Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum titriyor, uçamıyor ve kabarıyor.

Merhabalar;

Bundan 2 hafta önce kadar yeni bir muhabbet kuşu aldım. Kuşçunun dediğine göre 1 aylık ve erkek. Ele gelmeye ve kendini sevdirmeye çok çabuk alıştı. Buraya kadar sorun yok.

Sıkıntı şu ki uçamıyor. Niyetlenip her atladığında yere düşüyor. Gagasıyla sürekli tüyleriyle oynuyor, ara ara da küçük tüyler koparıyor. Acaba yenilerini mi çıkaracak, o zaman mı uçabilir, yoksa bir sorunu mu var anlamış değişim.

İkincisi titreme sorunu. Araştırdığımda bunun korku veya üşümeden kaynaklanacağı yazıyordu. Üşümeden olmadığına adım gibi eminim. Bulunduğu ortam gayet oda sıcaklığında her zaman. Öğlenleri de güneşe koyuyorum ısınsın diye. Korkudan olması da zor, çünkü ele çok çabuk geliyor. En zor iş olan kafa ve sırt sevdirmeyi bile sıkıntısız yaptırıyor. Titreme neden olur, bilen birileri varsa yardımcı olsun lütfen

Son sorun da çırpınma. Zaman zaman kafesin içinde deli gibi kanatlarını çarpıyor. Yine bunu da araştırdığımda ani ışık değişimi, sinek böcek gibi şeylerle karşılaşması dendiğini gördüm. Ancak bunlar olmadığı halde çırpınma oluyor. Bilenler beni aydınlatırlarsa çok sevinirim.

edit: imla.

Ekli dosyalar

• P_20161004_102117.jpg
    P_20161004_102117.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 290
  • P_20161004_102108.jpg
    P_20161004_102108.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 262
  • P_20161004_102054.jpg
    P_20161004_102054.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 249
  • P_20161004_102045.jpg
    P_20161004_102045.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 251
  • P_20161004_102039.jpg
    P_20161004_102039.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 263
Son düzenleme:
Kuşunuz sizin dediğiniz gibi hasta değil. Tüy kopartmaları bitten ya da psikolojik sorundan oluyor. Buna devam ederse tüm tüylerini yolabilir. Bunun için veterinere danışıp bir ilaç almanızı öneririm. Ve kuşunuzun gagasını flashsız ışıksız bir ortamda çekebilir misiniz. Ben dişi olarak gördüm. Muhtemelen korkudan titriyor. Siz bişey yapmasanızda daha yeni tanışma evreleri. Kanatlarını çırpması gayet doğal bizimkilerde kafesin içinde her sabah bunu düzenli tekrarlar

Kuşunuz sizin dediğiniz gibi hasta değil. Tüy kopartmaları bitten ya da psikolojik sorundan oluyor. Buna devam ederse tüm tüylerini yolabilir. Bunun için veterinere danışıp bir ilaç almanızı öneririm. Ve kuşunuzun gagasını flashsız ışıksız bir ortamda çekebilir misiniz. Ben dişi olarak gördüm. Muhtemelen korkudan titriyor. Siz bişey yapmasanızda daha yeni tanışma evreleri. Kanatlarını çırpması gayet doğal bizimkilerde kafesin içinde her sabah bunu düzenli tekrarlar

Eve geçince daha net bir fotoğraf atacağım, teşekkür ederim.

Banada french molt(Fransız Tüy Hastalığı) Gibi geldi çünkü o kadar yoğun bir kuyruk dökümünü normal görmedim.
Hayır hayır yoğun bir tüy dökümü veya kanama yok. Örneğin koca gün gagasıyla oynayıp oynayıp bir tane küçük tüy koparıyor. Bu bir yenilenme hareketi mi yoksa hastalık belirtisi mi emin değilim.

Ancak bahsettiğiniz hastalığı incelediğimdeki kadar yoğun bir dökülme veya kanama vs gibi belirtiler söz konusu değil.

Edit: dökümünü kelimesini dökülmesi olarak anlamışım sanırım. şimdi farkettim.

