Karadeniz Pet

muhabbet kuşumu kafesten çıkarınca elimde dürmüyor hemen uçuyor

Ozan Yalcinturk

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar 4 gün önce bir muhabbet kuşu aldım hemen alıştı ele geliyor omzuma geliyor hatta kafama bile konuyor.fakat odada uçtuktan sonra kafese koyuyorum kafeste çıldırıyor bi o tele bi diğer tele hatta bi adet edindi yemliğin tüneğinin altından geçip yukarıdan çıkmaya çalışıyor sıkışıp geri çıkıyor.kafesten parmağımla çıkarıyorum ama parmağımda durmuyor hemen uçup bir yere konuyor ve odada tur atıyor ne yapmalıyım?

Bırakın uçsun, uçmazsa sıkıntı vardır. Size iyice alışınca da, uçup uçup kafanıza omzunuza elinize veya yanınıza konacaktır

Cok rahat alışır bırak ucsun odanın içinde her konduğu yere gidip yanına parmağını tünek yap gelince omuzuna koy bidaha ucar yorana kadar tekrarla pes edecektir her omzunda durduğunda ödül olarak yulav ceviz felan ver suyuda ihmal etme bi kaç yudum rahatlatır yavaş yavaş güvenmiş olur sana bi haylide yorucu olur :)

zaman gerekir bazı adetlerini bırakması için 4 günde alışmış size yapışıp kalmasını beklemeyin :) bunlar zamanla olacak şeyler keyifli hobiler

Size alışmasını istediğiniz kuşun 1 günde alışmasını yahut 4 günde alışmasını beklemeyin. Uçmasına sevinin, ki bence kaesin kapısını açık bırakın istediği gibi davransın. Bu şekilde daha az kaçmaya başlar ve güvendiği için, kafese koymayacağınızı da anlar dolayısı ile elinize de gelir hatta kaşınmak istediğinde kaşı beni demeye başlar. Dışarıda vakit geçirebileceği sevdiği bir alan oluşturun, duvara salıncak asmanız gibi mesela. Ek olarak bu konuyu da inceleyebilirsiniz, eğittiğim kuşlarım hakkında derlemiş olduğum acizane bir yazıdır:

http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mesele-sevgi.62746/

Cok rahat alışır bırak ucsun odanın içinde her konduğu yere gidip yanına parmağını tünek yap gelince omuzuna koy bidaha ucar yorana kadar tekrarla pes edecektir her omzunda durduğunda ödül olarak yulav ceviz felan ver suyuda ihmal etme bi kaç yudum rahatlatır yavaş yavaş güvenmiş olur sana bi haylide yorucu olur :)
bir kaç kere denedim ceviz vermeyi hatta yiyebilmesi için küçük küçük kırdım elimi uzattım banamısın demedi öyle bakındı ve tekrar uçtu

bir kaç kere denedim ceviz vermeyi hatta yiyebilmesi için küçük küçük kırdım elimi uzattım banamısın demedi öyle bakındı ve tekrar uçtu
Sabır edeceksin benimkide seninki gibidi ilk gün kafesin içine koydum tüneği ayarlarken kaçı verdi biraz üstüne gide gide alıştırdım kuşun kendisine göre rotasını cizer sürekli aynı yerlere konar günde tünek olayını sürekli tekrarla alışır ucmasının sebebi korku güvensizlik her elinde durunca aşkım cicim felan de o güven olduktan sonra gerisi gelir :)

Geri