Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Hep Tüyde

cey

Paylaşımcı Üye
Yaklaşık 9 aylık dişi muhabbet kuşum var kendisi hep tüy döneminde ne zaman baksam kafasında tüy kapsülleri var bu normal bi şey mi yazın yanına erkek alacağım ve Tüy döneminde iken çiftleşmek istemeyecegini okumuştum forumda o yüzden de endişeliyim ne zamana kadar sürer bu dönem ? (Gerekli vitaminleri meyve sebzeyi ve probiyotigi veriyorum)

Yem olarak ne kullanıyorsunuz ekstra olarak sade tohum veriyormusunuz?

Yem olarak ne kullanıyorsunuz ekstra olarak sade tohum veriyormusunuz?
Hayır vermiyorum ben marka değil de kuşçumuzun açık olarak verdiği karışık yemler den veriyorum içinde Aspur falan da var. Sade tohum mu vermemiz zorunlu bu dönemde çünkü bi türlü bitmedi meret :D Ama halsiz falan değil çok kaşınma vs. de yok sanki tüy dökmuyormus gibi rahat kıpır kıpır

36686

Kızışmaya da başladı hocam kafasını sallayıp kur yapıyor salıncağa çıkıp poposunu sürtüyor ceresi de turunculaşmaya başladı biraz

36687

36688

Son iki fotoları belli oluyor ceresi

Açık yem vermeyin size iki yem önereyim kuşlarımın memnun kaldıklarından biri Versele-Laga diğeri Garden Mix.
Ayrıca Avisol-B vit. Kullanın.

Açık yem vermeyin size iki yem önereyim kuşlarımın memnun kaldıklarından biri Versele-Laga diğeri Garden Mix.
Hocam çok pahalı mı dediğiniz yem öğrenciyim de zaten hep duyuyorum o ismi. Açık yem zararlı mı korktum suan kuşa zarar vermedim inşallah :confused: Şimdiki yem bitene kadar kullanıp sonra Versele-Laga ya geçerim hocam o zaman?

Son düzenleme:
36689

Hocam bi de daha cahil zamanlarımda bunu almıştık da kullansam zararlı mıdır az mı faydalıdır :D

Hocam çok pahalı mı dediğiniz yem öğrenciyim de zaten hep duyuyorum o ismi. Açık yem zararlı mı korktum suan kuşa zarar vermedim inşallah :confused: Şimdiki yem bitene kadar kullanıp sonra Versele-Laga ya geçerim hocam o zaman?
Ben de öğrenciyim ama yapacak bir şey kalmıyor :D Versele - Laga pahalı biraz açıkçası kuşlar çok seviyor genelde ama benim tek bir kuşum çok seviyor doğrusu ne bulsa yiyor. Bir kuşum hiç sevmez ağzını bile sürmüyor nedenini hiç anlayamadım diğer kuşum yiyor tepkisiz ben kuşlarımda yaklaşık 7-8 ay oldu Garden Mix e geçtim hepsi yiyor onlar memnun ben de memnunum. Açık yem zararlı yani düşünün bizler Dışarıdaki yiyeceklere nasıl temkinli yaklaşıyorsak aynı hassasiyeti kuşlara da göstermek lazım.
Sağlıklı günler dilerim...

• Beğen
Tepkiler: cey
Ekli dosyayı görüntüle 36689

Hocam bi de daha cahil zamanlarımda bunu almıştık da kullansam zararlı mıdır az mı faydalıdır :D
Quik kullanılıyor ama bence o kadar iyi değil tarihine dikkat edin vitaminler çabuk bozulan gıdalardır güneşten uzak tutun ben avisol ve deep bu ikisini kullandım ikisinden memnunum ama Avisol bulamazsam Deep kullanırım ☺️ ayrıca yani arkadaşların başka önerisi olur mu bilmiyorum ama Avidiare ishal ilacı evde bulundurun ben çok memnunum.
36692

