Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu yumurta kırma

Kaan18

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba iyi forumlar.Yaklaşık 6 ay önce 1 çift muhabbet kuşu almıştım hobi için ve kuşlar çiftleşmediği ve dişi çok vahşi olduğu için 2 hafta önce dişiyi değiştirdim.Kuşların alışması için pek rahatsız etmiyordum dün baktığımda kafesin dibinde çatlak ve boş bir yumurta buldum ve yumurtayı direk aldım pek üstüne düşmedim.Bugün tekrar baktım dişi kuşun sırtının altı şişmiş ve çok sakin duruyor.Şimdi 2 sorum var bu kuşlar çiftleşme olabilir mi yoksa dişi kuş kızgınlık yumurtası mı bıraktı çünkü baya kızgın bir dişiydi.ikinci sorum eğer ki bu kuşlar 2 haftada birbirlerine alışıp çiftleştiler ise kuş neden yumurtayı kırıp attı ve bundan sonra neler yapmalıyım şimdiden çok teşekkür ederim.(Not:Yarın tekrar bakacağım arkadaşlar yumurtlarsa eğer bu mesajın altında belirtirim.)

24369C9C-D898-436C-9C4E-3BEF638AD9AA.jpegAAE3D940-60F0-4E0A-90DD-C55148E82DEA.jpeg

Kafesin resmini yüklüyorum ama çok büyük diyor 60x40x35 üretim kafesi

Maaşallah hocam keşke forumda herkes böyle kocaman kafesler kullansa. Ama tünekleri böyle boyuna doğru tek bir tane olacak şekilde değil de, enine doğru 2-3 tane olacak şekilde taksaydınız.

Yüksek ihtimalle dişide bir yumurta daha var. Çiftleşmiş de olabilirler, kızgınlık yumurtası da olabilir. Gözlemlemediğiniz sürece bir şey demek zor. Yuvalığına veya ortama alışmadıysa kafes tabanına yumurtlaması olası. Forumda daha ince kafes tabanında yavru yetiştiren birini gördüğümü hatırlıyorum sanırım (bkz. https://www.muhabbetkusu.com.tr/thr...ladı-ne-yapmam-lazım.81821/page-2#post-754516)

Tamamdır çok teşekkür ederim biraz gözlem yapmam gerekiyor o zaman tünekleride en kısa sürede düzelteceğim iyi akşamlar

Geri