Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Yumurtasını Çıkarmak İstemiyor !!!

Bilgecix44

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar;

Bir Çift muhabbet kuşu hediye olarak gelmiş ve ben ilgilenince hoşuma gitmişti aradan 2 3 ay geçince bende 2 çift daha aldım. Bu kuşlardan 1 çiftin yumurtası vardı bana gelmeden bir gün önceden çıkarmış ve bende alıp eve yuvalıkla beraber getirdim. Neyse ki korktuğumuz olmadı yumurta kırma veya erkekle kavga falan ama ilk iki gün yuvalıktan çıkmıyordu bende merakımdan bir iki defa yuvayı açtım baktım sonra ikinci yumurtayıda çıkarır da kırılmasın diye yumurtalı yuvaya talaş koydum. Dişi kuş talaş koyduktan sonra hiç yuvaya girmedi tekrar talaşı çıkardım şimdi ikinci yumurta tam kıçında hatta anlayan birini çağırdım çocuk kuşa baktı yumurta sıkışması yok dedi ters dönmemiş dedi yarın çıkarır dedi ama hayvan ne yuvaya girdi bugün ne de yumurtayı çıkarmış. Sizce ne yapmalıyım üzerine yatmadığı yuvada ki yumurtayı çıkarayım mı ya da kuşu biz mi zorlayıp ikinci yumurtayı doğurtalım ? yardım edin lütfen.

yumurtaya yatmaya 2. yumurtadan itibaren başlıyorlar diye biliyorum. YAvrular arası rekabeti azaltmak için. yavruluktaki yumurtaya şimdilik dokunmayan daha erken. Ve dişinizin popusuna sıvı yağ sürün. belki de zorlanıyordur. ya da daha zamanı vardır. ancak zararı olacağını düşünmüyorum. bilen arkadaşlar daha net birşey söylerler zaten. bu da önlem olmuş olur size.

yumurtaya yatmaya 2. yumurtadan itibaren başlıyorlar diye biliyorum. YAvrular arası rekabeti azaltmak için. yavruluktaki yumurtaya şimdilik dokunmayan daha erken. Ve dişinizin popusuna sıvı yağ sürün. belki de zorlanıyordur. ya da daha zamanı vardır. ancak zararı olacağını düşünmüyorum. bilen arkadaşlar daha net birşey söylerler zaten. bu da önlem olmuş olur size.
İlgin ve tavsiyelerin için teşekkür ederim. Ben kendim çıkartmadan önce yağ sürüp biraz daha beklemek mantıklı :)

Dediğiniz gibi sıkışma yoksa beklemeniz mantıklı. Ancak varsa da geç kalmamanızı tavisye ederim.

Dediğiniz gibi sıkışma yoksa beklemeniz mantıklı. Ancak varsa da geç kalmamanızı tavisye ederim.
Anlayan bir arkadaşım dün akşam geldi baktı sıkışma yok ve yumurta teers dönmemiş dedi ama yumurta baya kışına dayanmış dedi bu gece çıkarması lazım yoksa sen müdahale et dedi lakin ben çıkarınca kuşun yumurtaya yatmama veya çiftleşmeme falan olasılığı olacağını söyledi bende onun için kendisi çıkarsın diye bekleyeyim dedim.

Bu yag surme isine cok guldum :) fatih sultanin gemi icin kutukleri yaglattigi aklima geldi de :) :)

Bazen hastanede sonda takarken vazelin kullanirdik ben hep gulerdim o isleme uygulama dersinde hep hocadan firca yerdim :)

Bazen hastanede sonda takarken vazelin kullanirdik ben hep gulerdim o isleme uygulama dersinde hep hocadan firca yerdim :)