Versele Laga yem kalitelidir içinde renkli boyalı ekmek parçaları yoktur. 1-2 yıl önce 6/7 liraya paketini alabiliyorken şuanda 2-3 katı bazı yerlerde çok daha yüksek fiyatlara satılıyor maalesef ki.
Açık yem kullanmamaya özen gösterin ucuz marka olsa bile kapalı paketlere yönelin. Marka olarak;
Versele Laga,Vitakraft,Gold Wings,Quik,Garden Mix,Jungle iyi markalardır ama maalesef birçoğunun içinde renkli parçalar var bilginiz olsun.
Quik markası akvaryum ve balıklar üzerine birçok çeşit ürün çıkardı(ben sadece akvaryum ve kuşlar için ürettiği ürünleri kullandım diğer evcil hayvanlar için varmı bilmiyorum) birçok ürünü kaliteliydi. Son kullanma tarihi geçmediyse ve uygun koşullarda muhafaza edildiyse kullanılabilir diye düşünüyorum. Ama önümüzdeki günlerde daha verim almak isterseniz @Karma hocamın önerdiği avisol markasını yada hobi,nekton gibi markaların ürünlerinede yönelebilirsiniz.

Versele Laga yem kalitelidir içinde renkli boyalı ekmek parçaları yoktur. 1-2 yıl önce 6/7 liraya paketini alabiliyorken şuanda 2-3 katı bazı yerlerde çok daha yüksek fiyatlara satılıyor maalesef ki.
Açık yem kullanmamaya özen gösterin ucuz marka olsa bile kapalı paketlere yönelin. Marka olarak;
Versele Laga,Vitakraft,Gold Wings,Quik,Garden Mix,Jungle iyi markalardır ama maalesef birçoğunun içinde renkli parçalar var bilginiz olsun.
Quik markası akvaryum ve balıklar üzerine birçok çeşit ürün çıkardı(ben sadece akvaryum ve kuşlar için ürettiği ürünleri kullandım diğer evcil hayvanlar için varmı bilmiyorum) birçok ürünü kaliteliydi. Son kullanma tarihi geçmediyse ve uygun koşullarda muhafaza edildiyse kullanılabilir diye düşünüyorum. Ama önümüzdeki günlerde daha verim almak isterseniz @Karma hocamın önerdiği avisol markasını yada hobi,nekton gibi markaların ürünlerinede yönelebilirsiniz.
@Eyüpcan YATMAZ Hoca çok güzel bir konuya değinmiş ben yine bir şey tavsiye edeyim doğru mu yanlış mı bilmiyorum yanlış isem beni düzeltsinler bence meyveli yem ballı yem kullanmayın açıkçası ben güvenemiyorum onun yerine meyveyi ve balı taze verin daha iyi ☺ Şu renkli parçacıklar suya konduğunda süngerimsi bir hal alıyor her hali ile kotü nedir bilmiyorum ve bilmediğimiz şeyi kuşlarımıza yedirmeyelim ☺

Hocam Garden Mix’in 4 çeşit yemi var. 36698Bunda rekli parçacık yok 7 ay oldu galiba kullanalı sorun yaşamadım daha önce içeriğinde olup sonra değiştirilmiş olabilirler mi?
Hocam herhangi bir sorunu varsa yemi değiştirebilirim ama Versele - Laga yemiyor neden olabilir sizce? Doğrusu kuşlarımızın da damak tatları var ama...

Kuşunuza belki bir iç mantar tedavisi yapılabilir. Uzun dönem süren sorunlarda birkaç bazı hastalığın yanı sıra mantar dan şüphe etmek gerekiyor.

Açık yemlerde sorun olmaz. Tarladan toplanan yemi çuvala veya üzerinde "ne bileyim ney" yazan ambalaja koyunca bunun hiçbirşeyi değişmiyor. Aldığınız yem tozsuz, kuru, haşeresiz olsun. Bundan gerisini labaratuar analizi yapılmadan kimse anlayamaz. Çok kıl olanlar fırınında aldığı yemi 60 derecede fırınlasın ve savursun.

