Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu tüy sorunu

Ali7

Yeni Üye
Merhaba,

Yaklaşık 10 gün önce bu yavruyu aldım, aldığımda halsiz ve kabarıktı vitamin ve güzel beslenmeyle toparladık, dışkısıda düzeldi yeşil ve beyaz sağlıklı gözüküyor, kuyruksuz olarak aldım geçenlerde kontrol ettim kuyruk tüyleri gelişememiş, tüyler kemirilmiş gibiydi ve kökleri siyahtı, sirkeli su yardımı ile çektim onları iltihap çıktı, şimdi yeni kuyruğun uzamasını bekliyoruz. Dal darı, yulaf, karışık yem ve ballı krakeri var kafeste, canı ne isterse yiyor iştahı yerinde geçenlerde yumurta maması yaptım yedi fakat hiç su içerken görmedim. Sizlere bir kaç sorum olacak,

kuşum sürekli kendini temizlemeye çalışıyor ve kaşınıyor tüylerinde gördüğünüz gibi siyah çizgiler var özellikle kuyruk kısmında ve karnında mevcut, bunlar parazitmidir? Nasıl bir tedavi uygulamalıyım, şu an avisol plus ve bir parazit spreyi kullanıyorum fakat forumda ense damlası gibi şeyler okudum yardımcı olursanız sevinirim.

Gagasındaki kabuklanma mantarmıdır, öyle ise nasıl geçirebilirim?

Son olarak az da olsa tecrübelerime dayanarak 2 aylık erkek olduğunu düşünüyorum, doğrumudur? Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 20210411_113816.jpg
    20210411_113816.jpg
    906.5 KB · Görüntüleme: 26
  • 20210411_113739.jpg
    20210411_113739.jpg
    900.7 KB · Görüntüleme: 24
  • 20210411_113717.jpg
    20210411_113717.jpg
    847.8 KB · Görüntüleme: 26
Öncelikle kuyruk çekimini keşke yapmasaydınız bu tecrübe isteyen ve pek tercih edilmeyen bir yöntem.Ballı yem zararlı ve kimyasal içerikli onun yerine dal darı tercih edebilirsiniz.Forumda yem olarak garden mix pembe şerit tavsiye ediliyor ben versele laga kullanıyorum.Tüy gelişimi için Röhnfried bt amin forte B kullanımı öneriliyor.Ve bit spreyi oldukça zararlı dış parazit takibi için taban kağıt havlu koyarak süreci takip edebilirsiniz varsa oraya düşer.

Teşekkürler, dediklerinizi yapacağım, tüylerini inceledim bite rastlamadım kafeside temiz, peki tüylerdeki siyah çizgiler ne anlama geliyor akar vs. gibi parazitler olabilirmi (kuyruk fotoğrafında net), nasıl önlem alabilirim

B vitamini kullanıp süreci takip etmek en mantıklısı olacak böyle bir konu forumda görmüştüm sanki ama tüy yapısından ya da genetik olabilir takip edelim bence.Yine konuya hakim arkadaşlarda yazacaktır.Bir de tahta tünek tercih ederseniz daha iyi olur.Kafeste mutlaka kalamar kemiği ve mineral blokta bulunsun.İnş çok daha güzel günleriniz olur.

Kalamar kemiği ve mineral bloğuda var :) teşekkürler takip edip konuyu güncelleyeceğim, benzer tüy yapısına sahip tecrübeleri olanlar varsa paylaşırsanız sevinirim

Geri