Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Hastamı???

BaranUzun-021

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak.Benim muhabbet kuşum yaklaşık 1 aydır halsiz,sürekli uyuyor.
Geceleri çoğunlukla kafesin tabanın'da uyuyor.Bunun sebebi sizce ne olabilir???
Hastalık mı Yoksa başka bir sebep'den kaynaklı mı böyle davranıyor önceki zamanlar çok oyuncu yerinde duramaz kafes den çıkmak için elinden geleni yapardı.1 ay dır ona kuş kumu vermedim kalmamıştı.Kuş kumu yerine yulaf verdim aralıklarla bide dikkat etmeden tarihi geçmiş vitamin verdim ama vermem deki sebep de halsiz olmasıydı. Sizce kuşumun ne sorunu var yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.
20180107_182727.jpg 20180107_182628.jpg 20180107_182636.jpg 20180107_182646.jpg

Kuş kumu taşlıkta yediği gıdaların sindirimi içindir, aynı zamanda mineral ve iz element kaynağıdır. Yulaf bir besin olarak kuş kumunun yerini tutmaz. O nedenle bir an önce kuşunuza kuş kumu alın ve sürekli kafesinde bulunsun. Onu sadece yemle değil (hatta tek tip yemle değil) yem karışımı, yulaf, dal darı, haftada en az üç-dört gün çeşitli sebzeler (brokoli, marul, nane, biber, arada maydanoz, marul, kereviz yaprağı, ıspanak vb), haftada iki gün kadar meyveler (elma, armut, muz, portakal, limon vb) ile besleyin. Tarihi geçmiş vitamin vermek yerine sebze-meyve verirseniz günlük vitamin ihtiyacını oradan karşılar. Ancak kemikleri ve kalsiyum metabolizması için gerekli D vitaminini güneşten alamayacağından, ona D vitamini içeren vitamin solüsyonu satın alın.

Tüm bu düzenli ve dengeli beslenme/besleme alışkanlığı dışında kuşunuzun mikrobik bir hastalığı varsa dışkı resmi paylaşımı ve genel hal ve tavırları hakkında daha fazla bilgi verirseniz yararlı olacak. Fotoğrafta uyuyan ve tüyleri kabarık halde görünse de sağlıklı kuşlar da arada bu şekilde durabilir.

Kuş kumu taşlıkta yediği gıdaların sindirimi içindir, aynı zamanda mineral ve iz element kaynağıdır. Yulaf bir besin olarak kuş kumunun yerini tutmaz. O nedenle bir an önce kuşunuza kuş kumu alın ve sürekli kafesinde bulunsun. Onu sadece yemle değil (hatta tek tip yemle değil) yem karışımı, yulaf, dal darı, haftada en az üç-dört gün çeşitli sebzeler (brokoli, marul, nane, biber, arada maydanoz, marul, kereviz yaprağı, ıspanak vb), haftada iki gün kadar meyveler (elma, armut, muz, portakal, limon vb) ile besleyin. Tarihi geçmiş vitamin vermek yerine sebze-meyve verirseniz günlük vitamin ihtiyacını oradan karşılar. Ancak kemikleri ve kalsiyum metabolizması için gerekli D vitaminini güneşten alamayacağından, ona D vitamini içeren vitamin solüsyonu satın alın.

Tüm bu düzenli ve dengeli beslenme/besleme alışkanlığı dışında kuşunuzun mikrobik bir hastalığı varsa dışkı resmi paylaşımı ve genel hal ve tavırları hakkında daha fazla bilgi verirseniz yararlı olacak. Fotoğrafta uyuyan ve tüyleri kabarık halde görünse de sağlıklı kuşlar da arada bu şekilde durabilir.

