Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu tırnak düşmesi

Mimo

Yeni Üye
Merhaba. İki adet muhabbet kuşum vardı dişi ve erkek. Erkeği alalı 3 ay oldu. İlk aldığımızda minik tırnağı düşüktü ancak bazıları doğuştan öyle oluyor gibi şeyler okuyunca mantar olduğunu düşünmemiştim.Malesef iki gün önce dişi kuşumu kaybettik. Ur dediler. Erkek kuşum cok canlı ve sürekli dişi kuşun peşinde bir kuştu.Dişi öldüğü gün ve sonraki gün sürekli odada uçtu yemeğini de yedi ancak ne yapacağını bilmez haldeydi. Baktım ki bir tırnağı daha düşmüş. Haftasonu diye veterinere götüremiyorum.Bugün cok durgun bir halde cok az ötüyor ve uçuyor. Biraz da kanatları titriyor. Mantar enfeksiyonu olabilir mi durgunluğunun sebebi. Ayağını sürekli dinlendiriyor iyi tutunamıyor cok üzülüyorum ve korkuyorum. Zaten diğer kuşumun ölümünü atlatamadım. Daha önceden tırnak düşmesi yaşayan varsa yazabilirse cok sevinirim. Sağlığına kavuşunca eş arayan birine sahiplendirmeyi düşünüyorum cünkü cok yalnız ben de daha fazla kuş alamayacağım. Bana tam bağlanmamıştı biz direk dişi kuşumla beraber koyduk.Bu doğru bir hareket olur mu? Cok uzattım ama teşekkür ederim şimdiden

Kuşunuzun ayağının fotoğrafını paylaşır mısınız bir bakalım.
9E43F681-C829-4F60-BAD7-2D00E951898F.jpeg
Cok yaklaştırmıyor kendine bu kadar çekebildim

Ayaklarında akar mevcut, Eczaneden parafin alın kuşun ayağına pul pul olan tüm bölgeye günde 1 kez uygulayın, pullanma tamamen gidene kadar devam edin..

Tedavi 15 gün ile 1 ayı bulabilir ama mutlaka başlayın ve devam edin aksi halde gagaya sıçrayabilir tedavi edilmez ise ayak ve gagada şekil bozukluğuna sebep olur.
Cok teşekkürler hemen gidip alacağım

İki farklı veterinere gittim bugün. İlki pek kuşlar konusunda bilgi sahibi değildi içerden bir sıkıntı varsa onu daha büyük hayvan kliniklerinden öğrenebilirsiniz dedi. Diğeri ise akar olmadığını söyledi vitamin eksikliği olabilir dedi ama o da bilmiyordu ne olduğunu. Bu konuyu biraz daha araştırıp eğer bir şey öğrenirsem buraya yazacağım herkes faydalansın diye.

İki farklı veterinere gittim bugün. İlki pek kuşlar konusunda bilgi sahibi değildi içerden bir sıkıntı varsa onu daha büyük hayvan kliniklerinden öğrenebilirsiniz dedi. Diğeri ise akar olmadığını söyledi vitamin eksikliği olabilir dedi ama o da bilmiyordu ne olduğunu. Bu konuyu biraz daha araştırıp eğer bir şey öğrenirsem buraya yazacağım herkes faydalansın diye.
Yalnız kuşun ayağında akar var Adrian hocamın dediği gibi. Öyle veterinerler biliyorum ki kursak mantarına vitamin yazıp gönderiyor. Kanatlılar konusunda buradaki arkadaşlar bir çok veterinerden daha bilgili.

Yalnız kuşun ayağında akar var Adrian hocamın dediği gibi. Öyle veterinerler biliyorum ki kursak mantarına vitamin yazıp gönderiyor. Kanatlılar konusunda buradaki arkadaşlar bir çok veterinerden daha bilgili.
Haklısınız gerçekten de bu kuşun bir problemi olduğu belli ancak veterinerler cok yetersiz bilmiyorum demek de bu kadar zor olmamalı. Dün cok stres oldu veterinerde ele hiç alışık değil o yüzden bugün başlayacağım parafine zor olacak ama sağlığı için biraz katlanır umarım.

Ayaklarında akar mevcut, Eczaneden parafin alın kuşun ayağına pul pul olan tüm bölgeye günde 1 kez uygulayın, pullanma tamamen gidene kadar devam edin..

Tedavi 15 gün ile 1 ayı bulabilir ama mutlaka başlayın ve devam edin aksi halde gagaya sıçrayabilir tedavi edilmez ise ayak ve gagada şekil bozukluğuna sebep olur.

Parafini nasıl uygulamam gerektiğini de anlatabilir misiniz? Daha önce hiç yapmadım da bir bilgim yok

Kulak çubuğu yardımı ile sürebilirsiniz.
Merhabalar tekrardan. Parafini eczanelerde bulamadım malesef veteriner ilacı olarak göründüğünü söylediler. Yaşadığım yer küçük bir yer bu hafta bir akrabımın yanına başka bir şehre geldim. Burada 3 veterinerde ve petshoplarda parafin bulamadım. Ancak kimyasal maddeler satan yerlerden bulabilirsiniz dediler. İnternette de katı hali satılıyor sanırım mum yapmak için. O da işe yarar mı? En son bir hayvan kliniğine danıştığımızda “Crystalin animal health drops” verdiler. Bununla ilgili bilginiz var mı? Parafin bulamazsam bir alternatifi var mı? Teşekkürler

Merhabalar tekrardan. Parafini eczanelerde bulamadım malesef veteriner ilacı olarak göründüğünü söylediler. Yaşadığım yer küçük bir yer bu hafta bir akrabımın yanına başka bir şehre geldim. Burada 3 veterinerde ve petshoplarda parafin bulamadım. Ancak kimyasal maddeler satan yerlerden bulabilirsiniz dediler. İnternette de katı hali satılıyor sanırım mum yapmak için. O da işe yarar mı? En son bir hayvan kliniğine danıştığımızda “Crystalin animal health drops” verdiler. Bununla ilgili bilginiz var mı? Parafin bulamazsam bir alternatifi var mı? Teşekkürler

AkçIrAyaklarında akar mevcut, Eczaneden parafin alın kuşun ayağına pul pul olan tüm bölgeye günde 1 kez uygulayın, pullanma tamamen gidene kadar devam edin..

Merhaba benim de kuşumun ayağı iki gündür bu şekilde.. tırnağı karardı ve tırnak et birleşimi yara gibi duruyor.. eczaneden batisor sorey aldım..
yürüyüşü çok topal değil çok acı çekiyor gibi de durmuyor ama bazen acısından mı bilmiyorum hızlı nefes alıp veriyor
Ne yapmalı

Ekli dosyalar

• A4E437BB-334D-4D4B-BC85-3D8D4C9E311A.jpeg
    A4E437BB-334D-4D4B-BC85-3D8D4C9E311A.jpeg
    629.6 KB · Görüntüleme: 113
Geri