Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum ishal oldu.

Buğra Koçak

Yeni Üye
Herkese merhabalar. Muhabbet kuşumu alalı daha 2 gün oldu. İlk geldiği gece dışkısında hiçbir sorun yoktu fakat 1 gündür ishal. İlk başlarda yeni eve geldiği için korktu ve heyecan yaptığından dolayı olmuştur diye düşündüm fakat kuşuma bir zarar gelmesini istemiyorum. Emin olmak için de buraya yazıyorum. Sizce veterinere götürmeli miyim? Yoksa evde kendim mi tedavi uygulamalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar ayrıca ilk muhabbet kuşum. Hiçbir deneyimim ve bilgim yok youtube'da izlediğim videolar dışında. Bu yüzden yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum çünkü ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum.

dışkısı ilk yaptığında böyle simsiyahmı kuruyuncamı öyle oluyor siyah dışkı ciddi hastalık belirtisi çünkü koksidiyoz da oluyormuş genelde uzmanı değilimde.

dışkısı ilk yaptığında böyle simsiyahmı kuruyuncamı öyle oluyor siyah dışkı ciddi hastalık belirtisi çünkü koksidiyoz da oluyormuş genelde uzmanı değilimde.
Sanırım siyah olarak sağ üstteki dışkıları kastettin. Aslında onlar yeşilimsiydi kurudukça daha kapalı bir yeşil halini aldı fotoğrafta siyah gibi durmuş.

Sanırım siyah olarak sağ üstteki dışkıları kastettin. Aslında onlar yeşilimsiydi kurudukça daha kapalı bir yeşil halini aldı fotoğrafta siyah gibi durmuş.
tmm o zaman sorun yok.kuş yeni geldiği için olmuştur ishal stresten.evde kanarya yemi aspur yada daldarı varsa onu koy normal yemi kaldırıp suyunada pirinç suyu veya kahve koyuyorlar ama dozajını bilmiyorum benim başıma birkez ciddi ishal geldi ondada avidiarla düzeltmiştim ayrıca meyve sebze verme ishali geçene kadar.

sitede yada googleda arat muhabbet kuşu pirinç suyu kahve filan diye çıkar nasıl yapacağın onlar ishali kesiyor ayrıca haşlanmış patates iyi geliyor tabi

sitede yada googleda arat muhabbet kuşu pirinç suyu kahve filan diye çıkar nasıl yapacağın onlar ishali kesiyor ayrıca haşlanmış patates iyi geliyor tabi
Pirinç suyunu yapmayı deneyeceğim ama internette de bulamadım ölçeğini bulabilirsem deneyeceğim ama sanırım veterinere götüreceğim.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pirinç suyunu yapmayı deneyeceğim ama internette de bulamadım ölçeğini bulabilirsem deneyeceğim ama sanırım veterinere götüreceğim.

Bir süre daha gözlemleyin,ilk zamanlar bu durumlar normal.Genel durumu iyiyse çok telaşa gerek yok.Probiyotik şimdi ve ilerisi için önemli,temin etmeye çalışın.Bir de tabandan dışkıların yanındaki yemlerden asla yedirmeyin.

Arkadaşlar bugün dışkısı normale döndü ve elimize alıp popo kısmında kalan ve yapışan dışkıları temizledik. Şu an mutlu görünüyor. Fakat sürekli ağzı ile poposunu kaşımaya çalışıyor gibi. Hatta tüylerini falan yoluyor. Sizce sebebi ne olabilir ne yapmamız gerek yardım edebilir misiniz?

Arkadaşlar bugün dışkısı normale döndü ve elimize alıp popo kısmında kalan ve yapışan dışkıları temizledik. Şu an mutlu görünüyor. Fakat sürekli ağzı ile poposunu kaşımaya çalışıyor gibi. Hatta tüylerini falan yoluyor. Sizce sebebi ne olabilir ne yapmamız gerek yardım edebilir misiniz?

kuşlar popolarını üstünedeki yağları alıp vücuduna sürerek tüylerini parlatıyorlar hatta kafasının üstünüde sürterler bazen ama eğer anüs çevresini gagalıyorsa dışkıyla ilgilidir ona dikkat edin nereyi gagalıyor.

Silseniz de az miktarda kalanlar olabilir çok küçük,onları temizliyordur merak etmeyin.Benimki de yapıyor arada.

kuşlar popolarını üstünedeki yağları alıp vücuduna sürerek tüylerini parlatıyorlar hatta kafasının üstünüde sürterler bazen ama eğer anüs çevresini gagalıyorsa dışkıyla ilgilidir ona dikkat edin nereyi gagalıyor.
Aynen o yağ olayını biliyorum fakat bu direkt anüs çevresini gagalıyor oradaki tüyleri falan koparmaya çalışıyor gibi.

Aynen o yağ olayını biliyorum fakat bu direkt anüs çevresini gagalıyor oradaki tüyleri falan koparmaya çalışıyor gibi.

o zaman kalan ufak tefek şeyleri topluyordur benim kuştada oldu dün hafif ishal bugün temizledi elimdeyken kalmadı leke :D

o zaman kalan ufak tefek şeyleri topluyordur benim kuştada oldu dün hafif ishal bugün temizledi elimdeyken kalmadı leke :D
Anladım. Umarım öyledir. Ara sıra anüs çevresini gagalaması dışında ayağını da sürüyor o bölgeye. İlk başta esneme hareketi yapıyor sanmıştım fakat ayağını düz olarak geriye değil direkt anüs civarına götürüyor.

dışkısı düzeldiyse önemli değil refleks olarak yapıyordur belki sıkıntılı kısım geçmiş önemli olan

Geri