Karadeniz Pet

muhabbet kuşu tuyde iken zayiflar mi

Şeker2019

Paylaşımcı Üye
kusum tuye girdi kilosunda ani bi düşüş oldu. 45 gramdan 40a düştü. endişelendiğim icin sormak istedim. her zamankinden bi tık daha halsiz. dışkısı normal ama cevresi sulu ve çok su içiyor. nedeni nedir? 5 gram zayıflaması normal mi? lutfen yardim edin çok zor kilo aldırdık zaten yine zayıflamasın. azıcık dal darı verdim. yem olarak aspur kullanıyoruz. bugun az bisey normal yemden kattım. dışkısı resimdeki gibi. ama bazen çok sulu oluyor. bazende tamamen su.
@ADRIAN
@Recai
@yao ako
Screenshot_20210205-002932_Gallery.jpg

kusum tuye girdi kilosunda ani bi düşüş oldu. 45 gramdan 40a düştü. endişelendiğim icin sormak istedim. her zamankinden bi tık daha halsiz. dışkısı normal ama cevresi sulu ve çok su içiyor. nedeni nedir? 5 gram zayıflaması normal mi? lutfen yardim edin çok zor kilo aldırdık zaten yine zayıflamasın. azıcık dal darı verdim. yem olarak aspur kullanıyoruz. bugun az bisey normal yemden kattım. dışkısı resimdeki gibi. ama bazen çok sulu oluyor. bazende tamamen su.
@ADRIAN
@Recai
@yao ako
Ekli dosyayı görüntüle 51908
Resimde ki dışkıda sorun yok gibi. Tüydeyken zayıflıyorlar. Ben de o konuda sıkıntı çekiyorum. Ev merkezi sistem olduğu için geceleri sabaha karşı 5 6 derece soğuyor. Ondan heralde çok sık tüye girip çıkıyorlar. 1-2 ay kilo aldırıyorum sonra pat tüye giriyorlar yine zayıflıyorlar. Full aspur verme, normal yemin içindeki yulaf oranını artır tüydeyken.Nasıl yem kullanıyorsun bilmiyorum ama genel olarak mhbbt yemlerinde aspur miktarı az oluyor, normal yemle karıştırabilirsin aspuru.Tek tip beslenmesi sağlıksız olur. Onun dışında eski üyesin zaten vitamine fln girmiyorum.

Resimde ki dışkıda sorun yok gibi. Tüydeyken zayıflıyorlar. Ben de o konuda sıkıntı çekiyorum. Ev merkezi sistem olduğu için geceleri sabaha karşı 5 6 derece soğuyor. Ondan heralde çok sık tüye girip çıkıyorlar. 1-2 ay kilo aldırıyorum sonra pat tüye giriyorlar yine zayıflıyorlar. Full aspur verme, normal yemin içindeki yulaf oranını artır tüydeyken.Nasıl yem kullanıyorsun bilmiyorum ama genel olarak mhbbt yemlerinde aspur miktarı az oluyor, normal yemle karıştırabilirsin aspuru.Tek tip beslenmesi sağlıksız olur. Onun dışında eski üyesin zaten vitamine fln girmiyorum.
dışkısı normal oluyor ama etrafında su oluyor. bunun hakkında bir düşünceniz var mı?

Screenshot_20210206-011051_Gallery.jpg

Bu dışkı normal mi? etrafında su bırakıyor. arada bir normal yapıyor. çok su tüketiyor.

merhaba, kuşum aspur kullanıyordu. dün bi farklılık olsun diye normal yeminden kattım. bugun dışkısında o normal yem var. aspur kullanırken boyle bir sorun olmamıştı. Probiyotiğim yok şu an maalesef. sokağa çıkma yasağı da var. kuşumun hali yerinde. iştahı iyi. kusması filan yok. evde ne verebilirim?
Normal, probiyotik takviyesi yapınız.

merhaba, kuşum aspur kullanıyordu. dün bi farklılık olsun diye normal yeminden kattım. bugun dışkısında o normal yem var. aspur kullanırken boyle bir sorun olmamıştı. Probiyotiğim yok şu an maalesef. sokağa çıkma yasağı da var. kuşumun hali yerinde. iştahı iyi. kusması filan yok. evde ne verebilirim?
Muhabbet kuşuna neden sadece aspur kullanıyorsunuz?

Yem akdarı, sarı darı darı, kızıldarı, yulaf, aspur, aspir, Nijer, keten gibi çeşitliliği yüksek olan farklı tohumlar ile beslenmeli tek tip tohumla beslemek sağlıksız sonuçlar doğuracaktır.

