Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kanadının tüyerini yoldu ne yapmalıyım??

filiz1978

Yeni Üye
20190109_175006.jpg
Muhabbet kuşum önce kanadının bir kısmının tüylerini yoldu sonra kusuyor ve kustuğu şeyle kanadına pansuman yapıyor sonra tekrar pansuman yaptığı yeri temizleyip tekrar aynı şeyi yapıyor bir buçuk haftadır böyle devam ediyor. Bu normal mi?? Birde dün ilk kez kuş kumu kullandım ve sıvı bir şekilde kustu?? telaşlanmalı mıyım?? bu soruya cevabınız evetse ne yapmalıyım bileniniz var mı? Konuşmasında, uçmasında, dışkısında ve yemesinde bir problem yok.
20190109_175000.jpg

Kuşun kendi kendine kur yapıp strese girdiğini düşünüyorum

Sanırım tek başına ve kızışmış durumda.

tüylerini yoluyorsa yolunda gitmeyen bişeyler vardır. kuşa stres yaptıracak şeyler varsa kuşunuzdan uzak tutun. beslenmesine dikkat edin. dış parazit varsa o yüzden de yoluyor olabilir tüylerini. parazit olup olmadığına bakın. bol bol uçsun. kafesinde ayna, parlak oyuncaklar olmasın. zorda kalırsanız boyunluk yapabilirsiniz yolmasın diye tüylerini.
http://1.bp.blogspot.com/-R4h0Yzrgt...ycfdi0vDQ/s1600/Budgie+elizabethan+collar.jpg

tüylerini yoluyorsa yolunda gitmeyen bişeyler vardır. kuşa stres yaptıracak şeyler varsa kuşunuzdan uzak tutun. beslenmesine dikkat edin. dış parazit varsa o yüzden de yoluyor olabilir tüylerini. parazit olup olmadığına bakın. bol bol uçsun. kafesinde ayna, parlak oyuncaklar olmasın. zorda kalırsanız boyunluk yapabilirsiniz yolmasın diye tüylerini.
http://1.bp.blogspot.com/-R4h0YzrgtMk/VNJ2kPIvNFI/AAAAAAAAEsE/JWycfdi0vDQ/s1600/Budgie+elizabethan+collar.jpg
Dışkı fotoğrafını atar mısınız?

Ekli dosyalar

• kuş dışkı 2.png
    kuş dışkı 2.png
    394.4 KB · Görüntüleme: 8
  • kuş dışkı.png
    kuş dışkı.png
    117.6 KB · Görüntüleme: 10
http://1.bp.blogspot.com/-R4h0YzrgtMk/VNJ2kPIvNFI/AAAAAAAAEsE/JWycfdi0vDQ/s1600/Budgie+elizabethan+collar.jpg
kanadı o haldeyken parazit spreyi kullanmaya korktum, kullansam zararı olur mu acaba.

Dışkılar gayet normal. Kuşunuz kızıştıysa ya da paraziti varsa da sirkeli suyla banyo yaptırabilirsiniz (elma sirkesi). Hem parazitleri öldürür hem de kuşun ateşino alır. Rahatlar biraz olsun

sprey genel olarak pek önerilmiyor. kuşun solunum sistemi için zararlı diye. gözüne falan da kaçma tehlikesi var. ivermectin içeren damlalar var. onlarla tedavi edilmesi daha sağlıklı. ama parazit olduğunu kesinleştirmeniz lazım. parazit yoksa hayvana boşuna ilaç yüklemesi yapmış olursunuz. hassas canlılar oldukları için mümkün olduğunca ilaçtan uzak durmak en iyisi. forumda bit vs olup olmadığını anlamak için çeşitli yöntemler var onlara bakın. parazitten dolayı olmayadabilir. tek kuşlarda, temiz de bakıyorsanız kolay kolay parazit olacağını sanmıyorum. ama tüylerini yoluyorsa bi problemi vardır. parazit yoksa muhtemelen strestendir diye düşünüyorum.

Geri