Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum hiç mutlu görünmüyor, sahiplendirmeli miyim?

Ayberk Yıldız

Yeni Üye
Merhaba herkese. Muhabbet kuşum mavişi yaklaşık 3 ay önce aldık.7-8 aylık dişi almıştık. Bu yaşta bir kuşun hele ki dişi bir kuşun bize kolay kolay alışamayacağını sonradan öğrendik ama belki alışır diye baya bir uğraştık. Şu anda elimden yem yiyor (acıkırsa), göbeğini, yanağını ve bazen de ensesini okşamama izin veriyor ancak hiçbir zaman elime isteyerek gelmiyor, ilk ayında kafesten çıkarmaya alıştırmıştık (zorlamadan). Uçuyor ve ötüyordu. Artık hiç uçmuyor, her cisimden korkuyor ve ancak korkunca uçuyor (uçma problemi yok yani aslında). Artık genel olarak hiç uçmuyor. Sabahları çok öterdi, bir haftaya yakın hiç ötmüyor. Her gün ilgilenip, seviyoruz ama nafile. Kuşum bize alışsaydı bunları hiç yaşamazdı. Belki de çok geç bu kuşun insanlara alışması. O yüzden bir eş ile hayatına daha sağlıklı geçirebilir diye düşünüyorum. Ancak bizim eşi ve oluşabilecek yavru ortamını sağlamamız mümkün değil. Ne yapmalıyım bu durumda? Kuşumun mutsuz bir hayat sürmesini istemiyorum, başka kuşları da olan birine sahiplendirsem mi diye de düşünüyorum.

Son olarak, ilk zamanlarda ötmesinin sebebini sonradan öğrendik. Meğer iki üst katımızda 10 muh. kuşu besleyen biri varmış. Bizim kuş da sabahları onların sesini duyduğu için ötüyormuş sanırım. Sürekli kuş sesi duyuyor ama etrafta kuş yok, belki de strese giriyordur bu şekilde...tavsiyeye ihtiyacım var bu durumdayken.
Fotoyu dış görünüşü için atıyorum. (Normalde kafeste hep sabittir, tünekte yer bile değiştirmiyor o kadar durgun.)

Ekli dosyalar

• kusss.PNG
    kusss.PNG
    584.9 KB · Görüntüleme: 17
Yukardan kuş sesi duyması kötü olmuş çevresinde sanıp strese giriyor olabilir..Sesleri duymayacağı bir oda varsa oraya alın isterseniz.Bu süreçte daha çok ilgi daha çok ponçiklik beklicektir.Onun sevebileceği zilli çıngırıklar,top vb oyuncaklar edinebilirsiniz dikkatini dağışır ve kafes dışında oyun alanları yaratabilirseniz belki daha neşeli olur.

Yukardan kuş sesi duyması kötü olmuş çevresinde sanıp strese giriyor olabilir..Sesleri duymayacağı bir oda varsa oraya alın isterseniz.Bu süreçte daha çok ilgi daha çok ponçiklik beklicektir.Onun sevebileceği zilli çıngırıklar,top vb oyuncaklar edinebilirsiniz dikkatini dağışır ve kafes dışında oyun alanları yaratabilirseniz belki daha neşeli olur.
zilli oyuncak almıştık hiç oynamadı, kafesinin dışında da tünekler var ama çıkarmak da bile zorlanıyoruz kafesten. Baya ısırıyo kapıya doğru yönlendirirken...

-Fotoğraftaki kuş yetişkin bir dişi. Çok ekstra bir çaba ile size alışmasını sağlayabilirsiniz ki artık bir hayli zor.
-Dişi kuşlar yavruluk dönemlerinde aktif olarak öterler. Yetişkinliğe geçtiklerinde çok nadir öterler ve kur yaparlar.
-Kuşunuz birkaç hafta sonra kızgınlığa girecektir. Ömür boyu eş alamayacak/almayacaksanız erkek kuşu olan birine sahiplendirmeniz iyi olacaktır.(Pet shoplara vermeyiniz.)

-Fotoğraftaki kuş yetişkin bir dişi. Çok ekstra bir çaba ile size alışmasını sağlayabilirsiniz ki artık bir hayli zor.
-Dişi kuşlar yavruluk dönemlerinde aktif olarak öterler. Yetişkinliğe geçtiklerinde çok nadir öterler ve kur yaparlar.
-Kuşunuz birkaç hafta sonra kızgınlığa girecektir. Ömür boyu eş alamayacak/almayacaksanız erkek kuşu olan birine sahiplendirmeniz iyi olacaktır.(Pet shoplara vermeyiniz.)
teşekkür ederim bilgiler için ve evet eş alma durumumuz yok, yavru yapmayacaklarını bilsem alırım ama tabi böyle bir şey mümkün mü? Yoksa ilerki süreçte sahiplendirmeyi düşünüyorum. Tabi ki petshopa değil, petshop da zaten çok sağlıksız hayat sürüyolar

Geri