Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumda Mantar mı Var? (Videolu)

locke

Yeni Üye
Merhaba sayın üyeler,

Zor durumda kaldım, yardımcı olmanızı rica ediyorum. Kuşumun ölmesini istemiyorum, öyle bir durumda tüm ev ahalisi çok üzülecektir.

Muhabbet kuşumda bazı belirtiler var. Bunlar:

1- Çoğu zaman sadece sudan oluşan dışkı.
2- Dışkısının sarı leke bırakması.
3- Zaman zaman halsizlik, gün içinde uyku süresinin artması.
4- Kafasını sallayarak kusar gibi yapması. (Video 1)
5- Zaman zaman kusup üstünü başını ve etrafı yapış yapış bir sıvı ve yem ile batırması.( Video 2)

video 1: https://streamable.com/skafez
video 2: https://streamable.com/g00u9q

Yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum.

Saygılarımla,

benim kuşumda da aynısı var malesef kursak mantarı gibi duruyor bende ondan şüpheleniyorum. benim kuş köpüklü sıvı çıkarıyor her yerine bulaşıyor kafası gözü ıslanıyor. mikostatin aldım ağızdan direk veremediğim iiçin suluğuna kattım ama işe yaramadı tedavinin 5.günü tekrar kustu. bugünde kustu. napıcam bilemyorm

ekmek, şekerli, glutenli, şeyler verme. elinde ilaç yoksa elma sirkesi damlat suyuna. kesin çözümü var mı bilmyorm. sürekli araştırıyorum

Öyle şeyler kesinlikle vermiyorum. Diyeti vitakraft markalı yem, zaman zaman dal darı ve zaman zaman da uygun meyve sebzeler(marul, elma vb.). Kum ve kalamar kemiği de var kafesinde. Mantar enfeksiyonu kapmış olabileceğinden şüpheleniyorum. İstanbul'da yaşıyorum, çoğu zaman çok nemli oluyor ve mantar oluşumuna müsait hale geliyor ortam.

internette buldum
Tedavi için kullanılacak ilaçlar aşağıdadır;

1. Amphoterecin B ;
Bu ilaç damardan verilir bu sebepten dolayı minik kuşlar için uygun görülmemektedir. Ancak bazı ilaçlar damardan verilen sıvı formu ağızdan verilince de etki göstermektedir, ilacın üreticilerine sordum ama hala yanıt vermediler. Olduça pahalıdır, bir şişesi yaklaşık 250 tl. Abelcet, Fungizone, Amphocil piyasa isimleriyle eczanelerde bulma imkanınız vardır. Yurtdışında ağızdan alınan formlarıda bulunmaktadır. Ancak çok pahalıdır.

2. Nystatin:
Bu ilaç literatürde kullanıldığı ifade edilmekte ancak etkisi konusunda şüpheler vardır. Korunma amaçlı verilebileceği ifade edilmektedir. Fungostatin ve Mikostatin adıyla eczanelerde şurup formuna ulaşabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 7 TL’dir.
Kullanımı; günde 4 defa kuşun ağzına 2 damla damlatılır, peşinden 1-2 damla su verilir, başını sallayıp dışarı atmasına engel olmak için boğazı aşağıya doğru hafifçe sıvazlanır, ek olarak suyuna (100ml) 1 kaşık konur. Suluğun koyu renk plastikten yapılmış olmasına dikkat edilir.

3. Fluconazol:
Ben bu ilacı kullanıyorum. Hem şurup hemde kapsül formu bulunmaktadır. Kapsül formunu suluk içinde veya iştahı olan kuş için mama içerisinde, şurup ise ağız yolundan damlatılarak verilebilir. Oldukça etkisi vardır, fiyatıda uygundur. Piyasada birçok adla kapsül formları vardır; Candidin, Kandizol, Zolax, Flurit bunlardan bir kaç tanesidir, ben Flucan Dermatolojik tableti kullanıyorum, içinde iki kapsül çıkmakta fiyatı yaklaşık 20 TL .
Kullanımı: Bir kapsül 100 ml suda eritilir ve 100 ml’lik suluklara 1 ml hazırlamış olduğumuz eriyikten konulur.
Ağızdan şurup formu ise Triflucan şurup ismiyle satılmaktadır. Bunun da kullanımı, günde 1 defa 3 damla kuşun ağzına damlatılır, ve yutma manevrası uygulanır.
Tedavi süresi hasta kuşlarda minimum 30 gün olmaktadır.

DESTEKLEYİCİ TEDAVİ
1.Hasta kuş ayrılır, ılıman bir ortama konulur,
2.Suluğu ve yemliği her gün taze tutulur,
3.Kafesin altı her gün değiştirlir,
4.Suyu asitleştirlir, bunun için elma sirkesi, normal sirke, greyfurt suyu kullanılabilir. Turnusol kağıdı (akvaryumcularda vardır) ile pH kontrol edilir, pH’ın 5’e kadar indirilmesi sağlanır, suyun mümkün oldukça yumuşak su olamsına özen gösterilir,
5.Arada bir suyuna C vitamini eklenir, bu bağırsak epitelinin gelişimine yardımcı olur, multi vit de kullanılmalıdır,
6.Lactobacillus gibi probiyotik mayalar kuşlara verilmeye çalışılır, bu bağırsak florasını düzenler, asiditeyi dengeler.

Evamendes teşekkürler. Ben mantar olup olmadığından emin değilim. Forum üyelerine de bu konuyu danışmak maksatlı konu açtım. Umarım tecrübeli bir kişi görüp de yardımcı olabilir.

Amfoterisin b etken maddeli ilaç bende mevcut. Bölerek dağıtıyorum. Hem uygun hem çok yoğun olduğundan az miktar işinizi de görüyor. Yok pahasına işiniz görülmüş olur. İhtiyacı olanlara duyrulur....

Amfoterisin b etken maddeli ilaç bende mevcut. Bölerek dağıtıyorum. Hem uygun hem çok yoğun olduğundan az miktar işinizi de görüyor. Yok pahasına işiniz görülmüş olur. İhtiyacı olanlara duyrulur....
Türkiyede yok bu arada. Ağızdan verilen formu mevcut. Fungizone... İtalya menşeili

Geri