Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum salyalı kusuyor

Munmu

Yeni Üye
Merhaba. Kuşum soğuk algınlığı geçirmişti sonrasında iyileşti tamamen, normale dönmüştü. Ama yazın hafif bir rüzgardan tekrar soğuk kaptı. Burnu tıkalı gibi nefes almaya başladı . Sonra sesli cızırtılı nefes almaya başladı. Veterinere görürdük, daha önce soğuk algınlığı atlattığı için tekrar kolayca kapmış olduğunu söyledi. Ama nefesi iyiymiş, sanırım uzun süre bu hastalığa maruz kaldığı için bu nefeslerle yaşamaya alışmış olduğunu söyledi. 2 tane ilaç verdi suyuna damlatmamız için. 0,25 ml ikisinden de suyuna kattık. enroflaksasin ve bir tür vitamin sanırım(adı yazmıyor). Bir hafta kullanın gecmezse daha ağır ilac tedavisine başlayacakmış.. kullaniyoruz ama kuş son 4 günde salya kusmaya başladı. 2 gündür de tükürük gibi köpüklü kusup sonra geri yutuyor. Yemini eskisi kadar fazla yemiyor. Hâlâ nefes problemi var . Kafese tırmanıp gagasını kafese takıp o şekilde uyuyor :(. Bu belirtiler normal mi? Ilaç dozu az ya da fazla mı gelmiştir.. ya da baska hastalık mı ortaya çıktı .. enroflaksasinin yan etkisi falan mı ?? Yardımcı olursanız sevinirim.

Veterinerin verdiği ilaç çok büyük ihtimalle baytril. İşin garip yanı ise baytril den daha ağır başka hangi ilacı verecekmiş? Enrofloksasin etken maddeli ilaçlar ağır ilaçlardır. Kuşun videosunu ve güncel dışkı fotoğraflarını atarmısın.

Video da solunum yolu sıkıntısı olarak ben bişey görmedim, kusmada yoktu. Kusmuğu kokuyor mu? Ve de hırıltılı nefes alıp verme varmı

Videoyu şimdi çektim. Bu şekilde tükürük gibi. Genelde ağzına getirip tekrar yutuyor sürekli. Arada bir tamamen salya çıkarıyor tüyleri yapış yapış oluyor. Kokusu yok. Kokulu kusmuğu ilk hastalandığı zaman kusuyordu oradan biliyorum. Ama bu sefer hiç koku yok.

Nefes alış verişi bu şekilde. Uçtuğu zaman yoruluyor daha sık nefes alıp veriyor yüksek sesle. Kafeste sakin dururken bu sefer daha kısık sesle aynı nefes alışı devam ediyor.

Uyurken böyle uyuyor.

Videoyu şimdi çektim. Bu şekilde tükürük gibi. Genelde ağzına getirip tekrar yutuyor sürekli. Arada bir tamamen salya çıkarıyor tüyleri yapış yapış oluyor. Kokusu yok. Kokulu kusmuğu ilk hastalandığı zaman kusuyordu oradan biliyorum. Ama bu sefer hiç koku yok.

Nefes alış verişi bu şekilde. Uçtuğu zaman yoruluyor daha sık nefes alıp veriyor yüksek sesle. Kafeste sakin dururken bu sefer daha kısık sesle aynı nefes alışı devam ediyor.

Uyurken böyle uyuyor.
Kuşta solunum yolu enfeksiyonu var gibi duruyor. Doksisiklin etken maddeli ilaç kullanın. Hiprodoxi, doksimis, tetradox ya da monodoks gibi. Kusması için de kursak iltihabı olabilir, salya kusuyor hayvan.

Kuşta solunum yolu enfeksiyonu var gibi duruyor. Doksisiklin etken maddeli ilaç kullanın. Hiprodoxi, doksimis, tetradox ya da monodoks gibi. Kusması için de kursak iltihabı olabilir, salya kusuyor hayvan.
Teşekkür ederim ilaçları almaya çalışacağım.

