Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum çok korkuyor

pehev92

Yeni Üye
Arkadaşlar 4-5 yıldır muhabbet kuşu besliyorum, çift olarak aldım, fakat eşi(dişi) 2 yıl kadar önce öldü ve kuşum(erkek) tek kaldı. Gerçi tek kalmadı 3 yıldan uzun bir süredir de erkek sultan papağanım var, kafesleri ayrı ama arada salıyorum yan yana duruyorlar, kavga etmiyorlar, birbirlerinin başlarını falan kaşıyorlar, yani iki oğlum da çok iyi anlaşıyor. Fakat son zamanlarda erkek muhabbet kuşum benden ve ışıktan korkuyor gibi. Benim oda karanlık olur, yani gece ışık açmam, sadece yatmadan önce odayı havalandırırken ışığı açarım, ışığı açınca muhabbet kuşum çok ötüyor, ama bu normal kuş ötüşü değil, sanki heyecanlı gibi, tedirgin gibi, korkuyor gibi ötüyor... Sanki köşeye sıkışmış gibi art arda 'vıyk vıyk' diye çok ama çok ötüyor. Ayrıca yanlarına gidince de aynı şekilde ötüyor... Yanlarına gitmesem bile, ışığı yaksam ya da telefon ışığını açsam ya da salon ışığını bile görse, ses bile duysa aynı şekilde ötüyor...

Ben bu zamana kadar hiç birini zorla alıştırmadım, zorlamadım, oluruna bıraktım, ele almak, zorla sevmek için zorlamadım, uzaktan, dokunmadan sevdim. Fakat geçen ay erkek muhabbet kuşumun burnunda büyük bir beyaz tüycük kalmış, hani şu üfleyince gitmeyen, yapışan tüylerden... Tamamen onu düşünerek o büyük yapışkan tüyü almak için mecbur kuşu elimi almak zorundaydım, kafese elimi soktum kaçmaya başladı, 2 dk oradan oraya kaçtı ama sonunda yakaladım, yakalamışken biraz da başını seveyim dedim, kalbi çok hızlı atıyordu fark ettim ve çok zorlamadan bıraktım, ne olduysa bu olaydan sonra oldu işte... Güven kaybetti galiba, önemli bir şey olmaz değil mi? Yemesinde içmesinde ya da diğer kuşla anlaşmasında bir değişiklik yok. Sadece ışığı yakınca, yaklaşınca veya başka ses duyunca bu durum oluyor...

Geri