Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yem yemiyor

aresscim

Yeni Üye
1) Kuşuma iki gündür yem olarak vitakraf veriyorum ama onu yemiyor eşeleyip yemlikten atıyor açık satılan yemden veriyorum onu yiyor ama açık satılan yeme zararlı denildi ne yapıcam bilmiyorum

2) İshal için önerilen ge oral eczanelere gelmiyormuş bende petshoptan ishal ilacı aldım ozzyvit isadur adı işe yarar mı ?

1) Kuşuma iki gündür yem olarak vitakraf veriyorum ama onu yemiyor eşeleyip yemlikten atıyor açık satılan yemden veriyorum onu yiyor ama açık satılan yeme zararlı denildi ne yapıcam bilmiyorum

2) İshal için önerilen ge oral eczanelere gelmiyormuş bende petshoptan ishal ilacı aldım ozzyvit isadur adı işe yarar mı ?
@Recai

Açık satılan yem zararlıdır diyemeyiz sadece taze olduğundan ve temiz ortamda muhafaza edildiğinden emin olmak gerekiyor. Ben tohumları ayrı ayrı açık alıp kendim karıştırıyorum ürünleri aldığım yer güvenilir ve tohumları kontrol ederek alıyorum. Tohumlar parlak ve canlı kokusu temiz ve güzel geliyor ise açık yem tercih edebilirsiniz fakat ben ayırt edemem diyorsanız paket yem kullanabilirsiniz.

İshal ilacı için yorum yapamayacağım içeriği yazmıyor sadece toksin bağlayıcı olarak yer alıyor. İshal durumuna bakmak lazım.

Anlaşılan kuşunuz vitakraftı beğenmemiş. Başka bir yem markasına geçebilirsiniz. Garden mix ya da Bonnie olabilir.
Ge oral üretimden kalktı ancakbazı eczanelerde hala bulunuyor. Dışkı fotoğraflarını atın bakalım.

Anlaşılan kuşunuz vitakraftı beğenmemiş. Başka bir yem markasına geçebilirsiniz. Garden mix ya da Bonnie olabilir.
Ge oral üretimden kalktı ancakbazı eczanelerde hala bulunuyor. Dışkı fotoğraflarını atın bakalım.
Açıkta satılan yemi elimle vermiştim yemişti kafeste yemlikte eşelemeye başlıyor yine sanırım dışarı çıkmak için yapıyor yemde sıkıntı yok bende aynalı salıncak taktım kafesine şimdi normal duruyor

Açıkta satılan yemi elimle vermiştim yemişti kafeste yemlikte eşelemeye başlıyor yine sanırım dışarı çıkmak için yapıyor yemde sıkıntı yok bende aynalı salıncak taktım kafesine şimdi normal duruyor

Bence aynalı salıncağı takmayın. Ya da takacaksanız da aynasını çıkarın. Hem size olan ilgisini yitirir hem de onu eş sanmaya başlayacağı için sürekli ona kusma davranışı gösterir. Bu davranış hem psikolojik açıdan hem de sağlığı açısından zarar teşkil eder. Kuş sürekli kustuğu halde cevap alamadığı için daha çok kusar strese girer.

Vitakrafta ya da herhangi paket yeme alışmasını istiyorsanız eski yemi ile karıştırarak verin. Öncesinde az karıştırın, daha sonrasında miktarı artırın. Kuşlar yem seçme yapabiliyor. Deneyerek öğrenmeniz lazım ne sevdiğini.

Bazı kuşçuların hem kuşhanesi hem de ürünleri çok hijyenik oluyor, güvenle alım yapabiliyorsunuz. Benim şu anki kuşlarımı aldığım petshop çok temiz bir yerdi. Adam titiz biriydi fark etmiştim. Kuşlar yeni ortama kolay alışsınlar diye orada adamın kendi karışımı olan açık yemden almıştım biraz. Kuşların dışkısı tam olması gerektiği gibiydi haftalarca hiç ishal bile olmadılar. Sonra ben de vitakrafta geçtim, kuşların dışkısının rengi değişti, biri ishal oldu diğeri büyük büyük yaptı vs. Şimdilerde toparladım dışkılarını. Yani açık yem de iyidir eğer güvenilen bir yerde ve yemler taze ise. Kokusundan ve tohumların parlaklığından anlaşılıyor zaten.

Bayat olup olmadığını çimlendirme yaparak da anlayabilirsiniz.

Dediğim gibi sevmemiş olabilir vitakraftı. Başka yem markalarını deneyebilirsiniz. Bazı markaları yazdım, deneyebilirsiniz.

Geri