Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumla alakalı yanlış mı yaptım :(

arkadaslar kuşun kafes kapaginin açık olmasi duzensiz yaşadığı anlamina gelmiyor??
zaten bir duzenleri var. sekerleme yaptigi saatler ve yerleri belli. yemek saatleri belli, uyku saatleri belli her seyi bir düzen içinde. kafesine kendi girip çıkıyor ve kafesini de seviyor ve sahipleniyor. melih bey verdiginiz ornek biraz alakasiz. cunku kuş evde salınıkken saldım çayıra yapmıyoruz onunla oynayip ilgileniyoruz. sizlerin tek hakli olduğunuz konu ise kafese kapamak zorunda kalindiginda kuşun strese girecegidir. bunun olmamasi için de özel caba harcıyorum kendi adıma.

@bilgejameson Bey :) Yazdıklarımı tekrar kontrol ettim.Benim yazdıklarım bu konunun dışında değil.Bir konu hakkında yazılan yazıların dışında başka konulardan bahsedilirse o zaman alakasız olabilir.
Siz : Arkadaslar kuşun kafes kapaginin açık olmasi duzensiz yaşadığı anlamina gelmiyor??
Ben : Kuşlara salıkken hangi besinler verilmeli ? ( Alakasız yazı böyle olur. ;) )

Ben sadece Bir, iki kuşa göre değerlendirme yapmıyorum.Her kuş sizin kuşunuzun yaptıklarını yapmıyor.Benim kuşlarım da 2 -2,5 saat dolaşıp kafesine giriyorlar ve bende kafesin kapısını kapatıyorum.Bu onlar için bir ritüel oldu.Böyle yaşamaya alıştılar.

Benim fikrimce, kuş beslemeye yeni başlamış biri kuşu bir süre kafesinde tutmalı, hemen dışarıya çıkarmamalı. Bir hafta kafeste tutmak bile az gelebilir. Hayvancık biraz çevresini tanısın, ortama alışsın, kafese alışsın diye zaman tanınmalı.

Bu süre zarfında da kuşun karakteri anlaşılmaya başlanır zaten. Bazen biz ne yaparsak yapalım kuşların belli bir karakteri oluyor ve o karakter hiç değişmiyor. İki kuşum var şu an. Biri daha ilk günden dışarı çıkacağım diye tutturdu. Bir hafta bekledim parmak eğitimi vermeye çalıştım ama kuşun aklı dışarıdaydı, ben de ilk defa kuş bakmadığım için eğitime dışarıda devam etmeye karar verdim. Bazı kuşlar kafes dışında daha iyi eğitiliyor çünkü.

Sonra yanına bir arkadaş aldım. O ise tam tersi. Kafesin kapağı nerede umurunda değil. Kafeste oturmayı seviyor. Diğerine göre çok ürkek tabiatlı. O yüzden ona kafes içinde eğitim veriyorum. Bir haftadır kafeste ve bir süre daha böyle devam edecek.

Bir kuş kafes dışında olmak istiyorsa ve zorla kafeste dursun isteniyorsa o kuş kafese konulduğunda strese girer. Kafes dışında güvenliğinden endişeli iseniz ona bir oyun parka hazırlayabilirsiniz. Kafesini de tam yanına koyarsınız. Böylece kuşun yine dışarıda ama nerede durması gerektiğine siz karar verirsiniz. Oyun parkında durmasını sağlamak için oyun parkına sevdiği oyuncakları, yiyecekleri koyarsanız ve o ödülleri oyun parkına geldiğinde verirseniz orada durmasının iyi bir şey olduğunu öğrenmiş olur zamanla.

Benim fikrimce, kuş beslemeye yeni başlamış biri kuşu bir süre kafesinde tutmalı, hemen dışarıya çıkarmamalı. Bir hafta kafeste tutmak bile az gelebilir. Hayvancık biraz çevresini tanısın, ortama alışsın, kafese alışsın diye zaman tanınmalı.

Bu süre zarfında da kuşun karakteri anlaşılmaya başlanır zaten. Bazen biz ne yaparsak yapalım kuşların belli bir karakteri oluyor ve o karakter hiç değişmiyor. İki kuşum var şu an. Biri daha ilk günden dışarı çıkacağım diye tutturdu. Bir hafta bekledim parmak eğitimi vermeye çalıştım ama kuşun aklı dışarıdaydı, ben de ilk defa kuş bakmadığım için eğitime dışarıda devam etmeye karar verdim. Bazı kuşlar kafes dışında daha iyi eğitiliyor çünkü.

