Karadeniz Pet

muhabbet kuşum hasta(tüy dökme zamanı)

Parfaitement

Yeni Üye
Merhabalar
Bir kuşum var yaklaşık 2.5 yaşında
2 senedir benimle yaşıyor
Çok kere hasta oldu
Ama kuşlar konusunda tecrübeli bir arkadaşımdan yardım alarak çoğu hastalığı atlattık
Daha önceleri kustuğunda kekik kaynatıp verirdim
Ama en son hastalandığında o da fayda vermedi
Ve 1 hafta boyunca sadece küçük parça etimek yiyerek ve ağzına şırıngayla verdiğim vitaminle hayatta kaldı (ki onları da sürekli kusuyordu)
Veterinere götürdüm
Antibiyotik ve vitamin tedavisi ile 5-6 günde kendine geldi
Fakat hala eskisi gibi değildi
Yeni yeni yem yiyordu
Mucizevi bir şekilde iyileşmesi beni çok mutlu etmişti
Yaklaşık 1 ay önce olan bu olaydan sonra hasta olmamasi için daha çok üstüne düşmeye başladım
Günde en az iki çeşit meyve veriyorum
Severek yiyor
2 günde bir yarım suluga 4 damla vitamin damlatiyorum
Ve hastalıkta halsiz düştüğünden mi bilmiyorum ama son 1 ayda fazla yem yemeye de başladı
Günde 2-3 kere yemini yeniliyordum
Ama bu sabah uyandığımda (normalde akşamdan koyduğum yemi bitirir ve ben sabah bi daha koyarım) yeminden birkaç tane yemiş olduğunu fark ettim
Tüylerini kabartmis duruyordu
Çok üzüldüm
Çünkü bahsettiğim yaklaşık 1 ay önce olan hastalığı da böyle başlamıştı
Marul yıkadım (çok sever) ama çok az yedi
Ucundan tadına baktı denilebilir
Daha sonra sindirim kumundan verdim
Bundan normalde yediği gibi yedi
Ama yem uzattigimda ağzına alıp attı ya da hiç almak istemedi
Daha sonra öğle saatlerinde karpuz verdim
Karpuzu da çok sever
Ama çok az tadına bakar gibi yaptı
Su da en son sabah içtiğini gördüm
Daha sonra kakası da ishale dönmeye başladı
Ama şöyle bir şey de var
Kafa üstü tüylerinin bazıları kalın ve diken gibi olmuş durumda
Sanırım bu tüye girmesi demekmiş
Evet çok fazla tüy döktüğünü son günlerde fark etmiştim ama gayet sağlıklıydi
Şimdi kabarık durması, sürekli uyuması ve ishali dışında kusma vs gibi kötü bir durum yok (kabarık durması da kötü biliyorum ama)
Şu an veterinere götürebilirim fakat daha önceden de yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle birkaç veteriner denedim
Ve anladığım kadarıyla veterinerlerin pek kuş bilgisi yok maalesef
Kuşumum pet shop u ise kuş üreticileri daha çok bilir dedi
Umarım bu sitede öyleler vardır ve yardımcı olurlar
Şimdiden çok çok teşekkür ederim
(-tuy dökme mevsiminde
-hiç yem yemiyor ve su içmiyor
-sadece sindirim kumu yedi
-gergin, şişkin bir halde uyuyor)

Benim muhabbet kuşunun dışkısıda sarı

Öncelikle geçmiş olsun. Dışkısının net bir fotografını paylaşır mısınız. Ayrıca ağzını koklayın kötü koku var mı ? Bu mesajı okur okumaz ağzına bir damla sirke damlatın. Suyuna da yarım suluğa 10 damla olacak şekilde katın. Çabuk olmalısınız hastalığı ilerlemiş gibi. Dışkı paylaştıktan sonra ilaç önerebiliriz.

Öncelikle geçmiş olsun. Dışkısının net bir fotografını paylaşır mısınız. Ayrıca ağzını koklayın kötü koku var mı ? Bu mesajı okur okumaz ağzına bir damla sirke damlatın. Suyuna da yarım suluğa 10 damla olacak şekilde katın. Çabuk olmalısınız hastalığı ilerlemiş gibi. Dışkı paylaştıktan sonra ilaç önerebiliriz.
Dışkısı bu şekilde :
IMG_20170906_131346.jpg

Mesajı yazdıktan sonra az da olsa yem yedi ve su içti ve ben mesajınızı şimdi görüyorum
Yine de sirke damlatmam gerekir mi?
Bir de elma sirkesi değil mi?

Dün dediğim gibi uyuyordu fakat bugün kaşıntısı var oldukça fazla
Ağzına 1-2 damla avilin damlatmistim sabahleyin
Şimdi sulugunda da var
Yem yemese de su içiyor

ne yazıkki muhabbet kuşu hastalıkları konusunda tecrübem yok fakat bilgili arkadaşların örnek selçuk yüksel gibi bilgili arkadaşlar yardım edeceklerdir umarım iyileşir geççmiş olsun :(

Veterinerden Eritrom toz ilacından alarak yarım suluğa mercimek tanesi kadar katın suya ayrıca probiyotik ve multi vitamin de katın. Suyu her gün taze hazırlayın. Tedavi 5 gün sürecek. 3. gün sonunda gelişme olmazsa yazın.

