Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu uretimi hakkında

Sunay caliskan

Meraklı Üye
Arkadaşlar 7cift ile üretime baslmk istiyorum fakat ilerleyen dönemlerde kuş sayisini artırarak ek gelir sağlamak aklıma şu soru geldi biri beni şikayet ederse nolcak ? Az çok bakindim kanunlara fakat yasalarda yok yok o olcak bu olcak gibi peki sizler neler yapıyorsunuz ? Herhangi bir belge alma durumu var mı ?

Belediyelerin verdiği bir belge var onu alırsanız sıkıntı olmaz diyorlar ama pek bilgim yok araştırmak lazım kurslar ne zaman düzenleniyor diye

O belgenin ne olduğu aklım gelmedi daha önce bi kişi bahsetmişti tam adını hatırlayamıyorum fakat o belge yeterli mi tek başına bu işi yapan arkadaşlar vardır diye dusunuyorum herhangi belgeleri var mı diye merak ettim

Benim 3 çiftim var pek araştırma yapmadım bilen birileri vardır forumda yazan olur her halde ama belgeyi almak iyi olur her halde şikayet falan olsa onu gösterdiğiniz vakit sıkıntı olmuyormuş izin olduğu için üretime

Üretim yapan arkadaşlar yazarsanız o belgenin ne olduğunu faydası olup olmadığı hakkında hem bilgi alırım hemde nereden temin edebilecegimi ogrenirim teşekkürler yorum icin

Bağlı olduğunuz belediye yılda birsefer yetiştiricilik ve üretim kursu açıyor. Bu kurs 4-5 gün sürüyor. Ve veterinerler ziraat mühendişleri vs. Ders veriyorlar sonra belgeyi düzenleyip veriyorlar. Bu yıl 80₺ ücreti vardı 2017 de ne kadar olur bilemiyorum. Ama benim naçizane fikrim 7 çift için gerek yok. Şikayet olsa bile 25 çifte kadar karışmıyorlar diye biliyorum

suanda 7cift ile başlamak istiyorum ileride ne olur bilemem tabi yan komsuyla dogru duzgün anlaşamıyoruz o geldi aklıma ondan sordum daha öncede görmüştüm bi belgeden sahsedildiğini tam olarak adı ne peki belgenin ? her belediye düzenliyor mu acaba

Ev ve süs hayvanları yetiştiricilik ve üretim belgesi diye geçiyor.

peki baska bi belge veya üyelik yaptırmam lazım mı bi yerlere ? bilginiz var mı

Şayet 50 çift üzerine çıkmayacaksan 50 çifte kadar o belge yeterli olacaktır. 50 çift üzerine çıktığınız an resmî bir üretimhane kurulması gerek o da hem çok izin iş hemde külfetli. Kuşlara fedarosyon bileziği takmak istiyorsanız derneğe üye olmalısınız. Ve petshopların bileziksiz kuş satması kanunen yasak. Ama denetleyen yok satıyorlar. Bunun içinde başka yere üye olmanıza gerek yok.

40 Adet kuşa kadar her hangi bir belge istenmiyor 50 Çift üstü için Üretim hane için gerekli olan belgelerin vergi levhası dahil kontrol edilebiliyor. Arada kalan kısım için arkadaşların belirttiği belgeler yeterlidir.