Sonra yanına bir arkadaş aldım. O ise tam tersi. Kafesin kapağı nerede umurunda değil. Kafeste oturmayı seviyor. Diğerine göre çok ürkek tabiatlı. O yüzden ona kafes içinde eğitim veriyorum. Bir haftadır kafeste ve bir süre daha böyle devam edecek.

Bir kuş kafes dışında olmak istiyorsa ve zorla kafeste dursun isteniyorsa o kuş kafese konulduğunda strese girer. Kafes dışında güvenliğinden endişeli iseniz ona bir oyun parka hazırlayabilirsiniz. Kafesini de tam yanına koyarsınız. Böylece kuşun yine dışarıda ama nerede durması gerektiğine siz karar verirsiniz. Oyun parkında durmasını sağlamak için oyun parkına sevdiği oyuncakları, yiyecekleri koyarsanız ve o ödülleri oyun parkına geldiğinde verirseniz orada durmasının iyi bir şey olduğunu öğrenmiş olur zamanla.

Sevdirme konusu ile alakalı olarak da, kuşu hiç korkutmasanız da bazı kuşlar bebeklikten çıkıp yetişkinliğe girdikleri zamanlarda agresif tavırlar sergileyip sizden uzaklaşabiliyor ya da eskisi gibi sevdirmeyebiliyorlar.

Onlara yine zaman tanımanız gerekiyor. Kuş bir daha kendini hiç sevdirmeyecek diye bir durum söz konusu değil yani. Bir video görmüştüm. Dişi bir kuş sahibinin avucunun içine girip öyle uyuyordu. Ya da bir başka muhabbet kuşu sahibinin elinde ters yatmış onun konuşmalarını dinliyordu.

Tamamen zaman ve sabır meselesi. İlk aylar size alışmasını ve sevmesini beklersiniz. Sonra da büyümeye başlar bu defa onun güvenini bir ömür boyu kazanmak için sabredersiniz.

Benim mavişimde 1 aylıkken geldi ve hep kucağımda uyurdu okşardım onu çok hoşuna giderdi elimden yem yerdi sonra uçmayı öğrendi,,, işte bende evin bir ferdi gibi gördüm onu hiç kafese koymadım geceleri hariç ,,,sonra uçmAyı öğrendi sonra da bir atistleşti :)) yine bize geliyor bizi görmeden duramıyor ama asla sevdirmiyor o an çok sinirleniyor tam bir artist oldu :))) keşke kafesinde de tutsaymışım diyorum şimdi :(

Benim mavişimde 1 aylıkken geldi ve hep kucağımda uyurdu okşardım onu çok hoşuna giderdi elimden yem yerdi sonra uçmayı öğrendi,,, işte bende evin bir ferdi gibi gördüm onu hiç kafese koymadım geceleri hariç ,,,sonra uçmAyı öğrendi sonra da bir atistleşti :)) yine bize geliyor bizi görmeden duramıyor ama asla sevdirmiyor o an çok sinirleniyor tam bir artist oldu :))) keşke kafesinde de tutsaymışım diyorum şimdi :(

Biraz daha zaman verin. Bu halleri de geçecek. Kuşların yüzde 80'i böyle oluyor büyümeye ilk başladıkları yıllar. Sizin yine iyiymiş. Size bir örnek vereyim. Bizim bir kuşumuz çok tatlıdı, bir dürü kelime öğrenmişti daha 4 aylıkken vesaire kızgınlık dönemine girdi. Erkek olmasına rağmen kafese elini sokturmuyordu. Normalde dişiler daha saldırgan olur yaşadığı yeri kollar. Bizi dışarıda bulduğu an kafese yaklaştığımızda elimize gelip vahşice ısırıyordu. Kafesinden bize gelip zorla elimize konup ısırıyordu Ben ciddi ciddi kuşun çift kişilikli olduğunu düşünmeye başlamıştım

Yaklaşık 1 yaşına kadar böyle sürdü. Vaktinin çoğunu kafeste geçirmeye başladı tabii. Dışarı da çıkmıyordu, çıkınca bize gelip ısırıyordu Ben o zaman elma verilmesi gerektiğini bilmiyordum kızışma döneminde bir de. Aylarca bekledik sakinleşsin diye

Elma bende veriyordum arada ,,ama kuşu aldığım kişi kuş daha 3 aylık kendi yeminden başka bir şey verme zararı olur dedi elmayıda biraz daha büyüsün vermeye başlarım tekrar sağolun

Elma bende veriyordum arada ,,ama kuşu aldığım kişi kuş daha 3 aylık kendi yeminden başka bir şey verme zararı olur dedi elmayıda biraz daha büyüsün vermeye başlarım tekrar sağolun

Bence yavruyken daha başlayın sebze ve meyve yedirmeye. Alışması daha kolay olur.

Geri