Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Yumurtladı Acil Yardım

Mutlucan

Yeni Üye
Kuşlarım yumurtladı ama bir kaç soru soracağım.

1- Dişi 3 yaş civarında erkek ise 8-9 yaşında yinede yavru oluşumuda sıkıntı olur mu ? Boş yumurta felan tarzı.
2- Dişi ile erkek birbirlerini kaşıyorlar ama ara sıra ufak kavgalar oluyor dişi vuruyor ama erkek cevap vermiyor tabiiki. Ama yumurtladığı zamanlar 1 hafta oldu iyi anlaşıyorlar vurma felan yok.
3- Yumurtaların altında kum yok nasıl kum koyabilirim ? Yumurtalara elle dokunursam dişi üstünde yatmıyor. Neyle tutmam lazım.

Acil cevap arkadaşlar.

Acil cevaplik bir durum yok günlük azar azar talas koyun yuva da 1 hafta sonra fener yardımıyla kontrol edin yaşları yumurtaların dolulugu açısından uygun

Acil cevaplik bir durum yok günlük azar azar talas koyun yuva da 1 hafta sonra fener yardımıyla kontrol edin yaşları yumurtaların dolulugu açısından uygun
Kırmasından korkuyorum o yüzden acil demek istedim. Bari 2 yumurta var 2 yumurtayı kırmadan bırakmış. Kum satın aldım yumurtaları içinden çıkarmaya gerek yok mu ? Yani kumu yumurtanın üstünede koysam sıkıntı olmaz mı ?

Azar azar koy birden Kum koyarsan müdahaleyi anlar kuluckayi sonlandirabilir günlük bir cimcik at

Atma bencede yavrular çıkınca atarsin

Evdekiler tutturdu bu seferde illaki kum koyalım diye. Bu arada 2 yumurtası olduğu için yumurtanın boş olup olmadığına bakınca gözükür mü şimdi ?

Yumurtanın dolu olup olmadığı kuluçkanın ilk 10 gün içinde belli olur.

Yumurtanın dolu olup olmadığı kuluçkanın ilk 10 gün içinde belli olur.

Şuan tahminen 4 veya 5. günü. Sizce içine çok az kum koymalımıyım yoksa gerek yok mu ? Birde erkek kuş sadece 1-2 gün içeriye girdi yuvada 1-2 gün durdu yani sonra bir daha hiç girmediler. 2 gün içinde herşey olmuşmudur acaba.

Resimlerde de görüleceği gibi damarlanma ilk haftadan sonra olur. Ayrıca dişi genellikle 3. yumurtadan sonra yatmaya başlıyorlar.

Resimlerde de görüleceği gibi damarlanma ilk haftadan sonra olur. Ayrıca dişi genellikle 3. yumurtadan sonra yatmaya başlıyorlar.
Şuan dişi dışarıya çıkıyor. Ama biz odaya girdiğimizde hemen kafesin içine kaçıyor. Şimdilik 2 yumurta var. Dışarı çıkıyor yem yiyor ekmek yiyor. Ama ses olduğu zaman hemen içeri giriyor. Şimdilik normal gibi o zaman. Ama çoğunlukla odaya girdiğimizde çoğunlukla kafesin içinde yatıyor ve içerdeki tahtayı tutuyor.

Son düzenleme:
Sık sık odaya girip rahatsız etmeyin günde bir iki defa kontrol ederseniz yeterli olur.

Konu sahibi arkadaş kusura bakmazsa benim de bir sorum var.
Benim dişi kuluçkada 5 yumurta vardı 3 ü çıktı.Yuvalık içinde kum veya talaş yok.
Tüm yavrular çıktıktan sonra talaş koymamız gerekir mi?
Talaş yerine kuş kumu koyulur mu?

Konu sahibi arkadaş kusura bakmazsa benim de bir sorum var.
Benim dişi kuluçkada 5 yumurta vardı 3 ü çıktı.Yuvalık içinde kum veya talaş yok.
Tüm yavrular çıktıktan sonra talaş koymamız gerekir mi?
Talaş yerine kuş kumu koyulur mu?
Yavru çıktıktan sonra mutlaka kum lazım. Bu kum hem vitamin yerine de geçiyor diye biliyorum yavrular için.

Kum veya talaş koyacaksanız, yavruların 10-12 günlük olmalarını bekleyin.. İyi forumlar..

Hocam birşey koymazsak olur mu?
Bir arkadaşım koyulmazsa dışkılarının ayağına yapışması durumundan bahsetti de.

Temizlik açısından koyarsanız daha rahat edersiniz.. yavrular 13-15 günlük olduklarında yuvalıgın bir kez güzelce temizlenmesi gerekecek.. temizliği hızlı bir sekilde yapman lazım ki.. dişi kus yavruları ile ilgili tedirgin olmasın.. talas oldugunu farzet.. talası bir maşa yardımı ile sıyırıp yeni talaş koyması benim 1 dk mı ancak alıyor.

Erkek kusum burda. Baya hareketli bir kus yasli olmasina ragmen (9). Kizla birlikte cekicektim kiz iceri girmis :) Bu arada 1 yumurta daha cikti 3 yumurta oldu toplam :).Yumurtalara dikkat ettim kararma felan yok simdilik. 2 tatli kasigi kadar kum koydum icine. Kizda problem yok icine giriyor yumurtalari bir araya topluyor ve ustune yatiyor. Sizce gayet normalmi simdilik?

Not: kafes kirli biliyorum ama kiz korkmamasi icin degistirmiyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:29 -->-> Daha önceki mesaj 21:07 --

Cevap bekliyorum :)

Son düzenleme:
Geri