Muhabbet kuşuna neden sadece aspur kullanıyorsunuz?

Yem akdarı, sarı darı darı, kızıldarı, yulaf, aspur, aspir, Nijer, keten gibi çeşitliliği yüksek olan farklı tohumlar ile beslenmeli tek tip tohumla beslemek sağlıksız sonuçlar doğuracaktır.
kuşum 37 gramdı. kilosunu arttırmak için aspur veriyordum. dal darı da veriyorum. ak darıyı önceden yediğinde dışkıda yem oluyordu. o yüzden aspura geçtim. dal darı da veriyorum. bi kerelik belki canı ister diye verdim ak darıyı ama dışkıda yem var.

kuşum 37 gramdı. kilosunu arttırmak için aspur veriyordum. dal darı da veriyorum. ak darıyı önceden yediğinde dışkıda yem oluyordu. o yüzden aspura geçtim. dal darı da veriyorum. bi kerelik belki canı ister diye verdim ak darıyı ama dışkıda yem var.
Sadece aspur kullanmayı şöyle açıklayayım insanların sürekli hamburger gibi besinler tüketmesi ile eş değer tutabiliriz, aspur yağlı bir tohumdur ağırlık kazandırır fakat önemli olan kuşun sadece aspurla beslenip kilo alması değil çeşitli tohumlar ile beslenip kondisyonlu olmasıdır.

Karışık ve çeşitli tohum kullanınız, dışkıda yem görüyorsanız yemde sorun olabilir yada kuş uzun süre bu tür tohumları tüketmedi ise sindirim ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilir zamanla düzelir ama kesinlikle sadece aspur ile muhabbet kuşu beslemeyin.

peki ak darı vermeye devam etmeli miyim? aspur çok az kaldı. pazartesiye kadar yetişmeyebilir. bi kaç sorum daha olacak.
1) ben pazartesi karışık yem alıp onu kullanmaya başlasam icine biraz da aspur katsam sıkıntı olur mu? yine dışkıda yem görmekten korkuyorum.
2) ek meyve sebze olarak ne verebilirim?
3) Şu an kuşuma ak darı vermeli miyim?

peki ak darı vermeye devam etmeli miyim? aspur çok az kaldı. pazartesiye kadar yetişmeyebilir. bi kaç sorum daha olacak.
1) ben pazartesi karışık yem alıp onu kullanmaya başlasam icine biraz da aspur katsam sıkıntı olur mu? yine dışkıda yem görmekten korkuyorum.
2) ek meyve sebze olarak ne verebilirim?
3) Şu an kuşuma ak darı vermeli miyim?
Karışık yem kullanınız içine aspur ekleyebilirsiniz. Dışkıda yem zamanla düzelir.

Şuan akdarı ve apur karıştırıp verebilirsiniz.

Meyve sebze olarak link bırakıyorum;

merhaba, kuşum tüy dönemini ağır atlatıyor sanırım. kuşumun yemine bugün ak darı kattım.(ak darı katmak için tüy donemini biraz atlatmasını bekledim) dışkıda yem yok şu an. ama aşırı zayıfladı korkmaya başladım. iştahı yok 2 güne bir vitamin veriyorum. vitaminin markasini en kisa surede değiştireceğim. apexisol kullaniyoruz. pet shoptan baska bi marka alacagim. size sorularım
1) kusum cok halsiz hafif kabarık. sıcakladığında normal. Bu normal mı
2) iştah yok. ne yapabilirim?
3) dışkısının etrafında su var(normal denmişti ama ne kadar sürer bu durum?)
4) kuşum 6-7gram verdi. bu normal mi? göğüs kemiği hafif elime geliyor. kuruma değildir umarım. dışkı fotolarını ekleyeceğim az sonra.
@Ahmet TEKKE
@Recai

yoğurt suyu sindirim sistemine faydalı diye gördüm ineternette. yararı olur mu? çok halsiz çok zayıfladı lütfen yardım edin.

Kesinlikle tek tohumla beslemeyin. Ve karışıl yem alırken bir tık daha kaliteli markaları alïp içerisine belirli oransa aspur katabilirsiniz.
Tüy döneminde 3-4 günde bir çay kaşığıyla yulaf verin.
Sakinleştirici etkisinden dolayı bol bol elma verin. Havuç harici meyve ve sebzeleri verebilirsiniz, bilgi dizininde gerekli açıklamalar mevcut.
Tüy döneminde aşırı yem tüketmeye bağlı kilo alma ya da aksi bir durum normaldir.

Geri