• Beğen
Tepkiler: cey
Ben de öğrenciyim ama yapacak bir şey kalmıyor :D Versele - Laga pahalı biraz açıkçası kuşlar çok seviyor genelde ama benim tek bir kuşum çok seviyor doğrusu ne bulsa yiyor. Bir kuşum hiç sevmez ağzını bile sürmüyor nedenini hiç anlayamadım diğer kuşum yiyor tepkisiz ben kuşlarımda yaklaşık 7-8 ay oldu Garden Mix e geçtim hepsi yiyor onlar memnun ben de memnunum. Açık yem zararlı yani düşünün bizler Dışarıdaki yiyeceklere nasıl temkinli yaklaşıyorsak aynı hassasiyeti kuşlara da göstermek lazım.
Sağlıklı günler dilerim...
Tamamdır hocam açık yem bitene kadar kullanıp geçerim Versele yeme olmadı kalan Yemleri @ayhan Hocamın dedigi gibi fırınlayip kullanırım ben balı şey yapıyorum hocam yem bal havuç irmik vs. karıştırıp kurabiye yapıyorum kendim çok seviyor ama ev yapımı olduğu için sıkıntı olmaz değil mi?

Quik kullanılıyor ama bence o kadar iyi değil tarihine dikkat edin vitaminler çabuk bozulan gıdalardır güneşten uzak tutun ben avisol ve deep bu ikisini kullandım ikisinden memnunum ama Avisol bulamazsam Deep kullanırım ☺ ayrıca yani arkadaşların başka önerisi olur mu bilmiyorum ama Avidiare ishal ilacı evde bulundurun ben çok memnunum.
Ekli dosyayı görüntüle 36692
Bu ürünler eczane vb. yerlerde mi oluyor hocam yerel kuşçulara gidiyoruz da biz genelde oralarda göremedim sanki ya da pet shoplarda mı oluyor? (Ayrıca quik in son kullanma tarihine baktım Mayıs diyor hocam şansıma ben de mayısta alacağım erkek ile alacaktım dediğiniz malzemeleri tam oldu :) Quick de kullanılıyor ise vicdanım rahat diğerlerini alana kadar kullanırım onu zaten 5-10 damla kullaniyorum)

Son düzenleme:
Kuşunuza belki bir iç mantar tedavisi yapılabilir. Uzun dönem süren sorunlarda birkaç bazı hastalığın yanı sıra mantar dan şüphe etmek gerekiyor.

Açık yemlerde sorun olmaz. Tarladan toplanan yemi çuvala veya üzerinde "ne bileyim ney" yazan ambalaja koyunca bunun hiçbirşeyi değişmiyor. Aldığınız yem tozsuz, kuru, haşeresiz olsun. Bundan gerisini labaratuar analizi yapılmadan kimse anlayamaz. Çok kıl olanlar fırınında aldığı yemi 60 derecede fırınlasın ve savursun.
Ben de ilk başta öyle düşünüyordum hocam hatta işin uzmanı böyle bulgur satar gibi falan koyunca daha güvenilir gözüküyordu gözüme ama forumda hep kapalı önerildi ve aynı markalar olunca başla çarem kalmadı sanırım ben erkek alacağım dişimin yanına Mayıs gibi o zaman tüm malzemeleri toplu almayi o zamana kadar da eskilerle idare etmeyi düşündüm çünkü zor bulunan şeylerse eğer dışarı çok çıkamıyorum. Ama dediğiniz gibi zararlı değilse daha mutlu olurum bir şey yok diye aksi halde (zararlı ise) şu ana kadar kuşuma hasar verip ömründen çalmış gibi hissederim hocam vicdan yaparım :(

Geri