Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun ağzında tümör...

ProperMind

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba
Muhabbet kuşum 7 yaşında, dün akşama kadar oldukça keyifli idi ancak bir anda kusmaya benzer hareketler yapınca anlam veremedim ve dikkatimi çekti daha sonrasında ;
ağzının içinden kan geldiğini gördüm, damla damla kan akmıyor sadece kan toplanmış.
İlk olarak ailecek herhalde gagasını bir yere kıstırdı veya aynı şekilde dilini vs gibi basit şeyler düşündük ama daha sonrasında oldukça keyifsizleşti, yem yiyemez su içemez hale geldi.
Ertesi gün daha öncesinde farklı durumlar için gittiğimiz veterinere götürdük ve ağzının içinde tümör olduğunu, bu durumun kendilerini aşacağını ve farklı bir klinik önerip anestezi yapılıp alınması gerektiğini söylediler.Ayrıca veterinere getirmeden önce dışkısının da siyaha yakın bir renkte olduğunu gözlemledim.
Biliyorsunuz ki bu canlıların böyle şeyleri kaldırabilmesi oldukça güç ve ne yapacağım konusunda üzülerek hiç bir fikrimin olmadığını söylemek istiyorum.
Yem yiyemediğini gördükçe, su içemediğini gördükçe ailecek üzüntümüz daha fazla artıyor diğer türlüsü de anestezi, operasyon deniliyor yani anlatmak istediğim iki türlüsü de oldukça üzücü, evde şırınga ile su damlatıyorum en azından ufak ufak su içebilsin diye. Yem yemeye iniyor 2-3 tane alıp tekrar salıncağına çıkıyor.
Yemlerini daha rahat yiyebilse daha rahat su içebilse en azından üzüntümüz hafifleyecek gibi geliyor ne yapmalıyım sizden fikir ve yardım bekliyorum arkadaşlar sağlıklı günler dilerim.

Tümörün görselini atabilirseniz bilgili üyeler fikir ve tavsiyelerini paylaşırlar elle besleme maması alıp yada yumurta sarısını su ile ezip şırıngadan geçecek kıvama getirip şırınga veya elle besleme aparatı ile besleyebilirsiniz aç kalmaması gerekiyor.

Tümör konusu ise nasıl bir tümör (ağızda gırtlakta sarı peynirimsi bir dokumu var eger bu şekilde ise Trichomanas hastalığı olabılır)

Görseldeki gibi bişeymi

Tümörün görselini atabilirseniz bilgili üyeler fikir ve tavsiyelerini paylaşırlar elle besleme maması alıp yada yumurta sarısını su ile ezip şırıngadan geçecek kıvama getirip şırınga veya elle besleme aparatı ile besleyebilirsiniz aç kalmaması gerekiyor.

Tümör konusu ise nasıl bir tümör (ağızda gırtlakta sarı peynirimsi bir dokumu var eger bu şekilde ise Trichomanas hastalığı olabılır)

Görseldeki gibi bişeymi
Çok teşekkür ederim yardımınız için, dediğiniz yumurta sarısı yöntemini uyguladım bir nebzede olsa iyi gelir inşallah.
örnek olarak gösterdiğiniz resim ile pek bir benzerlik göremedim ben ama tabi ki daha bilgili olduğunuzu düşünüyorum atayım resimleri elimden geldiğince çekmeye çalıştım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-07-07 at 14.45.28.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-07 at 14.45.28.jpeg
    114.5 KB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Image 2021-07-07 at 14.45.29 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-07 at 14.45.29 (1).jpeg
    95.5 KB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Image 2021-07-07 at 14.45.29.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-07 at 14.45.29.jpeg
    101.7 KB · Görüntüleme: 38
Dilinin altında bir beyazlık var omu tam anlaşılmıyor resimlerden

Elle besleme yaptıgınız mamayı fazla cıvık yapmayın kuşu ishal edebilir

Elle besleme yaptıgınız mamayı fazla cıvık yapmayın kuşu ishal edebilir
evet fazla cıvık yapmamaya çalıştım yumurta sarısını şırınga ile verdim, resimlerden pek anlaşılmıyorsa diğer arkadaşlarda bu fikirdeyse uygun olduğumda yeni resim atmaya çalışacağım ancak dediğim gibi, veteriner %100 tümör demese de tümör gibi duruyor dedi ve farklı bir yere cerrahi müdahaleye yönlendirdi,
Kuşun durumu şuan için aynı, sadece ağzında kan yok.Salıncağın da duramayacak kadar veya yemliğine inemeyecek kadar kötü durumda değil aslında,
dirençli gözüküyor sadece yem yemeyi denediğinde yiyemiyor ve hiç su içmiyor.

Evet hocam sıkıntı yok o konuda ancak keşke kendi yemini yiyebilecek bi durumda olsa insan üzülüyor.Deniyor ama yiyemiyor

Kuşunuzun son durumu nedir? Tümörde herhangi bir büyüme var mı?

Büyüme olarak aynı boyutta, yalnız veterine yüzde yüz tümör demedi tümör gibi gözüküyor dedi ve aklımı kurcalamaya başladı bu durum kursak mantarı vs gibi şeyler de olabilir belki diye kendimce düşünmeye başladım şurubunu alıp damlatsam mı vs diye ama kafama göre hareket etmemek en iyisi gibi

Yemek yemiyor deniyor ama 1-2 tane alıp bırakıyor devam ediyoruz beslemeye

Geri