Bence fazla panik yapmayın. Anlattığınız şeyler gayet normal. 2 haftalık bir kuş daha. Ele gelsede ortam degisikligi arkadaslarindan ayrilmasi size guvenmesi vs biraz zaman gerekli. Tüy dokmesi titremesi bundan bence. Kanatlarini cirpmasi gayet normal yavru bir kus ve kanatlarini kuvvetlendirmesi gerekiyor. Hatta disari cikarilmayan buyuk kuslarda yapar bunu. Ayrıca cok guzel bir kus. Masallah. Umarim en kisa zamanda atlatir bu sureci

Bence de French Molt Hastalığı. Kuşun uçamaması kanat tüylerinin kalmamasından. Bir arkadaş şöyle bir paylaşımda bulunmuştu. Uygulayabilirsiniz. Antibiotik süreleri bana uzun geliyor ama yorum yapamam.

""Merhaba Arkadaşlar,
Sizlerin istekleri ve mesajlarınız üzerine Ankara Üni. veteriner fakültesinden Prof . dr 'dan aldığım reçete ile ve birazda kendi çabamla kuşumun tüy dökümünü kurtardım bunuda sizlerle paylaşıyorum.

-Öncelikle bu hastalık nedir nasıl teşhis konulur kısaca onu belirteyim;

*Kuşlar yavruyken başlar bu hastalık ve sürekli tüyler dökülür, kanama olur.Dökülen tüylerin yerine bazen yenisi çıkar bazende biçimsiz olarak çıkar ve kısayken tekrar düşer.

Tedavi:

Bu tedavi 3 aşamadan oluşmakta ;

NOT:Öncelikle kuşta iç hastalık var ise ve bu film çekilerek kontrol edilmesi gerekli.

1. Antibiyotik olarak MİKOSTATİN SURUP ile başlıyoruz. (7 gün)

Agızdan 3 damla
Suluguna 0,5ml (yarım suluk)

2. Aşama kuşumuzu kontrol ediyoruz kanama varmı dökülme varmı ? Halen devam ediyorsa 2. antibiyotik olarak ;

-- Baytril 50 mg tablet kullanımına başlamalıyız--

Bu tedavi 10 gün sürecek
*1/5 tablet 10ml suda karıstırılıp agızdan 1 damla
*Suluguna ise 1/5 tablet 10ml suda karıstırılıp suluguna 1ml.

Antibiyotik tedavimiz bittikten sonra kuşumuza vitamin takviyesi yapacagız

-Brewer's Yeast (Bira Mayası) Günlük suluguna 1/8 oranında karıstırıcagız
-Agızdan ise hergün 3 damla verebilirsiniz
-Evinizde bulunan vitamin damlalarınıda bununla beraber kullanabilirsiniz

Bu tedavi süresince kuşu asla salmayacagız sevgimizi eksik etmiyecegiz ve en önemlisi kuşumuzun kanatları ve kuyrukları döküldügünde ve kanama oldugunda hemen BATİKON ile pansuman yapmamız ŞART ..(Batikon çay tabagına su koyucaz 3 damla damlatıcaz )""

Bence fazla panik yapmayın. Anlattığınız şeyler gayet normal. 2 haftalık bir kuş daha. Ele gelsede ortam degisikligi arkadaslarindan ayrilmasi size guvenmesi vs biraz zaman gerekli. Tüy dokmesi titremesi bundan bence. Kanatlarini cirpmasi gayet normal yavru bir kus ve kanatlarini kuvvetlendirmesi gerekiyor. Hatta disari cikarilmayan buyuk kuslarda yapar bunu. Ayrıca cok guzel bir kus. Masallah. Umarim en kisa zamanda atlatir bu sureci

İnşallah öyledir. Bir süre daha beklemekte fayda var sanırım. Teşekkür ederim. :)

Bence de French Molt Hastalığı. Kuşun uçamaması kanat tüylerinin kalmamasından. Bir arkadaş şöyle bir paylaşımda bulunmuştu. Uygulayabilirsiniz. Antibiotik süreleri bana uzun geliyor ama yorum yapamam.

""Merhaba Arkadaşlar,
Sizlerin istekleri ve mesajlarınız üzerine Ankara Üni. veteriner fakültesinden Prof . dr 'dan aldığım reçete ile ve birazda kendi çabamla kuşumun tüy dökümünü kurtardım bunuda sizlerle paylaşıyorum.

-Öncelikle bu hastalık nedir nasıl teşhis konulur kısaca onu belirteyim;

*Kuşlar yavruyken başlar bu hastalık ve sürekli tüyler dökülür, kanama olur.Dökülen tüylerin yerine bazen yenisi çıkar bazende biçimsiz olarak çıkar ve kısayken tekrar düşer.

