Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumla araba yolculuğu ?

sude300

Yeni Üye
Selam arkadaşlar bi sorum olucak
Şimdi ben istanbuldan yaklaşık 6-7 saatlik bi yolculuğa çıkıcam kendi arabamızla ve 10 günlüğüne gidicem , istanbulda bırakabilceğim herhangi bi güvenilir tanıdığım yok sadece eğer çok araştırırsam bulabilceğim bazı veteriner veya kuşçular falan var ama ne kadar güvenebilirim bilmiyorum içim rahat etmiyo

Şimdi ben kuşumu yanımda götürsem bi sorun çıkarmı ? Zaten kendi arabamızla gidicez ayrıca kuş için küçük bi yolculuk kafesi yapıcam diğer önlemleri de araştırdım yani cereyandan falan uzak tutucam zaten . Dayanabilirmi 6-7 saate götürsem bi sorun çıkarmı cevaplarsanız sevinirim :)

Merhaba, ben her hafta 5 saatlik araba yolculugu ile kus tasirim, bir sorun cikmadi.

Dikkat etmeniz hususlar:
1)Kafesi; ani fren, viraj durumlarinda devrilmeemsi icin sabitlemeniz gerekir. Koltugun uzerine koyup emniyet kemeri ile sabitlemenizi oneririm.

2)Kuslarin seyahat sirasinda korkmasini onlemek icin, kafesin uzerine ince bir ortu ortun, dikkat edin hava alacak sekilde bir tarafi acik olsun.

3)Tunek hizasina gelecek sekilde kafese bir adet dal dari asin.Dal darinin seyahat sirasinda dusmesini onlemek icin kafesin teline iyice sabitleyin.

4)arabayi yumusak sekilde surun, ani frenlerden ve hizlanmalardan kacinin. Ani serit degistirmeyin, virajlara hizli girmeyin, Yoldaki cukurlarda, tumseklerden mumkun oldugu kadar kacinin.

5)arabada klima acmayin, kuslarin uzerine hava akimi gelecek sekilde direkt cam acmayin.

6)Yuksek sesli muzik dinlemeyin.

Iyi yolculuklar

Ayrıca araba sallanırken kuşa çarpabilecek zil, oyuncağı çıkarırsanız iyi olur. Bizimki yolda sürekli didişiyordu zille. Ordan biliuorum:)

Merhaba, ben her hafta 5 saatlik araba yolculugu ile kus tasirim, bir sorun cikmadi.

Dikkat etmeniz hususlar:
1)Kafesi; ani fren, viraj durumlarinda devrilmeemsi icin sabitlemeniz gerekir. Koltugun uzerine koyup emniyet kemeri ile sabitlemenizi oneririm.

2)Kuslarin seyahat sirasinda korkmasini onlemek icin, kafesin uzerine ince bir ortu ortun, dikkat edin hava alacak sekilde bir tarafi acik olsun.

3)Tunek hizasina gelecek sekilde kafese bir adet dal dari asin.Dal darinin seyahat sirasinda dusmesini onlemek icin kafesin teline iyice sabitleyin.

4)arabayi yumusak sekilde surun, ani frenlerden ve hizlanmalardan kacinin. Ani serit degistirmeyin, virajlara hizli girmeyin, Yoldaki cukurlarda, tumseklerden mumkun oldugu kadar kacinin.

5)arabada klima acmayin, kuslarin uzerine hava akimi gelecek sekilde direkt cam acmayin.

6)Yuksek sesli muzik dinlemeyin.

Iyi yolculuklar

Ya arabada bi tek ben olmıycam yani kesin klima açarlar açılan klimaları öne ve ona gelmiycek şekilde ayarlasam bi sorun olurmu kuşun kafesini zaten arka koltuğa sabitliycem

slm ben 20 gün önce 7 saatlik yola götürdüm arka camın oraya arka koltugun oraya koydum
dikiz aynasından her baktıgımda kafesin tellerine tutunup hem öttüler hemde manzarayı seyrettiler hiç bişey olamadı yem bile yediler araba sallandıkça suları azaldı yolda ekledim tabiki kafesi sabitleyin yanına bişey koyun kafes hareket etmesin sağa sola kaymasın bu kadar içine bitane dal darı bide havuç koyun onlar arkada yolu seyrederek giderler merak etmeyin tabi camı da sonuna kadar açmayın çok rüzgar olmasın

Ben kuşu sürekli yanımda taşıyorum. Ön tarafa kimse oturmadığı için sıkıntı yok. Hanım ve çocuk arkada, kuş ön tarafta yazın aşağıda, kışın yukarıda. Yaz kış yanımda ve benim arabamda klima hiç kapanmaz. Klimanın rüzgarı doğrudan üzerine gelmesin yeter. Ama bu benimki için geçerli. Bazı arkadaşlar kuşlarına karşı aşırı koruyucu oluyor: aman sıcak olmasın, soğuk olmasın, güneş değmesin, kapı açık kalmasın. Yaz günü, pencerenin arasından hava geliyor diye silikon yapanı duydum. Bunlar doğada nasıl yaşıyor o zaman. Güneş var çıkmayalım, rüzgar var, hava kararıyor soğur, ağaç kovuğunu kapatalım cereyan yapmasın diye mi yaşıyorlar. Koruyalım ama ölçülü olalım, abartmanın lüzumu yok. Rahat olun.

13 saat yol gittik hic bir sorun olmadi biraz yorgun stresli olur sevdigi yiyeceklerden verin ilgilenin dinlensin size aliskinsa bu sureci cok kolay atlatir

Gerekli koşulları sağlarsanız hiç bir sakıncası yok iyi tatiller

Ben de 10 gün kadar önce yalovadan ankaraya ve 2 gün sonra ankaradan urfaya getirdim kuşumu. Ankara urfa arası 10 saat. İçiniz rahat olsun ben de çok korktum ama birşey olmadı. Kafesi suluk koltuğa dayanacak şekilde şöför koltuğunun arkasına koydum. Yalnız suluğa az miktarda su koydum. Klima da sürekli çalıştı. Direkt vurmadığı sürece sıkıntı olmaz Üstüne ince bir örtü örttüm. Ballı kraker astım. Sesini duyuyordum çıtır çıtır yiyordu Mola yerlerinde dışarı çıkardım. Rüzgarsız ve cereyansız yerlerde oturdum tabii. İlk mola yerinde korktu biraz. Elimle yem verdim yedi. Hatta hava çok sıcak olduğundan suluğunda banyo bile yaptı kerata
En önemlisi probiyotik aldım. Hala katıyorum suyuna.

Geri