Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum sürekli tüy döküyor.

THERACULA

Yeni Üye
Merhaba

Resmini yukledigim erkek olarak bildigim muhabbet kusum hemen hemen 7 aydir bende. Bu 7 aylik surecte ara ara tuy doken kusum icin artik endiseleniyorum. Gecen ay cok olmakla birlikte bu ayda azimsanmayacak sekilde tuy dokuyor. Haftalik temizlikte kafes tülünün alti hep tuy doluyor. Bu sürede hic banyo yaptirmadım haftada bir avispray sıkmaya calisiyorum ama pek huzursuzlanıyor kendisi elde durup sıktırmıyor. Suyuna vitamin de katıyorum . Ne yapmam gerekli yoksa hersey normal mi. Otusundede bir sorun yok ciril ciril masAllah.

Ayrica kusun yasi ile de ilgili beni bilgilendirirseniz cok sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_3211.JPG
    IMG_3211.JPG
    124.8 KB · Görüntüleme: 179
  • IMG_3209.JPG
    IMG_3209.JPG
    106.1 KB · Görüntüleme: 160
Kuşunuz sağlıklı görünüyor. Normal tüy dökme evresinde olabilir veya her gün vitamin veriyorsanız ondan olabilir. Aşırı vitamin yüklemek kuşta tüy dökme refleksi oluşturabilir. Vitamini hemen kesin iki gün sade su verdikten sonra suyuna vitamin yerine Probiotic katın. 1 Ay kadar hiç vitamin vermeyin sonra haftada bir verin. Tüy döküm Evresinde de banyo çok iyidir banyo vermekten çekinmeyin. Yaşı konusunda da uzaktan bilgi vermek çok zor ama genç bir kuşa benziyor. 2 yaşlarında olabilir.

Benim disi kustada var ayni sorun yaz kis demeden tuyleri duzgun lakin hep kafes tul disinin tuyu ile doluyor erkekten tuy dokulmuyor desem olacak kizistirici nijer vermiyorum vitamin de vermiyorum sicaklik sabit soguk yada asiri sicakta degil uretici bir arkadasim kalsiyum destegi yap dedi kalamar kemigi yulaf maydonoz tavsiye etti bunlari veriyorum zaten bende ilac bakicam yada boyle kabul edicem disiyi (sagligi nesesi yerinde tum tuyleri duzgun)

Benim disi kustada var ayni sorun yaz kis demeden tuyleri duzgun lakin hep kafes tul disinin tuyu ile doluyor erkekten tuy dokulmuyor desem olacak kizistirici nijer vermiyorum vitamin de vermiyorum sicaklik sabit soguk yada asiri sicakta degil uretici bir arkadasim kalsiyum destegi yap dedi kalamar kemigi yulaf maydonoz tavsiye etti bunlari veriyorum zaten bende ilac bakicam yada boyle kabul edicem disiyi (sagligi nesesi yerinde tum tuyleri duzgun)
Araları nasıl peki iyi anlaşıyorlar mı ? Dişi kuşunuz stresli anlattığınıza göre ya anlaşamıyorlaryada erkek çok baskın. Dişi rahat edemiyor kafeste 2-3 hafta ayrı kafeslerde tutup gözlemleyin derim.

Kuşunuz sağlıklı görünüyor. Normal tüy dökme evresinde olabilir veya her gün vitamin veriyorsanız ondan olabilir. Aşırı vitamin yüklemek kuşta tüy dökme refleksi oluşturabilir. Vitamini hemen kesin iki gün sade su verdikten sonra suyuna vitamin yerine Probiotic katın. 1 Ay kadar hiç vitamin vermeyin sonra haftada bir verin. Tüy döküm Evresinde de banyo çok iyidir banyo vermekten çekinmeyin. Yaşı konusunda da uzaktan bilgi vermek çok zor ama genç bir kuşa benziyor. 2 yaşlarında olabilir.

Bu ara havalar sogudugu icin biraz direnc kazansin istedim suyuna biraz fazla vitamin katmistim yarin kafesini temizleyip suluguna sade su koyacagim. Birde cok korkak elde omuzda durmuyor odada tur atip kafesinin üzerine konuyor biraz durup kafesinin icine giriyor bu durumda ne yapilmasini önerirsiniz yardimci olur musunuz?

Araları nasıl peki iyi anlaşıyorlar mı ? Dişi kuşunuz stresli anlattığınıza göre ya anlaşamıyorlaryada erkek çok baskın. Dişi rahat edemiyor kafeste 2-3 hafta ayrı kafeslerde tutup gözlemleyin derim.
Tam tersi erkege kafesi dar ediyor yemi mamayi once o yer sonra erkek bazen aciyorum kusa bazende cok iyiler tam bir dengeleri yok tuy dokmesi kucuklugunden itibaren var 35 gunluk civariydi aldigimda 10 aylik simdi

Gecen iki gun ayirdim erkek huzur buldu resmen disi erkegin yanina gecmek icin her yolu denedi birlestirdim bende

2 hafta kadar ayrı kafeste ama yan yana dursunlar. İkisine de Probiotic verin. Strestense stresini atacaktır. Vitamin vermeyin belli bir süre.iki-üç gün sonra elma vermeye başlayın 3 gün üst üste elma verin sonra haftada iki defa vermeye devam edin. yemine de şalgam tohumu katabilirsiniz. Böylece rahatlayacaklardır.

Geri