Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum hasta mı?

Muhabbet kuşum hasta mı?

Muhabbet kuşum normalde de pek fazla uçan bir kuş değildir. (Sanırım uçmayı bilmiyor diyebiliriz. Elle alıştırma yaptırdığımız zaman daha uzun mesafeye uçabiliyor) Marul, üzüm yemeyi seviyor. Suyunu içiyor ve yemini yemeyi ihmal etmiyor. Yeme içmesinde bir sorun yok ancak yaklaşık son bir iki aydır popo kısmında bir şişlik var. İlk başta dişi olduğu için yumurta olabileceğini düşündüm ancak popo kısmı hafif yumuşak. Yanlış bilmiyorsam eğer yumurta olsaydı sert olurdu. Yağlanma olabileceğini düşündüm ondan sonra araştırma yaptım biraz ama kanat altlarında vs. sarı yağ katmanları yok. Popo kısmı da deri altı sarı vb. değil. Balkona koyduğumuz zaman diğer kışlara ötüyor, arada inip karnını doyuruyor vs. belli bir halsizlik yok. Çok fazla takip edemedim o yüzden kesin diyemeyeceğim ama kabarmalar oluyor. (Eskiden ekmeğin kuşuma zararı olduğunu bilmediğim için ona taze ekmek veriyordum ancak bunu öğrendikten sonra bıraktım vermeyi ve marul gibi sevdiği meyve sebzelerden verdim) Yavaş yavaş sıklıkla kendini temizlemeye başladı banyo zamanı geldi ama kış ayına girdiğimiz için yıkamaya korkuyorum. Ailem hasta olmadığını söyledi ve veterinere götürmeyi pek düşünmüyor ancak ben tedirginim. Popo kısmındaki şişlik azalmaya başladığı için böyle düşünüyorlardı ama şişliğin azalması durdu yada aşırı azaldı hâlâ elle hissedilecek bir şişlik var ve pek de küçük sayılmaz. Aşağı yukarı bir muhabbet kuşu yumurtası büyüklüğünde diyebiliriz. Eskiden neredeyse ceviz büyüklüğündeydi. Ne yapmam lazım, veterinere göstermeli miyim? Lütfen yadımcı olun, teşekkürler..

Yanlış anlamayında aileniz için veterinere götürmek için kuşun kafasının kopması felan mı gerekiyor? Bildiğin ur var gibi kuşun poposunda !!! Bence acil veterinere götürün kuşların hastalıkları yavaş ilerleyip bir anda ölebilirler. Ben kuşumu ellerinin üstü kabuk olduğu için bile korkup veterinere götürüyorum millet nasıl rahat ya

Yanlış anlamayında aileniz için veterinere götürmek için kuşun kafasının kopması felan mı gerekiyor? Bildiğin ur var gibi kuşun poposunda !!! Bence acil veterinere götürün kuşların hastalıkları yavaş ilerleyip bir anda ölebilirler. Ben kuşumu ellerinin üstü kabuk olduğu için bile korkup veterinere götürüyorum millet nasıl rahat ya
Fotoğraflar bir tek ben de mi açılmıyor.

Kuşumun poposundaki şişlik azaldığı için gerek duymadılar ama ben hâlâ geçmediği için çok endişelendim. Ur tam olarak ne oluyor bu arada ben bilmiyorum da? Iyileşme şansı var mı?

Geri