindeyse donuk olması çok normal. Zamanla alışıp neşeli bir hal alıyorlar. Sizin davranışlarınız da çok önemli. Mutlu olması için bolca ilgi ve sevgi gerekiyor. Benim kuşum kafesteyken durgun oluyor. Çıkarttığımda mutlu. Bu yüzden günün çoğunu kafes dışında geçiriyor. Uzun süre yalnız kalan kuşlar da keyifsiz olabiliyor.
3) Bazıları çok geveze olup bazıları sessiz olabiliyor. Bu size ve ortamına alışmasına da bağlı tabiki.
4) Dinliyorsa tanımaya çalışıyordur diye düşünüyorum.
5) Alalı ne kadar olduğunu yazmamışsınız. Ama kuşun karakterine göre değişiyor alışma evresi. Bazıları 1 haftada alışırken bazıları 4 aya kadar sürüyor. Benim kuşum 16 günde alıştı ama şu an 6 aylık olmasına rağmen hâlâ ellerden pek hoşlanmıyor ve asla kendini sevdirmiyor. Biraz ketum ve aksi sanırım. Ama omzumuza başımıza geliyor.Sevdirmese de parmağımıza geliyor. Alışma süreci sizin ilgi ve alakanız haricinde kuşun karakteri ile de ilgili olabiliyor. Elinizle yem vermeyi deneyin. Ümit kesilecek olsaydı önce benim kesmem gerekirdi. Çünkü ellerden nefret ediyor ve çok ısırıyordu. Ona elimle yem vere vere bu kadar alıştırdım. Şimdiye kadarki 3. Kuşum. Diğer ikisine sonuna kadar bakamamış ve 1 yıldan sonra isteyen birine öylece vermiştim. O zamanları daha lisedeydim. Üç kuşumun da karakteri birbirinden farklı.

Geri