Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Elime Kusuyor

Sting

Yeni Üye
Sevgili dostlar , değerli ustalar herkese kolay gelsin.

İlk konum ve bazı aklıma takılan sorularımı tek başlık altında sizlerle paylaşmak istedim.

Bundan yaklaşık bir ay kadar önce (14 Şubat) tarihinde pet shopdan bir muhabbet kuşu aldım. Satıcıdan özellikle erkek olmasını söyledim ve kendisi bana aldığım gün itibariyle 30-40 günlük Çekoslavak erkek olan bir kuş verdi.

Kuşu alıp eve getirdikten sonra 3-5 gün ortama alışması derken uyum sürecini çabucak atlattı ve ele çok rahat bir şekilde gelmeye başladı.

Şimdi bazı sorularım var sizlere. Kuşum bundan yaklaşık 10 gün kadar önce saat gecenin 2.5 - 3'ün de bir baktım ki kafesinde kusmaya başladı. Kusmaya başlaması ile ağzından çıkıp da yere düşen yem tanelerinin sesine uyandım diyebilirim. Bayağı bir kustu. Bu durumu biraz araştırdıktan sonra yediklerini hazmedemediğini düşünerek gidip kuş kumu aldım ve kafesin içerisinde ayrı temiz bir yemliğe bir miktar bıraktım. Sonrasında gözlemlediğim kadarıyla bu durum bir daha yaşanmadı.

Bugün ise kuşum ile oynarken gagasıyla parmağımla oynadığı esnada bir iki parça yem kustuğunu gördüm. Şimdi bazı arkadaşlar buna kur yapmış , bazıları eş istiyor demiş fakat benim kuşum daha yavru ve gün itibariyle ortalama 66 günlük falan. Bu durum sizce normal mi ?

Size kuşumun fotolarını atacağım.Irkı , cinsiyeti , kaç günlük ya da aylık olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz lütfen.

Not : Kafeste ayna yok. İlk aldığımda gaga taşı vardı , 3-4 gün önce mineral blok ve kalamar kemiği de ekledim.(Az evvel kustuktan sonra gidip mineral bloğu gagaladığını gördüm.) Oda sıcaklığı 25 derece. Temiz ve havadar tutmaya çalışıyorum. Çok aktif ve hareketli. Neşesi yerinde.

W7RWlQ.jpg

3EJ2Xp.jpg

RnREan.jpg

p6Vv7n.jpg

Kuş kumu almanız iyi olmuş elininize kur yapıyor kusması normal fakat dikkat edin biraz kur konusunda

Kuş kumu almanız iyi olmuş elininize kur yapıyor kusması normal fakat dikkat edin biraz kur konusunda
Ne kadarlik oldugu konusunda ve cinsiyeti hakkinda bilgi verebilmeniz mumkun mudur ? Emin olmak istiyorum.Ayrica kur konusunda dikkat edin derken hangi hususlara dikkat etmem gerekiyor acaba ?

Ne kadarlik oldugu konusunda ve cinsiyeti hakkinda bilgi verebilmeniz mumkun mudur ? Emin olmak istiyorum.Ayrica kur konusunda dikkat edin derken hangi hususlara dikkat etmem gerekiyor acaba ?
Erkek. 1 1,5 aylık. Kur yapması oyun anlamına da geldiğinden normal.

panik yapmayın gayet normal bir durum :) erkek kuşlarda görülen bir şey. elinize kur yapıyor oynuyordur.

Kuşun tırnakları da uzadı. Tırnak uçlarında pembe kısımdan sonra beyazlık var ve sivriliyor. Benim bir müdahalede bulunmam gerekir mi ?

Birkaç gün öncesine kadar içerisinde plastik tünek vardı onları da çıkarıp 3 boy kalınlıkta soyulmuş dut dalından tünek ekledim.

Kuşun tırnakları da uzadı. Tırnak uçlarında pembe kısımdan sonra beyazlık var ve sivriliyor. Benim bir müdahalede bulunmam gerekir mi ?

Birkaç gün öncesine kadar içerisinde plastik tünek vardı onları da çıkarıp 3 boy kalınlıkta soyulmuş dut dalından tünek ekledim.

tırnak içindeki kılcal damar görünüyorsa oraya zarar vermeden ucundan kısaltabilirsiniz. ben çok uzadığında gagasının da ucundan alıyorum biraz. ama tabi kuşu ürkütmemek gerek. size olan güvenini kaybetmemesi lazım. benimki artık o kadar alıştı ki avucumda yalandan çırpınıyor açınca uçup tekrar elime konuyor kerata :)

Geri