Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kör oldu

silentenigma

Yeni Üye
Selam arkadaşlar
Bir hafta önce kadar kuşum ishal olmuştu. Pet shop ve veterinere götürdüm. Pet shop antibakteriyel(Avidiare) vermişti. Veteriner ise bir tane antibakteriyel (Neo-TM Vet) bir tane de vitamin verdi(Avit-K+C powder). İçindde A , K ,C vitaminleri var. Sonuç olarak hiçbirşey yiyip içmediğinden kuşa şırıngayla suyla karıştırıp verim. Şu anda ishali geçti. Ancak 2 gün önce farkettim kuşum görmüyor. İshalden önce böyle bir problemi yoktu. İshal olduğunda 5-6 gün tüyleri kabarıktı ve hiç birşey yiyip içmemişti. Bu körlüğün sebebi ne olabilir? Ne yapabilirim?
Not: Kuşum neredeyse 11 yaşında.
Alttaki linkte kuşumun son hali.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-08-07 at 00.59.43.jpeg
    WhatsApp Image 2019-08-07 at 00.59.43.jpeg
    138 KB · Görüntüleme: 114
Avucunuza yem döküp kuşa varlığınızı hissettirmeden önüne doğru götürür müsünüz uzanıp yiyecek mi?

sağ gözünün görmediğinden şüphelenmiş. bana sorarsan görüyor

Sağ göz sol göz demiyor. Görmüyor diyor.

en kötü ihtimalle ikisinden birinin gördüğünü düşündüm. çünkü ikiside görmüyor olsa yemi suyu nasıl buluyor onu sormalı. neo tm denilen verdiğiniz ilacı bir araştırın o mu körlüğe neden oluyor acaba

Bende onu merak ettim. Eğer yemini suyunu buluyorsa dediğin gibi olabilir.

bide gerçekten görmüyosa, neo tm denilen ilacı falan da araştırmalı. bilinen klasik ilaçlar dışında bu verilen ilaçlara hassasiyeti olabilir (yan etki)

Arkadaşlar kuşun yemi ve suluğunun yeri tam 10 yıldır aynı. İnternette kör kuş besleyenler yemlerin yerini değiştirmeyin diyor ki ben hiç değiştirmedim şimdiye kadar. Belki de dozları fazladır. Ben bir çay kaşığının çeyreği kadarını 200ml suyla karıştırıp şırıngayla verdim. Onun dışında Neo ve Avit i aynı suya karıştır demişti veteriner ben de öyle yaptım. Aşağıda kullandığım ilaçlar ya da gıda takviyeleri .
40819
40820

Allah şifa versin çok kötü ya :( Gagasını bile parmaktan alakasız bi yere savuruyor yavrum :(

Belki de dozları fazladır. Ben bir çay kaşığının çeyreği kadarını 200ml suyla karıştırıp şırıngayla verdim. Onun dışında Neo ve Avit i aynı suya karıştır demişti veteriner ben de öyle yaptım. Aşağıda kullandığım ilaçlar ya da gıda takviyeleri .

Bu ürünleri hiç kullanmadım. Ama ilaçtan kaynaklıysa, ya dozajı fazla geldi, ya ilaç bozulmuştu, yada hiç bişey olmasa bazı ilaçlar kuşlarda körlüğe neden olabiliyor diye biliyorum.

İlacın etken maddesi; oksitetrasiklin ve neomisin sülfat. Hem ilacı hemde etken maddelerini araştırıp, hatta veterinerlere de sorup soruşturup, böyle bir yan etkisi varmı yokmu öğrenmek lazım.

Onun dışında kuşlarda körlüğü iyice araştır kardeşim yapılabilicek birşey varmı diye.

@Ayhan OTÇUOĞLU hocam bi konuya bakarmısınız.

Göz hususunda a vitamini etkili diye biliyorum. Kaliteli bir a vitamini kullanın.
Uçmada problem var mı?

Veterinere bu durumu danıştınız mı?
Güvenemiyorum ki veterinere. Bulunduğum bölgede iyi bir veteriner yok. Yabancı sitede forumlara yazdım onlarda avian vet görmesi gerekir diyor. Türkiye de var mı kuş veterineri onu dahi bilmiyorum. Bir arkadaşım petshopa sormuş bu durumu. Oda vitaminsiz kaldığı için demiş. Ancak kuş vitamini değil bebek vitamini alıp versin demiş. Ne kadar yararlı olur onu dda bilemiyorum.

Geri