Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum dişi çıktı, yumurtası kırıldı üzülüyor ne yapmalıyım ?

furkanengin

Yeni Üye
Merhabalar,5 aylık muhabbet kuşumuz var.Biz erkek olduğunu düşünerek aldık kuşçudan.Ancak iki gün önce,annem bir çekmecede baharatlıkların arasında görmeden yumurtasını kırmış.Biz de dişi olduğunu öyle öğrendik ve şuanda çok çok üzgün,kafese asla görmezdi şuanda kafesten çıkmıyor ne yapmalıyız lütfen yardım edin :(

Ekli dosyalar

• IMG-20201119-WA0001.jpg
    IMG-20201119-WA0001.jpg
    118.8 KB · Görüntüleme: 44
Kuşların mutlu bir hayat geçirmesi konuşmalarından daha önemli. Dişi olduğundan baskınlık kurması kolay olacaktır ama aynalı oyuncak kullanmışsınız bu kuşların psikolojisine ciddi zarar verir. Eş beğenmesi zor olacaktır bu yüzden. Aynalı oyuncağı kaldırın ve kuşu eş seçmeye götürün. Kafesine bazı erkek kuşları koyduğunuzda hangisiyle daha iyi anlaşıyorsa onu alın. Kızışmış bir dişi olduğundan eş beğenme konusunda daha az seçici olacağını tahmin ediyorum.

Biz oyuncaktaki aynayı çıkarmıştık en başta tam gözükmemiş fotoğrafta pekala o zaman eş seçmeye götüreyim çünkü çok üzgün şuanda, aşırı hareketli bir kuştu böyle görmeye hiç alışkın değiliz üzüntüden ölür diye korkuyoruz ilk kez dişi bir kuşa denk geldiğimiz için ne yapacağımızı da bilemedik

Biz oyuncaktaki aynayı çıkarmıştık en başta tam gözükmemiş fotoğrafta pekala o zaman eş seçmeye götüreyim çünkü çok üzgün şuanda, aşırı hareketli bir kuştu böyle görmeye hiç alışkın değiliz üzüntüden ölür diye korkuyoruz ilk kez dişi bir kuşa denk geldiğimiz için ne yapacağımızı da bilemedik
Üzüntüden ölmez merak etmeyin. Ama üzgün olması bizi ondan da daha üzdüğünden bir eş almanız iyi olacaktır. Ama söyleyeyim eş alınan kuşlar sizinle ilgiyi anında kesiyor. Benim kuşum beni görünce kafeste çıldırırdı, deli gibi öterdi onu çıkarmam için. Şimdi de kafesine dokunmama izin vermiyor o derece. Tabi o benimle ilgilenmiyor diye onu daha az sevecek değilim önemli olan onun mutlu olması ama söyleyeyim yani size aynı ilgiyi bulamazsınız bir daha o yüzden hazırlıklı olun.

IMG-20201122-WA0000.jpg
Abi kuşum böyle yumurtlamış,yumurtayi alıp kafese koydum ilgilenmiyor kesinlikle ,şuanda da durgun önceki kadar hareketli değil çoğunlukla kuytu yerlere gidip uyuyor ne yapmalıyım

Siz yumurtaları aldıkça yumurtlama devam edebilir.Belli bir süre yumurtalara dokunmayın.Yumurta yapan kuşun yorgun ve durgun olması çok normal.

Geri