Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yemini yemiyor???

Yakışıklıciko

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Daha tam 2 gün bile olmadi bir muhabbet kuşu aldim yavru daha. Kafesindeki yemden yemiyor. Ama elime yem alınca yiyor. Sizce neden? Ve ne yapmalıyım. Yardim edermisiniz?

Merhaba arkadaşlar. Daha tam 2 gün bile olmadi bir muhabbet kuşu aldim yavru daha. Kafesindeki yemden yemiyor. Ama elime yem alınca yiyor. Sizce neden? Ve ne yapmalıyım. Yardim edermisiniz?
Meraklanmayın bizim kuş da öyleydi yeni alındığı için öyle nazlanıyorlar. kafese alışması lazım yemin nerede olduğunu bilse bile yemiyordu bizimkisi 3 4 kez yeminin yerini değiştirdik en son ben de sizin gibi elle yedirdim hatalı bir davranış biliyorum ama elimle yemliğe doğru dürtmeyi bile denedim ama yemedi. Galiba 5. gün falan kendi gidip yedi. Şuan ise doymak bilmiyor :D:D Siz sabırlı olun iyi tarafından bakın elinize alışır yem yediren yedire. Biraz alışsın ortama kendi yer merak etmeyin bu süreçte meyve sebzeyi de alıştırabilirsiniz :p http://www.kusmuhabbeti.com/2015/03/muhabbet-kuslar-neler-yer-neler.html

Yem kırabiliyor değil mi, kaç aylık?

Meraklanmayın bizim kuş da öyleydi yeni alındığı için öyle nazlanıyorlar. kafese alışması lazım yemin nerede olduğunu bilse bile yemiyordu bizimkisi 3 4 kez yeminin yerini değiştirdik en son ben de sizin gibi elle yedirdim hatalı bir davranış biliyorum ama elimle yemliğe doğru dürtmeyi bile denedim ama yemedi. Galiba 5. gün falan kendi gidip yedi. Şuan ise doymak bilmiyor :D:D Siz sabırlı olun iyi tarafından bakın elinize alışır yem yediren yedire. Biraz alışsın ortama kendi yer merak etmeyin bu süreçte meyve sebzeyi de alıştırabilirsiniz :p http://www.kusmuhabbeti.com/2015/03/muhabbet-kuslar-neler-yer-neler.html
Peki nasıl alıştırabilirim daha önce bir muhabbet kuşum oldu ve ona alıştıramadım. O gelir glmez yemini yemisti

Peki nasıl alıştırabilirim daha önce bir muhabbet kuşum oldu ve ona alıştıramadım. O gelir glmez yemini yemisti
Aslında bu iş sadece zaman ve ilgi istiyor.
Öncelikle kendinize ve ortama alıştırmak için kuşu salon gibi çoklu oturduğunuz ortamlara koyun (çoklu ne ya? :D) çok yükseğe ya da çok alçağa koymayın kafesi ve yüzünüzü tam görebileceği bir yere koyun önce yüzünüze alışsın etraftaki sesleri duysun. Yeni geldiği için salmayın zaten çok büyük ihtimalle çıkmak da istemez. Eğer salarsanız alışmadığı için sizden kaçacaktır siz onu tutmaya çalıştıkça o daha da korkacaktır. Ve yavru olduğu için bir yerlere çarpabilir elinize iyice alıştıktan sonra salın.
Yem yemesi için yapabileceğimiz bir şey yok yavaş yavaş kafese alışacak ama içinize sinmez sen elle yedirin bazen. Her şeyi de sizden beklemesin tabi hep siz vermeyin yemeği kafesin neresinde? Görebildiği bir yerde mi yani kafesin yan yüzlerine asılan yem likler var ya onlardan mı yoksa aşağıda mı?

Bol bol konuşun şarkı söyleyin yanında kitap bile okuyun :p Çekingen mi yaklaşıyor size? Eğer öyle ise büyük ihtimal tip tip bakacak ama olsun alışacak bi zaman sonra sabır gerek... Zamanınızı ona ayırın ya alışmıyo deyip pes etmeyinö Bu kuş bi türlü alışmıyo deyip kuşu geri veren gördüm ya  o_O

Mesela ... http://bipati.co/kus/muhabbet-kusu-sahibine-nasil-alistirilir/
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/muhabbet-kusum-bana-nasil-alisir.3139/ bu gibi sitelerden araştırabilirsiniz. Meyve sebzeyi alışması için de ilk aşama tabii ki sebzeyi kuşa doğru uzatmanız ve tepkisini ölçmeniz belki sever ve yeni bulana kadar onu yer 
Bu ben kuşun eve ilk geldiği haftadaki fotoğrafı :)
Yeni yeni marul yiyordu biraz cesaret gelmişti sanırım ;) yemin üstüne koymuştum marulu hem sebzeye hem yeme alışsın diye siz de böyle yapabilirsiniz ancak marul çok vermeyin ishal olur. (Bu fotoğraftaki çok alışmamış hali bana. Gözlerindeki çekingenlik ve gerilimi görebilirsiniz :D:p)
20180905_155137.jpg

