Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum olduğu yerde yem kusuyor

revo61

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar 2.5 yaşındaki erkek muhabbet kuşum tüy dökümünü bitirdi şimdi ise tüy çıkarıyor ancak bu dönemde sürekli kabarık ve kafesin altında duruyor. Ayrıca olduğu yerde yem kusuyor. Sizce ne yapmam gerekiyor?

Kuşunuz ağır hasta , kuşun fotoğrafı dışkısı ve şehrinizi belirtin.

Kuşunuz ağır hasta , kuşun fotoğrafı dışkısı ve şehrinizi belirtin.

Trabzon'dayım. Buyrun resimler.

Vti0vI.jpg

VtsEVs.jpg

Öncelikle kafesiniz çok pis derhal temizlemeniz gerekiyor , altında ki pirinç mazgalı kaldırın veya üstüne temiz kağıt veya kağıt havlu serin dışkıları daha iyi anlaşılır. Kuşa bir şeyler yedirmeye çalışın kilo ve enerji kaybını en aza indirgemeye çalışın.

Öncelikle kafesiniz çok pis derhal temizlemeniz gerekiyor , altında ki pirinç mazgalı kaldırın veya üstüne temiz kağıt veya kağıt havlu serin dışkıları daha iyi anlaşılır. Kuşa bir şeyler yedirmeye çalışın kilo ve enerji kaybını en aza indirgemeye çalışın.

Kuş sürekli yem yiyor. Ayrıca kafeste çok az tutuyorum hergün akşama kadar dışarda duruyor. Kafesini temizleyeceğim.

Daldarı veriyorum, kanarya yemi veriyorum, karışık yem veriyorum. Ara sıra meyve, sebze de veriyorum.

Kuş sürekli yem yiyor. Ayrıca kafeste çok az tutuyorum hergün akşama kadar dışarda duruyor. Kafesini temizleyeceğim.
Şu durumda kuşu dışarıya salmayın , ağır bir hatalığı var sorun tespit edilip çözüm üzerinde çalışılmaz ise durum vahim. KTÜ veterinerlik fakültesini arayıp kuşların dışkısına gaita mikroskopisi yapılıp yapılamadığını sor eğer böyle bir şansınız varsa bunu değerlendirip kesin sorun bulunabilir.

Şu durumda kuşu dışarıya salmayın , ağır bir hatalığı var sorun tespit edilip çözüm üzerinde çalışılmaz ise durum vahim. KTÜ veterinerlik fakültesini arayıp kuşların dışkısına gaita mikroskopisi yapılıp yapılamadığını sor eğer böyle bir şansınız varsa bunu değerlendirip kesin sorun bulunabilir.

Kuşun videosunu ve resimlerini kuşçuya gösterdim ve kendisi kursak mantarı başlangıcı olduğunu söyledi. Bana Mikostatin adında bir ilacı eczaneden aldırdı ve günlük 10 damla şeklinde suluğuna kat dedi. Bu şekilde tedaviye başlamış oldum. Yardımınız içinde teşekkürler.

Kuşun videosunu ve resimlerini kuşçuya gösterdim ve kendisi kursak mantarı başlangıcı olduğunu söyledi. Bana Mikostatin adında bir ilacı eczaneden aldırdı ve günlük 10 damla şeklinde suluğuna kat dedi. Bu şekilde tedaviye başlamış oldum. Yardımınız içinde teşekkürler.
Mikostatin kanatlılar için zararlı bir ilaç siz bilirsiniz.

Zararlı derken ne tür bir etkisi var?
Yardımcı maddelerinin uzun dönemde yan etkileri var , eğer sorun mantar sebepli ise işe yarayabilir ancak . Ancak kusma gibi belirtilerin bakteriyel hastalıklar da da olacağını ve bu etkenler sonucu bu ilacın bir işe yaramayacağını da hatırlarım .

Bu kafes çok pis, dışkılarla yemler karışmış. Kafes telleri paslanmış. Burada sen yaşasan sende hasta olursun.
İç mantar var gibi görünüyor kuşta. İç mantar hastalığının da başlıca nedeni kafes pisliği dir.
Mikostatin zararlı , eğer mantarsa kesinlikle verme
zolax 100 mg 100 mg kapsülveya
flucan 150 mg 1 kapsul almanı öneririm.
kullanımını yazıcam

Bu kafes çok pis, dışkılarla yemler karışmış. Kafes telleri paslanmış. Burada sen yaşasan sende hasta olursun.
İç mantar var gibi görünüyor kuşta. İç mantar hastalığının da başlıca nedeni kafes pisliği dir.
Mikostatin zararlı , eğer mantarsa kesinlikle verme
zolax 100 mg 100 mg kapsülveya
flucan 150 mg 1 kapsul almanı öneririm.
kullanımını yazıcam

Önceden yazsaydınız dikkate alırdım ancak ilacı bir kere aldım. Üstelik bu ilacı tavsiye eden kişi kuştan anlayan birisi. Yani önce bu ilacı bir deniyeyim sonuç alamazsam bu yazdığınız ilaçları dikkate alırım. Teşekkürler.

Önceden yazsaydınız dikkate alırdım ancak ilacı bir kere aldım. Üstelik bu ilacı tavsiye eden kişi kuştan anlayan birisi. Yani önce bu ilacı bir deniyeyim sonuç alamazsam bu yazdığınız ilaçları dikkate alırım. Teşekkürler.
İlk elden zaten size arkasında bilimsel seçeneklerin olduğu bir tavsiye gönderdim , dediğim gibi kusmaya sebep olan bir çok etken var... Umarım doğru kararı vermişsinizdir , kuş tabanda durmayı tercih ediyorsa kritik durumda demektir..

Trabzon'dayım. Buyrun resimler.

Vti0vI.jpg

VtsEVs.jpg
Öncelikle siz kafesin tabanına tolet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın bakalım bu dışkılar la bişey anlaşılmıyor kafes çok kirli kafesi önce dezenfekte edin

Öncelikle siz kafesin tabanına tolet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın bakalım bu dışkılar la bişey anlaşılmıyor kafes çok kirli kafesi önce dezenfekte edin

Kafesi komple temizlemeyi düşünüyorumda bu tellerini vs. ne ile temizlememi tavsiye edersiniz? Su yeterli olur mu?

Durumun varsa yeni kafes al güzel kardesim.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Durumun varsa yeni kafes al güzel kardesim.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öyle yapacağım sanırım. Bu kafes aslında sıfırdan boyanmıştı ama aradan 2.5 yıl geçince yine eskidi ve bazı telleri kırıldı.

Bunu izle. Kuşa yazık etme
Mikostatin için ne diyor bak

Geri