Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum galiba ishal ne yapmam gerekiyor?

berkaycirakk

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşuma çok iyi bakıyorum sıcak odada tutuyorum rüzgara maruz kalmıyor , düzenli olarak meyve , sebze , peynir , ceviz vs. veriyorum ve iyi besliyorum kuşumu fakat bugün kahvaltı yaparken kuşuma da biraz peynir ve salatalık verdim sürekli tuvaletini yapıyor. Ve kakası biraz sulu. Kuşuma bakalı yaklaşık 8-9 ay oluyor fakat böyle bir şeyle ilk defa karşılaştım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Buraya petshoplar biraz uzak ne yapmam gerekiyor. Suluğuna elma sirkesi damlatsam geçer mi ? Ve ne önerirsiniz?

Not : Biraz daha araştırdım , insanlar kuşumun poposuna bakıp kaka yapışmış mı yada ıslak mı bak dediler baktım ne ıslak ne de kaka yapışmış galiba ishal değil ama lütfen bir cevaplayın ölmesini asla istemiyorumm.

-Asla tarihi geçmiş ürünler vermiyorum
-Sık sık suluğunu değiştiriyorum (yeni öğrendim günlük değiştirmeliymişiz bundan sonra böyle yapacağım)
-Bilindik markaların yeminden veriyorum ve ek olarak ballı kraker veriyorum.
-Kafesinin altını sürekli değiştiriyorum ve aylık kafesini temizliyorum (tamamen tünek vs.)
-Bütün tüneklerini , oyuncaklarını kendi ellerimle bambu ağacından yaptım. Mikrop kapmasına imkan yok :(

LÜTFEN YARDIM EDİN...

bazen ne yaparsanız yapın onlar bir şekilde hasta oluyorlar ama tabiki elimizden gelenin en iyisini yapıp tedbirli olmamız gerek.
benim anladığım kadarıyla kuşunuz salatalık yediği için sulu dışkı yapmış.bunun kuşa bir zararı yok.hergün taze sebzeyi az miktarda vermeniz sağlıklıdır.kuşa peynir vermeniz yanlış.meyveyide sınırlı olarak vermeniz gerekiyor haftada 1 kere meyve verseniz yeter.ceviz içinde aynı durum söz konusu hatta hiç vermeseniz daha iyi olur.elma sirkesini 15 günde bir ekleseniz yeter.herşeyin fazlası zarar.
bu linke bir bakın ayrıntılı bir liste yapılmış.bunlarla kuşu aşırıya kaçmadan takviye etmeniz daha iyi olur.
http://www.kusmuhabbeti.com/2015/03/muhabbet-kuslar-neler-yer-neler.html
probiyotik olarak haftada 1 kere tam dolu suluğa bir tatlı kaşığı kefiri verebilirsiniz.

bazen ne yaparsanız yapın onlar bir şekilde hasta oluyorlar ama tabiki elimizden gelenin en iyisini yapıp tedbirli olmamız gerek.
benim anladığım kadarıyla kuşunuz salatalık yediği için sulu dışkı yapmış.bunun kuşa bir zararı yok.hergün taze sebzeyi az miktarda vermeniz sağlıklıdır.kuşa peynir vermeniz yanlış.meyveyide sınırlı olarak vermeniz gerekiyor haftada 1 kere meyve verseniz yeter.ceviz içinde aynı durum söz konusu hatta hiç vermeseniz daha iyi olur.elma sirkesini 15 günde bir ekleseniz yeter.herşeyin fazlası zarar.
bu linke bir bakın ayrıntılı bir liste yapılmış.bunlarla kuşu aşırıya kaçmadan takviye etmeniz daha iyi olur.
http://www.kusmuhabbeti.com/2015/03/muhabbet-kuslar-neler-yer-neler.html
probiyotik olarak haftada 1 kere tam dolu suluğa bir tatlı kaşığı kefiri verebilirsiniz.

Çok teşekkürler :) Peki kefir orda kalıcak mı? nasıl olsa günlük olarak suyunu değiştiriyoruz. Sadece bir günlüğüne mi koymalıyız kefiri?

Çok teşekkürler :) Peki kefir orda kalıcak mı? nasıl olsa günlük olarak suyunu değiştiriyoruz. Sadece bir günlüğüne mi koymalıyız kefiri?
hergün suyu değiştirmeniz lazım.koyduğunuzun ertesi günü suyu değiştirin.rica ederim.

Salatalık yedikten sonra sıvı dışkılaması normal çünkü sıvı bir şey yedi sıvı dışkılar. Havuç yeseydi dışkısı turuncu/kahve gibi olacaktı mesela. Yediği yemeğe göreyse sorun yok ve anlıktır zaten. Sürekli sıvı mı dışkılayacak gözlem yapın.

Ballı kraker vermeyin aşırı zararlı benim eskiden bir kuşum ballı krakerden ölmüştü.

Yediği Peynir de yağsız tuzsuz olmalı.

Geri