Son düzenleme:
Öncelikle kendinize ve ortama alıştırmak için kuşu salon gibi çoklu oturduğunuz ortamlara koyun (çoklu ne ya? :D) çok yükseğe ya da çok alçağa koymayın kafesi ve yüzünüzü tam görebileceği bir yere koyun önce yüzünüze alışsın etraftaki sesleri duysun. Yeni geldiği için salmayın zaten çok büyük ihtimalle çıkmak da istemez. Eğer salarsanız alışmadığı için sizden kaçacaktır siz onu tutmaya çalıştıkça o daha da korkacaktır. Ve yavru olduğu için bir yerlere çarpabilir elinize iyice alıştıktan sonra salın.
Yem yemesi için yapabileceğimiz bir şey yok yavaş yavaş kafese alışacak ama içinize sinmez sen elle yedirin bazen. Her şeyi de sizden beklemesin tabi hep siz vermeyin yemeği kafesin neresinde? Görebildiği bir yerde mi yani kafesin yan yüzlerine asılan yem likler var ya onlardan mı yoksa aşağıda mı?
Aşağıda yemi. Yemin oraya götürdüm koydum ama ordan iniyor tekrar tunege çıkıyor. Parmagimin ucundan verirsem yiyor yoksa yok :)

Bol bol konuşun şarkı söyleyin yanında kitap bile okuyun :p Çekingen mi yaklaşıyor size? Eğer öyle ise büyük ihtimal tip tip bakacak ama olsun alışacak bi zaman sonra sabır gerek... Zamanınızı ona ayırın ya alışmıyo deyip pes etmeyinö Bu kuş bi türlü alışmıyo deyip kuşu geri veren gördüm ya  o_O

Mesela ... http://bipati.co/kus/muhabbet-kusu-sahibine-nasil-alistirilir/
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/muhabbet-kusum-bana-nasil-alisir.3139/ bu gibi sitelerden araştırabilirsiniz. Meyve sebzeyi alışması için de ilk aşama tabii ki sebzeyi kuşa doğru uzatmanız ve tepkisini ölçmeniz belki sever ve yeni bulana kadar onu yer 
Bu ben kuşun eve ilk geldiği haftadaki fotoğrafı :)
Yeni yeni marul yiyordu biraz cesaret gelmişti sanırım ;) yemin üstüne koymuştum marulu hem sebzeye hem yeme alışsın diye siz de böyle yapabilirsiniz ancak marul çok vermeyin ishal olur. (Bu fotoğraftaki çok alışmamış hali bana. Gözlerindeki çekingenlik ve gerilimi görebilirsiniz :D:p)Ekli dosyayı görüntüle 33845
Kuscu alırken kesinlikle yeşillik verme elma ver dedi onuda denicem bakalim kafesinin yan tarafına ince bir dilim elma koyucam üstünede biraz yem serpistiriririm

Aynen kuşu saldım biraz direk kafesine geri girdi. Sanırım ilk kafesine sonra bna sonrada eve alışması gerekiyor

Aynen kuşu saldım biraz direk kafesine geri girdi. Sanırım ilk kafesine sonra bna sonrada eve alışması gerekiyor
Evet haklısınız. Kuşçunuz galiba yeşilliğin ayarını kaçırıp ishal etmenize korkmuştur ama az verirseniz bir şey olmaz. Elma taktiğini deneyebilirsiniz. Ben de bazen elma ile yeni bulamaç yapıp veriyorum kurabiye yapıyorum yumurta maması vs. yapıyorum özellikle yavruların masaya ihtiyacı var.
Bizimkinde alışma sırası şöyle oldu: önce bana sonra kafese en son ortama :D Ama teorik olarak sizinki doğru. Fazla ilgiye boğdum ondan bana alıştı sanırım beni görünce çıldırıyo nasıl ötüyor var ya (neyse anılara gireceğim yine kendimi tutamayıp... )
Ha bu arada yemliğini benim koyduğum yere koymayı da deneyin :rolleyes:

Başka sorunuz var mı?

Ama bizim yemlik oyle kafesin teline asilabilenlerden degil altta duruyor o yuzden

Ekli dosyalar

• 15487616840576790185188763014893.jpg
    15487616840576790185188763014893.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 20
Ama bizim yemlik oyle kafesin teline asilabilenlerden degil altta duruyor o yuzden
Hmm... Bizim Kuşçu ikisinden de vermişti siz de alabilirsiniz çünkü yeme alıştıktan sonra ona meyve vs. konuluyor mama konuluyor. İşinize yarar. Dışkısının fotosunu atabilir misiniz??

Hmm... Bizim Kuşçu ikisinden de vermişti siz de alabilirsiniz çünkü yeme alıştıktan sonra ona meyve vs. konuluyor mama konuluyor. İşinize yarar. Dışkısının fotosunu atabilir misiniz??
Bazen böyle sirf su gibi icinde beyaz olan gibi yapıyor.bazende yeşil ama sulu yapiyor

Ekli dosyalar

• 15487619499675386682135770944075.jpg
    15487619499675386682135770944075.jpg
    801.5 KB · Görüntüleme: 16
Attığınız foto
Bazen böyle sirf su gibi icinde beyaz olan gibi yapıyor.bazende yeşil ama sulu yapiyor
Bazıları tuhaf gibi evet dışkıda beyaz bölümün olması lazım bazıları full koyu yeşil gördüm bence ana sayfada yeni konu açın dışkısını atın yardımcı olsunlar çünkü konuya tam hakim biri yardımcı olmalı ben daha çok kuş davranışları alıştırma cinsiyet vb. anlıyorum. http://www.bunubugunogrendim.com/2013/05/508-muhabbet-kuslarnn-dsklarndan.html buradan baktım sizin için ama sizinki yok sanki. Dediğim gibi ana sayfaya yazın derim. Ama çayı ben de duymuştum... Yanlış bilgilendirmek istemem sonuçta bir can söz konusu :oops:

Geri