Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun ırkı/türü hakkında değerli yorumlarınız

Süleyman YERLİ

Onursal Üye
Aylarca forumdaki bilgileri okuyarak, oğlumun da hayvanları çok sevmesi nedeniyle, bir erkek muhabbet kuşu sahiplendim. Muhabbet kuşumu bana veren arkadaş çek olduğunu söylemişti, yine onun söylediğine göre yaklaşık 7 aylık. 3 hafta önce kuyruk tüyü düştü, daha uzar mı bilmiyorum ama şu anda baştan kuyruk ucuna kadar 20 cm ölçtüm. Henüz bir aydır sebze yemeye başladı, mamayı ve meyveleri de yemiyor, içinden havuç ayıklıyor. Ağustos ayında eş bulmayı düşünüyorum. Onlarca fotoğraf çektim ama bizimki çok yaramaz, en net fotoğrafı koyuyorum. Değerli yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.
20170716_132434.jpg

hocam 6-8 aylık çek yerli kırmasına benziyor erkek Maşallah'ı var.. Hayırlı olsun

Teşekkür ederim, şubat ayından beri bende, kuşu aldığım arkadaş küçük çaplı, hobi amaçlı üretici, annesini gördüm, kuyruğu epey uzundu ama babasını görmedim.
Öğretmenim, yaz mevsiminde bu iki aylık dönem haricinde yoğunluktan dolayı çok ilgilenemiyorum, o yüzden eş bulmayı düşünüyorum.
Eş konusunda da fikirleriniz benim için önemli. Çünkü daha önce, orta büyüklükte bir akvaryum haricinde hiç deneyimim yok.

hocam alacağınız dişide ortalama aynı yaşlarda olsun hatta biraz daha küçük olabilir. yavru kuşlar daha çabuk anlaşıp eş tutabiliyorlar.
Kısaca eğer eş alacaksanız hemen almalısınız. Saygılarımla.

Forumda birkaç defa erkeğin büyük ve gösterişli olmasının çift olmalarını kolaylaştırdığını okumuştum. Benimkinden biraz daha iri bir dişi ile eş yapmaya çalışırsam sıkıntı olur mu?
Daha iyi çekilmiş bir fotoğraf da koyuyorum, kuşun tüyleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Avisol Plus Multivitamin, Avisol B ve Avisol A vitaminlerini dönüşümlü olarak aralıklarla veriyorum. Tüyleri çok parlak değil gibi geliyor bana, farklı bir şeyler kullanmama gerek var mı acaba?
IMG-20170716-WA0000.jpg

Forumda birkaç defa erkeğin büyük ve gösterişli olmasının çift olmalarını kolaylaştırdığını okumuştum. Benimkinden biraz daha iri bir dişi ile eş yapmaya çalışırsam sıkıntı olur mu?
Daha iyi çekilmiş bir fotoğraf da koyuyorum, kuşun tüyleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Avisol Plus Multivitamin, Avisol B ve Avisol A vitaminlerini dönüşümlü olarak aralıklarla veriyorum. Tüyleri çok parlak değil gibi geliyor bana, farklı bir şeyler kullanmama gerek var mı acaba? Ekli dosyayı görüntüle 13530
Bende avisol kullanıyorum gayette memnunum. Avisol A kullanmıyorum multivitaminde var diye. Ben erkek çek kuşumun yanına çek aldım 2 aylık dişi erkekten iri olacak gibi görünüyor. Sıkıntı olmaz diye biliyorum. Dişinin erkeğini kabul etmesi gerekiyor..

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim, havalar ısındığından beri hergün sabah ve akşam güneşini görmesi için dışarı çıkarıyorum, etkisi oldu gibi geldi bana.
Avisol iyi diye aldım, inşallah faydası oluyordur.

Maşallah Çok canlı renkleri var

Maşaallah güzel bir damızlık erkek sağlıkla besleyin eş alma zamanı gelmiş denildiği gibi çek kuş

Maşallah Çok canlı renkleri var

Maşaallah güzel bir damızlık erkek sağlıkla besleyin eş alma zamanı gelmiş denildiği gibi çek kuş

Teşekkür ederim, yani buradan kuşuma yaptığım bakımın yeterli olduğunu anlıyorum.
Şu anda eş almak istemiyorum, çünkü yarın yola çıkacağım. Maviş yolda hiç sıkıntı yapmadı, git-gel 1000km yanımda oynaya zıplaya müzikle eğlendi. Ama yeni alacağım dişi aynı rahatlıkta olur mu bilmiyorum.
Bir aya kalmaz tatil dönüşü üretici arkadaşı arayıp "Dişileri bir kafese topla ben geliyorum" diyeceğim.
Bir sorum daha olacak: Alacağım dişinin, erkek kuşun akrabası olması sıkıntı olur mu?
Renk seçebilme şansım olursa, yeni nesiller için hangi renk dişi almamı tavsiye edersiniz?

Renk mühim değil anlaşsınlar yeter. Ayrıca kardeş olmasınlar sıkıntı olmaz

Geri