@Recai Iyi günler
Veterinere kusmasini gösterdiğimde önceki ilaçlarını kesmemi ve 5 gün suyuna 5 damla mikostatin vermemi söylemişti. 3 gündür mikostatin veriyorum. Ama sürekli bir kaç yem yedikten sonra kustuğu için aç kaldığını düşünüyorum. Yediği her yemi çıkarıyor ve Kursağı boş kalıyor sanırım. Ekmek kuşlara pek iyi gelmese de en sevdiği ve kolay yediği şey olduğu için son çare aç kalmasın diye minik bir parça ekmek veriyorum ara ara, umarım mantarı tetikleyen bir gıda değildir:( ne yedirecegimi bilmiyorum. Sebze falan vermem doğru olur mu? Ayrica ayakları daha koyu bir renk aldı morlaştı.

@Recai Iyi günler
Veterinere kusmasini gösterdiğimde önceki ilaçlarını kesmemi ve 5 gün suyuna 5 damla mikostatin vermemi söylemişti. 3 gündür mikostatin veriyorum. Ama sürekli bir kaç yem yedikten sonra kustuğu için aç kaldığını düşünüyorum. Yediği her yemi çıkarıyor ve Kursağı boş kalıyor sanırım. Ekmek kuşlara pek iyi gelmese de en sevdiği ve kolay yediği şey olduğu için son çare aç kalmasın diye minik bir parça ekmek veriyorum ara ara, umarım mantarı tetikleyen bir gıda değildir:( ne yedirecegimi bilmiyorum. Sebze falan vermem doğru olur mu? Ayrica ayakları daha koyu bir renk aldı morlaştı.
Hayvanın kusmuğu kokuyor mu? Eğer kusmuğu kokuyor ise kursak mantarı dır. Ve mikostatin kullanabilirsin. Ekmek verme mantarı azdırır. Yumurta haşla, sarısını su ile muhallebi kıvamına getir. Çay kaşığı ya da şırınga ile kuşa ver.

Hayvanın kusmuğu kokuyor mu? Eğer kusmuğu kokuyor ise kursak mantarı dır. Ve mikostatin kullanabilirsin. Ekmek verme mantarı azdırır. Yumurta haşla, sarısını su ile muhallebi kıvamına getir. Çay kaşığı ya da şırınga ile kuşa ver.

Hiç kokmuyor ama hep tükürük kusuyor. Sürekli kafesin altındaki kağıdı degistiriyorum kustuklarını tekrar ağzına almasın diye.
Tünekten indi yarim saaattir yerde bekliyor kabarık şekilde .

Bir önceki hasta bir kuşum çok kotu kokulu kusuyordu ve tünekte duramamaya basladiktan bir kaç gün sonra ölmüştü .. :(

Yumurta haşlayıp vereceğim inşallah düzelir.

Hiç kokmuyor ama hep tükürük kusuyor. Sürekli kafesin altındaki kağıdı degistiriyorum kustuklarını tekrar ağzına almasın diye.
Tünekten indi yarim saaattir yerde bekliyor kabarık şekilde .

Bir önceki hasta bir kuşum çok kotu kokulu kusuyordu ve tünekte duramamaya basladiktan bir kaç gün sonra ölmüştü .. :(

Yumurta haşlayıp vereceğim inşallah düzelir.
Mikostatinin faydası oldu mu?

Güncel dışkı fotoğrafı at bakıyım

Mikostatinin faydası oldu mu?

Güncel dışkı fotoğrafı at bakıyım

Kullandığı 3 gün boyunca hep kusması devam etti tükürük gibi köpüklü. Kullanmadan önce baya salya gibi kusuyordu. Salyalar başındaki tüylerine yapışıyordu.
Ama dünden beri tünekten eğilip yere tükürüğünü akıtıyor. Halsizleşti. Uyku modunda gibi duruyor tüylerini kaşımamı istiyor.

20200702_135604.jpg

Yumurta sarısı yedikten sonra bu.

