Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yine hasta (Solunum Yolu)

wonderlive

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Geçen sene muhabbet kuşumda solunum yolu rahatsızlığı vardı. Ama benim kuşumdaki rahatsızlık biraz farklıydı. Burun delikleri tıkanıyordu. Ama sıvı bir şeyin kuruması gibi değil, bildiğimiz et gibi bir şey burun deliklerinde büyüyüp delikleri kapatıyordu. O süre zarfında Tetradox, Deltacortril, Flagyl, Baytril, Azomax, Aviastım ve bunlara ek olarak birkaç antibiyotik daha kullandık. Kuş düzelmedi. En son İÜ Vet. Fakültesi'ne götürdük. 4-5 günde kuşu iyileştirdiler. Buhar yoluyla Baytril ve Ventolin vermişlerdi sanırım. Ondan soran kuş sene başlarına kadar iyiydi. Şubat'tan itibaren aynı sorun yine baş gösterdi. Önce nefes alırken kuyruk sallamaya başladı. Sonra ses başladı nefes alırken. Sonra da yavaş yavaş o et gibi şeyle burnu tıkanmaya başladı. Baytril kullandım, aynı zamanda nebulizatör kullanarak buhar yoluyla da Baytril ve Ventolin verdim. Biraz fayda eder gibi oluyor öyle bırakıyor. Belirli bir noktaya kadar geriletip orada kalıyor. Yine İÜ Vet. Fakültesi'ne götürdük. Kuşu geçen sene tedavi eden hekimi bulamadık. Başka hekim baktı. Ense ilacından damlattı. 1 hafta geçti düzelmedi. Tekrar götürdük. Bu sefer röntgen çektiler. Röntgende akciğerler ve kursak dolmuş dediler. Burun zaten o et benzeri şeylerle tıkalı gibi. Vil Floks diye bir ilaç verdiler. Kullanıyoruz ama yine pek bir faydasını göremedik. Flagyl denedik, yine pek bir faydası olmadı. Ne yapabiliriz? Kuş şuan ötemiyor. Ötse bile ses yok gibi bir şey. Neşesi yok. Sabahtan akşama tünekte duruyor. Bazen yere iniyor.

Bu da kuşun geçen sene çektiğim burun tıkanıklığı. Şuan bu şekilde kuşun burun delikleri. Ve o tıkanıklar esnek et gibi bir şey. Ayrılmıyor burundan.

gWkQzL.png

@Hayvansever03 İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim. Bugün tekrardan veterinere gittik. Nebulizatörden hava yoluyla uygulama için Vil Floks, izotonik serum ve Ventolin'den oluşan bir uygulama listesi verdi. O şekilde uygulayıp gözleyeceğiz.

@MeHeDe Teşekkür ederim. Kronik bir şey sanırım dediğiniz gibi.

@Hayvansever03 İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim. Bugün tekrardan veterinere gittik. Nebulizatörden hava yoluyla uygulama için Vil Floks, izotonik serum ve Ventolin'den oluşan bir uygulama listesi verdi. O şekilde uygulayıp gözleyeceğiz.

@MeHeDe Teşekkür ederim. Kronik bir şey sanırım dediğiniz gibi.
Geçmiş olsun

Geri