Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum hasta nefes sorunu..

Buse bozkurt

Yeni Üye
Merhabalar, yetişkin dişi ve yavruluktan yakın zamanda çıkmış erkek muhabbet kuşum var. Olası her şeyi değerlendirmek için son aylarda olan gelişmeleri yazacağım. Dişi olan kızgınlık dönemindeydi. Gagasının rengi kahverengi oldu. Mecburiyetten belli bir süre aynı kafeste yer aldılar. Dişi olan kur yapıyor gibi geliyordu lakin yavru olanın ilgisini çekmiyordu. Sonrasında kur olayları son buldu. Gayet iyi anlaşıyorlar. Kafesin demirinin boyalarını da uzun zamandır kemiriyordu. Son 1 aydır falan dişi olan kuş değişik bir ses çıkarıyor. Sanki burnu tıkalı da nefes alırken zorlanıyormuş gibi. Keyifsiz dursa da uçuyor yemini yiyor. Lakin çok hareketli değil ve uçarken , yerinde dururken aynı sesi çıkartmaya devam ediyor. Kuşlar ile ilgilenen bir kaç kişiye sordum. Biri kızgınlık döneminde diye derken diğeri enfeksiyon kapmış olabilir diyor.Dün gece yem kusmaya başladı kustuğunda sıcaklamış gibi hafifçe kanatlarınıda açıyordu. Halsiz ve bitkin olduğu gözüküyordu. Bazen de kafasını tellere sürüyordu. Yorgun olduğu için daha fazla bitkin düşmesin diye dokunmadım. Muhtemel durum olarak vücut sıcaklığını koruyamayacağını düşünerek kafesin daha sıcak olmasını sağladım. Fotoğraflarda iki kuşun bakımı süresince kullandığıö vitamin , ilaç ve olası nefes probleminde solunumun açılımı için önerilen okaliptüs yağı yer alıyor. Resim ve video ekleme yerleri biraz karmaşık. O yüzden anlayan biri olursa özelden nefes alırken çıkardığı sesi , dışkısını , genel olarak kullandığım her ürünün ve ilacın resmini , videosunu atabilirim. Tüm bu durumun geneline bakıldığı zaman kuşumun genel olarak rahatsızlığını ve tedavisinde uygulamam gereken yollar ve ilaçları yazabilecek biri varsa yardımlarınızı kısa sürede bekliyor olacağım.

(avilin vitamin ) kuşun son hali ve zamanında kullanığım antibakteriyel ilaç

Çıkardığı sesin videosunu atarsanız daha faydalı olur, bilgili arkadaşlar bakıp yardım ederler. Solunum sıkıntısı hastalıktan kaynaklı olabileceği gibi , kafesteki tozdan da kaynaklı olabilir. Ayrıca kafes boyasını yemesi hayvanda toksit etkiye sebep olmuş olabilir. Kafesinde mürekkep balığı kemiği ve gaga taşı bulunuyor mu ?

Kuşlarla ilgilenen arkadaşa sordum. Azitromisin , baytril K ve NEO–TERRAYCİN gibi ilaçları önerdi bu ilaçların yararı dokunur mu ?

Kuşlarla ilgilenen arkadaşa sordum. Azitromisin , baytril K ve NEO–TERRAYCİN gibi ilaçları önerdi bu ilaçların yararı dokunur mu ?
Azitromisin ve neo terramycinin faydası olur ancak baytril solunum yolu enfeksiyonlarında pek etkili değil.

Astımı var. İlaç olarak ornimix veya baytril kullanın , probiyotik verin diyazm 256 olabilir dendi. Sizinde fikirlerinizi almak istiyorum.

Geri