Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu tüy hastalığı, bütün tüyleri döküldü!!!

Sosamorda

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 1 yaşını geçti yavru değil. Geçen zaman boyunca tüyleri azalmaya başladı. Bunu farkettiğimde kulak çevresinde henüz çok küçük bir açıklık vardı. Ama 6 7 ay içerisinde tüysüz kaldı ve tüy çıkartamıyor. Vitamin takviyesi yaptım. Ama hiçbir gelişme yok. İnternette benim kuşumun hastalığından bir kuşa rastladım instagramda fenomen olmuş. Bunun tedavisi yok sanırım çünkü olsaydı instagramdan kazanadığı parayla tedavi ederlerdi.

Yanındaki kuşa bulaştırmıyor. Tüylerini yolması yok. Tüyün kendisi çıkmıyor. Daha önce kavga ettiği dişi kuşu gönderdik yerine erkek aldık. Kavga etme durumu yok ikisinin de ama yine bu sorun devam etti.

Nedir bu hastalığın adı bilen birileri var mı?
1568646216273450750278.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Fransız tüy hastalığının ilerlemiş hali. Kardeşim öncelikle kaliteli bir B vitamini kompleksi alıp, 4-5 günde bir düzenli kullan. Vitamini suluğuna katıcaksın ve bir günden fazla kalmasın sulukta. Ertesi gün taze su koy. Vitamin olarak Supradyn All Day suda eriyen tablet vitamin öneririm, içinde hem bolca b grubu vitaminler vardır hemde diğer vitamin ve mineraller. Kullanım şekli ise; bir tabletin onda birini tam dolu sulukta eritip vericeksin. Diğer kuşunda içmesinde bir sakınca yok.

İkinciside; Bemiks, Evigen, Bepanthen vitaminlerini eczaneden al. Bu vitaminler ampul şeklindedir, ampulleri bir beze sarıp kırıcaksın (elini kesme dikkat et). Bir kaba her ampulden birer tane kırıp iyice karıştır. Bu karışımı pamukla kuşun her yerine sür (gözlerine kaçmasın dikkat et). Ve bu işlemi 3 günde bir düzenli uygula.

Kuşu stresten uzak tut, bol bol ilgilen konuş.Dal darıyla, meyve sebzeyle, yeşilliklerle ödüllendir. Streste önemli bir faktör çünkü.

Bu dediklerimi uygula ve her hafta kuşun güncel fotoğraflarını bu konuya ekle. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için faydalı olucaktır.

Benim tavsiyelerim bunlar. Diğer arkadaşlarda yorum yapıcaktır. @Ayhan OTÇUOĞLU @Levent ACAR @Ahmet ASLAN

Geri