Tedavi:

Bu tedavi 3 aşamadan oluşmakta ;

NOT:Öncelikle kuşta iç hastalık var ise ve bu film çekilerek kontrol edilmesi gerekli.

1. Antibiyotik olarak MİKOSTATİN SURUP ile başlıyoruz. (7 gün)

Agızdan 3 damla
Suluguna 0,5ml (yarım suluk)

2. Aşama kuşumuzu kontrol ediyoruz kanama varmı dökülme varmı ? Halen devam ediyorsa 2. antibiyotik olarak ;

-- Baytril 50 mg tablet kullanımına başlamalıyız--

Bu tedavi 10 gün sürecek
*1/5 tablet 10ml suda karıstırılıp agızdan 1 damla
*Suluguna ise 1/5 tablet 10ml suda karıstırılıp suluguna 1ml.

Antibiyotik tedavimiz bittikten sonra kuşumuza vitamin takviyesi yapacagız

-Brewer's Yeast (Bira Mayası) Günlük suluguna 1/8 oranında karıstırıcagız
-Agızdan ise hergün 3 damla verebilirsiniz
-Evinizde bulunan vitamin damlalarınıda bununla beraber kullanabilirsiniz

Bu tedavi süresince kuşu asla salmayacagız sevgimizi eksik etmiyecegiz ve en önemlisi kuşumuzun kanatları ve kuyrukları döküldügünde ve kanama oldugunda hemen BATİKON ile pansuman yapmamız ŞART ..(Batikon çay tabagına su koyucaz 3 damla damlatıcaz )""
Evet sabitlenen konularda varmış, dün gördüm. Teşekkür ederim. :)

Ekli dosyalar

• P_20161005_092113.jpg
    P_20161005_092113.jpg
    983.4 KB · Görüntüleme: 237
  • P_20161005_092058.jpg
    P_20161005_092058.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 243
kesin olmamakla beraber büyük iht erkek albino yavrunuz. maşallah çok da tatlı. hastalık konusuna gelecek olursak; kuşların kanat yapsını komple beyaz olduğu için net olarak göremedim o yüzden net birşey konuşmak zor fakat bana fransız tüy hastalığı ile bi alaka yok gibi geldi anlattığınız belirtilere bakacak olur isek. kuşunuza "B Vitamini" kompleksli ürünler kullanmanızı tavsiye ederim ilk 1 ay haftada 2 kere daha sonra haftada 1 sefer olmak üzere devam ederseniz faydasını göreceksiniz. zaten kuşunuz henüz yavru. Dedim gibi iyi bir b vitamini kullanırsanız düzenli olarak 2 haftada gözle görülür değişim olacağını tahmin ediyorum. inşallah biran önce sağlığına kavuşur.

kesin olmamakla beraber büyük iht erkek albino yavrunuz. maşallah çok da tatlı. hastalık konusuna gelecek olursak; kuşların kanat yapsını komple beyaz olduğu için net olarak göremedim o yüzden net birşey konuşmak zor fakat bana fransız tüy hastalığı ile bi alaka yok gibi geldi anlattığınız belirtilere bakacak olur isek. kuşunuza "B Vitamini" kompleksli ürünler kullanmanızı tavsiye ederim ilk 1 ay haftada 2 kere daha sonra haftada 1 sefer olmak üzere devam ederseniz faydasını göreceksiniz. zaten kuşunuz henüz yavru. Dedim gibi iyi bir b vitamini kullanırsanız düzenli olarak 2 haftada gözle görülür değişim olacağını tahmin ediyorum. inşallah biran önce sağlığına kavuşur.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. :)

Evet kuşunuz 2. Fotoğrafta net erkek ama 1. Fotoğrafta pek emin olamadım açıkcası. İnşallah hastalığı yoktur. Bence siz kesin teşhis için kuştan anlayan veterinere gidip danışın. Ama bencede büyütülecek tek rahatsızlığı strestir

Benim kuşumun durumuna benzettim
Benimki french molt :/
Umarim sizinki değildir

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuşum hasta gibi kabarik ve zayif gorunuyor ve isal ne yapmaliyim nedendir normalde kafes icin de isiridi ama simdi tepki bile vermiyor neredeyse

Geri