Yemeden önce böyleydi:
20200702_135756.jpg

Kullandığı 3 gün boyunca hep kusması devam etti tükürük gibi köpüklü. Kullanmadan önce baya salya gibi kusuyordu. Salyalar başındaki tüylerine yapışıyordu.
Ama dünden beri tünekten eğilip yere tükürüğünü akıtıyor. Halsizleşti. Uyku modunda gibi duruyor tüylerini kaşımamı istiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 48089
Yumurta sarısı yedikten sonra bu.

Yemeden önce böyleydi:
Ekli dosyayı görüntüle 48090
Dışkılarda çok anormallik bi durum yok.

Dışkılarda çok anormallik bi durum yok.
bu sefer de dün akşamdan beri göğsü böyle şişik duruyor. Dokundum göğsündeki kemiğin alt kısmında şişik halde bir bölge var. Kuruma veya yağlanma oluşmuş olabilir yazıyor burdaki forumlarda.. kuşun başına gelmeyen kalmadı ya
keşke veterinere hiç gitmeseydik de nefesi için doğal çözümler uygulasaydık diyorum artık..
Hâlâ kusması var, yerde kusmuk izleri görünüyor videoda. Ötmüyor, halsiz, tüyleri kabarık bekliyor tünekte.
Bu şişliğin tedavisi nedir? Varsa doğal yöntem kullanmak istiyorum mümkünse.

Kursak mantarı olduğunu düşünüyorum. Kusmuğu kokuyor mu?
Veteriner solunum yolu enfeksiyonu için size baytril gibi antibiyotik içerikli bir ilaç mı vermişti? Antibiyotik mantarı azdırıcı etki yapar çünkü.
Baytrili kesip mikostatine mi başlamıştınız? Mikostatini ne kadar uyguladınız? Yem yemesinde sıkıntı var mı?

Kursak mantarı olduğunu düşünüyorum. Kusmuğu kokuyor mu?
Veteriner solunum yolu enfeksiyonu için size baytril gibi antibiyotik içerikli bir ilaç mı vermişti? Antibiyotik mantarı azdırıcı etki yapar çünkü.
Baytrili kesip mikostatine mi başlamıştınız? Mikostatini ne kadar uyguladınız? Yem yemesinde sıkıntı var mı?
Tam anlamıyorum dışkılarını videodan, yine ishale mi döndü?

bu sefer de dün akşamdan beri göğsü böyle şişik duruyor. Dokundum göğsündeki kemiğin alt kısmında şişik halde bir bölge var. Kuruma veya yağlanma oluşmuş olabilir yazıyor burdaki forumlarda.. kuşun başına gelmeyen kalmadı ya
keşke veterinere hiç gitmeseydik de nefesi için doğal çözümler uygulasaydık diyorum artık..
Hâlâ kusması var, yerde kusmuk izleri görünüyor videoda. Ötmüyor, halsiz, tüyleri kabarık bekliyor tünekte.
Bu şişliğin tedavisi nedir? Varsa doğal yöntem kullanmak istiyorum mümkünse.
Göğsündeki şişlik yağlanma ya da tümör olabilir, net bişey söylemek zor..

Kusmuğunda koku yok değil mi? Ve de salyamı kusuyor?

Aynen koku yok ve salya kusuyor.
Yağlanma için kuşu odaya mı salayım uçsun biraz.. salya kusuyor diye salmıyordum odaya. Dün bıraktım halıda yürüdü sadece pek uçmadı.
Şimdi odaya bıraktım elimden yere uçtu iniş yapamadı ve yere çarptı:( penguen gibi yürüyor sanki şişlikten dolayı..

Yeni farkettim burnu normalde maviydi şimdi lacivert olmuş.
Dışarı saldım yerde yürüyor ya da omzumda bana yaslanmış uyumak istiyor. Bir ara buzdolabının arkasındaki kuytu yere gidip oraya girmeye çalıştı.. ölmek için yer arıyor sanki

Geri