Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum 5gün önce yumurtladı yardim ?

deryasavas

Yeni Üye
Mubişlerimiz bi senedir beraberler ve 5gün önce ilk defa yumurtladi. Yuvaya baktigimizda 2yumurta gorduk baska yumurtlamadi. Yem,vitaminli su,balli kraker ve mama veriyorum. Evdekiler surekli yuvaya bakmaya calisiyor baktirmamaya calisiyorm korkmasin dye de ben yokken bakiyolardir napcm blmiyorum. Neler yapmam gerekiyor bu sürecte ?

Hayırlı olsun.. Darısı başıma diyeyim önce..
*yumurtalar arasında 2'3'4 bazen 5'gun olabilir. Mubişler 4 ila 5 yumurta yaparlar. Evdekiler mubişleri ve yuvayı rahatsız etmesinler. Yumurtlama döngüsü bitince 10'gunluk yumurta olduğunda yumurtaları dolu boş mu şeklinde ışıkla kontrol edebilirsin. (nette dolu yumurta boş yumurta resimleri mevcut) Eline eldiven takmalısın yumurtaya kokun geçmesin.
*ve mümkünse ballı krakeri çıkar at. O kimyasallarla yapılan bir endüstriyel ürün.. Mubişlere zararı var.
*yemlerini sularını gunluk takip et. Aç kalmasınlar suyu gunluk olsun. Mamaya devam et..

Vitaminli su verdm dun. Bugun taze temiz su verdim. Kafes cok pis kokuyor ama korkmasinlar dye temizlemiyorum. Erkek yuvaya hic girmiyordu fakat dunden beri yuvaya girip cikiyorlar disiyle beraber normal mi bu durum ?

Geri