Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kafesine girmiyor

anyela61

Yeni Üye
Arkadaşlar muhabbet kuşumu alalı 2-3 gün oldu. Hergün de saldım oturma odasında uçsun diye uçuyorda ötüyor filan ama bi türlü girmiyor kafesine. Bu konuda napabilirim bikaç kez yakalayıp koydum ama onu da yapmak istemiyorum ışıkları kapattım 1 saat filan bekledim yinede girmedi kafesine. Yanına yaklaşıp güzellikle parmağıma alayım dedim yaklaştırmıyor bile korkuyor başka yere uçuyor şuan avizenin tepesinde :)

İlk günler öyledir zamanla alısır merak etmeyin

Peki alışana kadar elimle mi sokayım. Az önce mecbur ışığı kapattım elime aldım da kafese koydum yoksa hiç geleceği yoktu öğleden beri dışarda

Avucunuza almak son çare olsun. Eğer bu kafesine girmiyor diye veya yüksek yere çıktı insin de öyle deneyeyim derseniz, kaçma davranışını pekiştirmiş olursunuz. Israrla ve acele etmeden, nazikçe, korkutmadan, belki ilk günlerde 50 - 100 defa deneyerek kafese girmesini sağlamaya çalışın. Genellikle yorulup pes ederler. Ama baktınız yoruldu, hiç hali kalmadı, uçamayacak hale geldi ama girmemek için direniyor, işte o zaman avucunuzun içine nazikçe alarak kafese koyarsınız. Dediğim gibi bu son çare olsun ama bu da bir yöntemdir. En sonunda anlar ki kaçış yok, eninde sonunda der ki "Bu karşımda duran dev istediği zaman beni kafese koyacak, o zaman hiç kendimi yormayayım kafese gireyim" diye düşünmeye başlar.

avizenin tepesine çıkmasa eyvallah 1 saat de beklerim sabırla yaklaşırım da avizenin tepesi yani kolum koptu parmağıma gelsin diye :D

Ya avizeyi çıkaracaksınız, ya başka odada kafes dışına çıkaracaksınız, ya da buna katlanacaksınız.

Eğer kuşa bakmak veya eğitmek için vaktiniz yoksa Avcunuza almaktan başka çare yok ama bu avuca almanın şöyle bir zararı var ki elinize bir daha gelmez kuş.Parmağınızın ucunu bile gördüğünde kuş baya bi korkar.Bu davranışınız kuşunuzun elinizden korkmasına sebebiyet verir ama diğer türlü de sizi baya bi uğraştırır seçim sizin :)

Ele bir daha gelmez çok kesin bir ifade oldu. Ben 8 aylık kuşumu onlarca defa avucuma almak zorunda kaldım (gaga kesmek, tırnak kesmek, deri kontrolü veya inatlaştığında kafese sokmak) fakat hiçbir zaman parmağımdan kaçmadı. Şunu da söyleyeyim, avuca alınmaktan hiç hoşlanmaz, aldığımda ise canımı yakacak derecede ısırır. Ama buna rağmen başka odadan parmağımı şıklatıp "maviş çabuk gel" dediğimde genellikle beni bulur ve parmağıma konar. Eğer yeterince güven sağlanmışsa, avuca almak sadece rahatsız edecektir, onu korkutmaz. Hele ki benim mavişin tırnaklarını kestikten sonra avucumdan havaya bırakıp hemen peşinden çağırdığımda parmağıma geldiğini düşünürsek hiç korkutmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sizden zarar gelmeyeceğini anladıktan sonra hiç sıkıntı olmaz, merak etmeyin. Ama avuçlanmaktan hoşlanmayan bir karakteri varsa da zaruri durumlar haricinde bunu yapmayın.

1-2 gün salmayacam kafeste eğitmeye çalışacam sonra salacam. Bide arkadaşlar kuşum 3 aylık ve tüy dokuyo sebebi nedir. Resimdeki gibi ama bikaç tane döküyo

Ekli dosyalar

• IMG_20170803_130424.jpg
    IMG_20170803_130424.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 229
Kafesin onune tunek koyun, kapisini acik tutun, icine de dal dari asin. Acikinca; gitmesi gereken yerin kafes oldugunu anlamasi lazim.

Peki tüy dökümü neden? Buda mubişim

Ekli dosyalar

• IMG_20170803_180045.jpg
    IMG_20170803_180045.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 234
Ince bebek tuylerini dokuyor, normal durum yavrularda.

Geri