Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu yavrusunu elle besleme süresi?

ugur55

Yeni Üye
Merhaba, muhabbet kuşlarımı anneleri beslemediği için ayırmak zorunda kaldım ilk 2 yavru yem yiyor yem yemeye çabalıyor kursaklarını elimle yokluyorum yem tanecikleri geliyor. Ama en küçük olan pek çaba göstermiyor yada beceremiyor elimle şırıngayla besliyorum 3 gündür. (yavrun 27-30 günlük falandır) bu nekadar bu şekilde sürer elimle beslemesi kesmem durumunda mecbur kalıp yem kurmayı yemeyi öğrenebilirmi?

Yavru kuşun fotosu mevcut, verdiğiniz bilgileri için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• 16627d6d-ef30-4670-b087-f2beb2bac02d.jpg
    16627d6d-ef30-4670-b087-f2beb2bac02d.jpg
    105.2 KB · Görüntüleme: 119
elle beslenen yavrular yem kırmayı daha genç öğrenir. ortalama 29-35 günlükken yem kırmaya başlarken elle beslenmeden dolayı oluşan tembellikten dolayı 35-45 güne kadar uzaya bilir süreç. erken yem kırmayı öğrenmesi için yem olarak Sade Kanarya Yemi(ASPUR) ve Dal darı verin kendisi oyunla karışık uğraşırken öğrenir yem kırmayı

Teşekkürler bu süre zarfında elle beslemeye devam edeceğim mecburen yani :)

Nereden bulabilirim marketlerde varmıdır,elimde muhabbet kuşları için multivitamin var sanıyorum ondan bahs ediyorsunuz 1 damla yeterli olurmu günde? bir diğer konu ise ben yavru kuşu günde kaç defa beslemeliyim

Son düzenleme:
Marketlerde 11 gr'lık 3 paket 75 kuruş. Aşağıdaki linkte videosuda var. Benim youtube kanalıma bakın. yarım pirinç tanesi kadar koysanız kuşa yeter. Sabah öğlen akşam ve gece beslemenizde yarar var. her seferinde 3-4 cc kadar besleyin. Kursağı kontrol edin 30 günlük olunca genelde benim yavrular yemi gagaya almaya başlıyorbiliyorlar.

Marketlerde 11 gr'lık 3 paket 75 kuruş. Aşağıdaki linkte videosuda var. Benim youtube kanalıma bakın. yarım pirinç tanesi kadar koysanız kuşa yeter. Sabah öğlen akşam ve gece beslemenizde yarar var. her seferinde 3-4 cc kadar besleyin. Kursağı kontrol edin 30 günlük olunca genelde benim yavrular yemi gagaya almaya başlıyorbiliyorlar.

Verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler söylediklerinizi kanaldan takip ederek deneyeceğim. 12 vitaminli mutivitamin damla var onuda kullanmamda fayda olurmu?

Son düzenleme:
Evde hazırladığım herkesin bildiği elle besleme mamasından veriyorum kuşun kakası çok sıvı sulu hatta bildiğiniz su gibi geliyor bunun medeni ne olabilir korkulacak bir durummudur (mamanın kıvamı gayet normal)

Ona takılmayın. Elle hazırlanan mamanın, annenin verdiği kıvamda olma şansı pek yok. Mecburen daha sıvı veriyoruz. O nedenle fazla sıvı doğal olarak vücuttan atılıyor ve dışkı sıvı oluyor. Hastalıklı ishalin tersine vücutta sıvı kaybı olmuyor aksine fazlalık oluyor. Yavru kendisi yem yemeye balayınca düzelecektir. Özellikle probiyotik unutulmamalı.

Ona takılmayın. Elle hazırlanan mamanın, annenin verdiği kıvamda olma şansı pek yok. Mecburen daha sıvı veriyoruz. O nedenle fazla sıvı doğal olarak vücuttan atılıyor ve dışkı sıvı oluyor. Hastalıklı ishalin tersine vücutta sıvı kaybı olmuyor aksine fazlalık oluyor. Yavru kendisi yem yemeye balayınca düzelecektir. Özellikle probiyotik unutulmamalı.
Ayhan bey, Probiyotik dediğiniz hamur mayası doğrumudur?

Merhabalar;

Kuşum şu anda yem yiyor, yaklaşık 5 gündür elle beslemiyorum velakin kakası diğer kuşlara göre hala sıvı karışımı geliyor. Bu durumu biraz araştırdım kuşun sağlığı ile ilgili sorun olabilir mi (bakteriyel rahatsızlıklar vs). Resimdeki görünün kakanın normale dönmesi ve kuşun sağlığı için yapmam gereken özel bir işlem var mı? düzelmesini mi beklemeliyim.

Ekli dosyalar

• 16976338_10211151673735371_164663110_n.jpg
    16976338_10211151673735371_164663110_n.jpg
    55.6 KB · Görüntüleme: 94
Kuşunuzun kakasında bir problem yok. Sadece yediği yem sindirim sistemine göre birazcık büyük kalıyor. Ki kakasındada görüldüğü gibi yem olduğu gibi çıkabiliyor.Yapmanız gereken 1 haftalık bir süre kadar sadece dal darı vermeniz.Küçük tohumlulardan. Sonrası kendiliğinden çözülecek inşallah.

O tek yem tanesi brn foto çekerken kaka üzerine kuşlar uçuştuğu için düştü benim hatam söylemeyi unutmuşum :) Ama yinede verdiğiniz bilgi son derece içimi rahattı, darı yemi kafese asıyorum onuda yiyolar normal yemde yiyorlar ayrıca elimle hazırladığım mamayıda veriyorum onuda yiyolar

Yem yemeye başlayan küçük kuşumun kakası hala görselde ki şekilde bir hastalığımı var bu durum beni endişelendiriyor

Ekli dosyalar

• SDASDAS.jpg
    SDASDAS.jpg
    7.8 KB · Görüntüleme: 89