Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumda nedenini anlayamadığımız hastalığı

sedoli2010

Yeni Üye
Bundan yaklaşık 1-2 aydır süregelen süreçte muhabbet kuşum normalde yapmadığı davranışlar yapmaya başladı bunlar:
---Sık sık hapşurma
---Halsizlik
---Kendini gün içinde kusturması bir kaç defa
---İlk defa duyduğumuz özellikle uyurken ve dinlenirken çıkardığı ses(ekte paylaşacağım)
---Uçmasında kuvvetsizlik, yani eskisi kadar uzun menzilli ve sağlam uçamıyor.
Bunlar üzerine veterinere götürdük, veteriner üst solunum yolu enfeksiyonundan şüphelendi, bir hafta antibiyotik tedavisi yapıldı, ilk başta iyileşme gördük fakat daha sonra iyileşme ilerlemedi. Uludağ üniversitesi hayvan hastanesine götürmeyi planlıyordum ancak yapılan yorumlardan ilgilenilmediği ve insanların başlarından savıldığını duydum. Yardımcı olur musunuz hastalığı nedir ne yapmalıyız? Not: Yemek yemesinde herhangi bir sorun yok.

Bahsettiğim çıkardığı ses : https://voca.ro/1jF5tM0zmKxc

Ciddi bir kuyruk atması yok yani solunum sorunu çok hafif durumda, vitamin ile destekleyin, kafes temizliğine özen gösterin kuyruk atma derecesi artar, hırıltı, solunmsal sorunlar, tık tık, fıs fıs şeklinde ses çıkarma gibi durumlar görünür ise yazın ilaç önerisinde bulunalım fakat şu evrede çok ilaç kullanımı önermiyorum.
İlaç öneriniz nedir ? Daha sonra ulasamama gibi durumlar olursa bilgim olsun. Tesekkürler

Doksisiklin etken maddeli ilaç kullanılabilir; Monodoks, levadoks, doksimis, hiprodoksi s bunlardan biri olabilir.
Adrian bey iyi günler, sizinle bir konuşma yapmıştık, dediğiniz gibi vitamin tedavisine başladık kuşumuzda ilk önce fakat sonra durumunun iyiye gitmediğini anladık, daha sonra yoğun kusma hareketi,halsizlik,gırtlağında şişlik ve sürekli tüy kabartma gibi durumlar gözlemledik, daha sonra araştırınca bunun mantar hastalığı olabileceğini öğrendik çünkü belirtlileri birebir uyuyordu, 2 gündür triflucan tedavisi uyguluyoruz ama yine bir iyileşme göremedik ne önerirsiniz? (trifulucan kapsül şeklinde 12 saatte 1 damlalıkla veriyoruz) @ADRIAN

Adrian bey iyi günler, sizinle bir konuşma yapmıştık, dediğiniz gibi vitamin tedavisine başladık kuşumuzda ilk önce fakat sonra durumunun iyiye gitmediğini anladık, daha sonra yoğun kusma hareketi,halsizlik,gırtlağında şişlik ve sürekli tüy kabartma gibi durumlar gözlemledik, daha sonra araştırınca bunun mantar hastalığı olabileceğini öğrendik çünkü belirtlileri birebir uyuyordu, 2 gündür triflucan tedavisi uyguluyoruz ama yine bir iyileşme göremedik ne önerirsiniz? (trifulucan kapsül şeklinde 12 saatte 1 damlalıkla veriyoruz) @ADRIAN
Kursak mantarı olduğunu sanmıyorum lakin Antifungal ilaç kullanımına başlamışsınız en az 5 gün kullanmanız gerekiyor 5 güne tamamlayın tekrar bakalım.

Kursak mantarı olduğunu sanmıyorum lakin Antifungal ilaç kullanımına başlamışsınız en az 5 gün kullanmanız gerekiyor 5 güne tamamlayın tekrar bakalım.
biraz endişeliyiz de kuşumuz için, trifulucan kullanırken bi yandan da hipradoxi-s kullansak içme suyunda sorun olur mu zarar verir mi ? bekleyelim mi bu tedavinin bitmesini?

Merhabalar kuşumda başta öğürme vardı son bir kaç gündür kusmaya başladı ama keyfi yerinde yem yiyor sürekli kaşınıyor ve gögüs kemiği belirgin ve kabarık duruyor kursak mantarından süpheleniyorum ama emin değilim napacağımı bilmiyorum triflucan kullansam sorun olur mu lütfen yardım olur musunuz

Merhabalar kuşumda başta öğürme vardı son bir kaç gündür kusmaya başladı ama keyfi yerinde yem yiyor sürekli kaşınıyor ve gögüs kemiği belirgin ve kabarık duruyor kursak mantarından süpheleniyorum ama emin değilim napacağımı bilmiyorum triflucan kullansam sorun olur mu lütfen yardım olur musunuz
Her kusma yada öğürme hareketi kursak mantarı değildir. Gereksiz ilaç kullanımı özellikle Antifungal ilaçların kullanımı ilgili hastalıkların direnç kazanmasına sebep olacaktır ve ileride bu durumu yaşamanız durumunda etken maddeler etki etmeyecektir.

Kursak mantarında bakılacak ilk durumlar gün içerisinde kusma sıklığı, kusmukta koku olup olmadığı, yem tüketiminde sorun olup olmadığı, kabarma, halsizlik gibi belirtiler olup olmadığıdır.

Her kusma yada öğürme hareketi kursak mantarı değildir. Gereksiz ilaç kullanımı özellikle Antifungal ilaçların kullanımı ilgili hastalıkların direnç kazanmasına sebep olacaktır ve ileride bu durumu yaşamanız durumunda etken maddeler etki etmeyecektir.

Kursak mantarında bakılacak ilk durumlar gün içerisinde kusma sıklığı, kusmukta koku olup olmadığı, yem tüketiminde sorun olup olmadığı, kabarma, halsizlik gibi belirtiler olup olmadığıdır.
Kusma son zamanlarda arttı ama herhangi bir salya yok sadece yem çıkardı henüz kötü bir koku almadım kabarma var iştahı yerinde ama bugün çok uyudu sadece ayrıca gagasının altında ince sarımsı bi katman vardı vazelin sürünce geçti peki napmam lazım şimdi kusma ve öğürme nasıl geçecek

Dışkılarını da atarsanız iyi olur. Belirtmekte fayda var kusma sadece mantarsal hastalıklarda olmaz her okuduğunuzla belirtileri eşleştirmeyin ortak çok fazla belirti var.

Ekli dosyalar

• IMG_20210207_001107.jpg
    IMG_20210207_001107.jpg
    820.4 KB · Görüntüleme: 45
Geri