Yorun yaptığınız için teşekkür ederim öncelikle kuşum dışkısı 1 ay dır değişiyor sürekli günden güne bazen ishal şeklinde bazen ise normal.Kuşuma kuş kumunu aldım ama eskisi gibi çok fazla yemiyor.Eskiden 2 günde bitirirdi.Genellikle 2 haftada bir meyve sebze veriyorum.Bide kuşumun dişi ama cere rengi mavilik alttan gelen kuşlar dişi olurlar benim kuşum cere alttan geliyor ama son zamanlarda baya koyu maviye döndü.Kuşum bir aralar 2 haftada bir yumurta yapardı.Ben 1 ay kuş kumu almadım sonra kuş halsiz bir kuşa döndü eskisi gibi davranmıyor ben belki eşi olmadığı için üzgündür veya hastadır diye düşündüm.Sonra muhabbet kuşu ile ilgili bir site olduğunu duydum burada şimdi paylaştım.

Kuşunuz kafes tabanına iniyorsa hastalık belirtisidir..Bir rahatsızlığı var zaten halinden belli oluyor.Beyaz bir kağıt üstüne dışkı fotoğrafı ekleyin.Ayrıyeten ağzında yada dışkısında koku var mı bunları da belirtiniz.Şimdilik 4 gün boyunca suyuna 5-6 damla elma sirkesi +probiyotik ve multivitamin (amioasitler içeren vitamin) takviyesi yapınız.

Kuşunuz yumurtladığına göre dişi olduğu kesin :)

İki haftada bir sebze - meyve çok az. Muhabbet kuşları tahıl ağırlıklı beslenir bu doğru ancak bu sadece onları yediği anlamına gelmez. Doğada kuşlar kendileri için yararlı olacak ve almaları gereken besinleri alırlar. Muhabbet kuşları da tahıl ve tohumların yanı sıra taze çimenler, meyveler ve yapraklarla da beslenerek gerekli vitamin ve lif alırlar. Ancak kafeste biz ne verirsek onu yiyebilir. Bu nedenle siz de kuşunuza sık sık sebze, çimlenmiş tohum, ara sıra meyve (yüksek şeker oranı nedeniyle çok sık vermemek gerekir) sunmalısınız. Mesela benimkiler brokolinin kendisini ve yaprağını, ıspanağı, naneyi, biberi çok sever. Haftada bir de mümkünse yumurtalı mama hazırlarsanız sıkı bir protein takviyesi de almış olur.

Kafeste siz yokken sıkılmaması için çeşitli oyuncaklar koyabilirsiniz. Muhabbet kuşları oldukça aktif ve oyuncu kuşlardır, zekilerdir. Onunla ilgilenen yoksa, bomboş kafeste çok sıkılırlar.

Hastalığına dair kesin bir şey söyleyemiyorum, önerilerimi yerine getirmenizi naçizane rica ederken aynı zamanda kuşu yakından gözlemenizi rica edeceğim. Çünkü muhabbet kuşları doğaları gereği hastalıklarını iyice halsiz düşene kadar saklama eğiliminde olurlar. Yine de sizin yerinizde olsam tetramezatin, pan-terramycin gibi antibiyotiklerden birini elimde hazır tutardım, ki en doğrusu bir veterinere götürmek.

Kuşunuz kafes tabanına iniyorsa hastalık belirtisidir..Bir rahatsızlığı var zaten halinden belli oluyor.Beyaz bir kağıt üstüne dışkı fotoğrafı ekleyin.Ayrıyeten ağzında yada dışkısında koku var mı bunları da belirtiniz.Şimdilik 4 gün boyunca suyuna 5-6 damla elma sirkesi +probiyotik ve multivitamin (amioasitler içeren vitamin) takviyesi yapınız.

Kuşumun dışkısının resmini yarın atarım.Kuşumun dışkısı saat saat veya gün den güne değişiyor bazen normal dışkı bazen ishal şeklinde geliyor bir keresinde sıvı yaptı sadece dışkı yoktu sarımsı bir şey vardı ama nedir hiç bir fikrim yok.Elma sirkesini denerim olmazsa vitamin takviyesi yaparım elimde var 1 tane vitamin ama tarihi geçmiş yenisi alıyım en iyisi.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bir şey daha fark ettim kuşum alt tabana gittiğinde elime kafesin içine soktuğumda elime saldırıyor.Acaba sebebi nedir sizce?

Geri