Selçuk bey dün kuşum yem yedi su içti ve biraz da armut yedi
Sabahleyin fark ettim ki yemlerin kabuklarını soyup ağzında bekletiyor (hızla ve büyük bir istekle yemi alıyor ama)
Anladığım kadarıyla yutamiyor
Kabuğu soyulmuş yemi kabuğunu attıktan bir süre sonra yemi atıyor
Quik yem kullanıyorum
Yakın zamanda yemini de değiştirmedim
Su içmesinde problem yok
Uyumaktan ziyada kaşınıyor ve tüy döküyor
Ve sabah biraz da ayakları üşümüştü
Bu biraz geçen günkü şikayetlerimizden farklı
Ama devam ederse dediğinizi yapicam
Dün ağzına sirke damlattim dediğiniz gibi
Bu yem problemine yardımcı olursanız sevinirim

Yem yiyemeyecek seviyeye gelmişse tedaviye başlamak için ne bekliyorsunuz ? Tedaviye cevap veremeyecek seviyeye gelmesini mi yoksa ölmesini mi ? Eğer yemi yiyemeyecek duruma gelmişse yüksek ihtimalle mantardır. Eczaneden mikostatin ve flagyle alın. 12 saatte bir her birinden birer damla damlatın ağzına. Probiyotik ve vitamini de ihmal etmeyin suyuna katın.
Ayrıca Hazır elle besleme maması ve besleme aparatı alıp elle beslemeniz gerek. Şimdiden bir miktar bulguru sıcak suyla ıslatıp soğuduktan sonra verin umarım yer. İlaçları nöbetçi evzaneden alın kuşun vakti az ilaç alana kadar 6 saatte bir bir damla sirkeye devam edin. Suyuna da katın sirke.

Son düzenleme:
Mikostatin ve flagyle i ne kadar süre boyunca 12 saatte 1 vermeye devam edeyim?
Çok teşekkür ederim ilginiz için.

Mikostatin aldım ve kullandim fakat flagyl den reçetesiz veremeyeceğini söyledi eczane. Sağlık ocağına gittim. Doktor da ohal nedeniyle dikkat ettiklerini ve reçete veremeyeceğini söyledi
Flagyl kullanmasam da mikostatin etki eder mi

Normalde Flagyle reçetesiz verilebiliyor. Siz okutmasını rica edin okutunca verilebileceğini anlar. Bazı eczaneler bilmiyor bunu. Eğer alamazsanız veterinerden Eritrom toz veya muadili bir antibiyotik alıp yarım suluğa mercimek tanesi kadar katarak verin. Antibiyotiği 5 gün mikostatini 7 gün kullanacaksınız. Tedavinin 4. günü ve 7. günü tüm kafesi ve tüm ekipmanlarını dezenfekte edin.

Bu ilaçları 12 saatte 1 kullanırken suyuna sirke katmaya devam edeyim mi 10 damla

Çok kere rahatsız ettim kusura bakmayın bir sorum daha olacak
Flagyl i veterinerden reçete yazdırıp aldım
Belki bir bilgisi vardır diye kuşun durumunu da sordum kuşun pek bi sorunu olmadığını söyledi
Anladığım kadarıyla çok bilgisi yok
Yem yemeye başladı fakat yemi yutarken ters yönde kusarmis gibi bir hareketle yutuyor
Asıl sorum ilaçları verirken ağzına damlatmakta çok zorlanıyorum ve kuşum da mutsuz oluyor ve halsizlesiyor ele alınınca
Suyuna katarak ya da başka bir şekilde verme yolu var mı flagyl ve mikostatini?
Şimdiden teşekkürler

Suyuna katmanızı önermiyorum çünkü ilaç dibe çöküyor. Yeterince içmiş olmuyor. İlla da suya katayım derseniz biraz meşakatli bir yolu var. Kuşu 3 saat susuz bırakıp ilaçlı su hazırlayıp iyice çalkalayarak vereceksiniz. 5 dk sonra tekrar suyu çekip 3 saat sonra tekrar yeni su hazırlayıp vereceksiniz. Tercih sizin. Hangisini yaparsanız artık..

Elle vermeye devam edeceğim
Dediğiniz gibi suyuna katmak daha zor
Bir de bir önceki mesajda belirttiğim gibi yemini kafasını ileri geri yaparak yutması kursak mantarı belirtilerinden mi?

Mantarın boğazını ve solunum yolunu tıkadığının göstergesi. Kursak mantarı dediğiniz de Tricomonas zaten.

Son düzenleme:
Selçuk Bey merhaba
Bugün sabah mikostatin i de 7.kez kullanmış oldum ve ilaç kullanımı bitti
Fakat bugün sabah halsiz olduğunu fark ettim
Şimdi de kusmaya başladı
Kusmugu kokmuyor
Lütfen yardım edin :(

Kustuktan sonra yem yedi fakat diskisinda birkac tane sindirilmemis yem ve küçük bi parca normal dışkıda olan koyu yeşillikten var
Kuşum 1.5 haftadır çok uyuyor
Ve internetten biraz baktım
Allah korusun ama kuruma belirtileri gibi duruyor
Lütfen yardımcı olur musunuz
Kuruma hastalığı hakkında bilgi verebilir misiniz

Geri