Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun ayağı kırık mı

Zamanla tuylerini dokerek yeni tuylerinin cikmasini bekleyin derim. Diger bir yontem tuyleri cekerek temizleyebilirsiniz lakin bunu yapmayin zarar verebilirsiniz.

Cevap için teşekkürler. Şimdi dikkatli baktım sakat olan ayağının tarafındaki kanat altı tüyleri neredeyse tamamen yok olmuş. Merhem sürdükten sonra ayağını yalıyor o esnada gagasına bulaşan merhem tüyleriyle oynarken tüylerine de bulaşıyor ve temizlemeye çalışırken tüylerini yoluyor sanırım.

Bir yandan tedavi ederken diğer yandan başka bir sorun baş gösteriyor. Durmadan kanat ,kuyruk tüylerini düzeltiyor ve özellikle kanat altı tüylerini sanırım yolarak yok etmiş. Resmen derisi görünüyor ne yapmalıyım şaşırmış durumdayım. Tüyleri yarı yarıya azalmış seyrekleşmiş ama etrafta tüy de yok nasıl iş anlamadım.

Eski parlak ve güzel tüylere kavuşamama gibi bir durum söz konusu olur mu acaba? Kuş henüz 3 aylık

Henuz daha yavru iyi baktiginiz surece eski tuylerine kavusur kendisi yoluyorsa kremden rahatsiz oldugu icin. Bu surecte B vitamini yulaf takviyesi yapin ayagi duzeldigi zaman da havalar iyi oldugunda tabii odanin bulundugu sicakliga ve cereyanda kalmamasina dikkat ederek yikanmasini saglayabilirsiniz siz yikamayin kendisi yikansin, yikanmiyorsa fisfis kutusu bulup iyice dezenfekte edip su doldurun bir miktar elma sirkeside koyup sıkın

Henuz daha yavru iyi baktiginiz surece eski tuylerine kavusur kendisi yoluyorsa kremden rahatsiz oldugu icin. Bu surecte B vitamini yulaf takviyesi yapin ayagi duzeldigi zaman da havalar iyi oldugunda tabii odanin bulundugu sicakliga ve cereyanda kalmamasina dikkat ederek yikanmasini saglayabilirsiniz siz yikamayin kendisi yikansin, yikanmiyorsa fisfis kutusu bulup iyice dezenfekte edip su doldurun bir miktar elma sirkeside koyup sıkın

Yulafa bayılıyor çok fazla olmamak kaydıyla yediriyorum. 1 aydır bende kuş henüz kendisi girip yıkanmadı. Sprey ile sıkınca da kaçıyor. Sabah yıkadım şu an dediğinizi yapsam zararlı mıdır. Hoş kaçtığı için sprey ile nasıl yapacağım onu da bilmiyorum.

Uzakdan 5 6 kere sıkın kacıcak elbet fakat elinize alip yikamaniz daha kotu bu sefer elinizden korkar

Uzakdan 5 6 kere sıkın kacıcak elbet fakat elinize alip yikamaniz daha kotu bu sefer elinizden korkar

Teşekkürler yardımınız için. Merhem sürmeyi sırf bu yüzden bırakmayı düşünüyorum çünkü inanılmaz rahatsız oluyor kanat altını kanatmasından korkuyorum.

İlk mesajda belirttiğim ayağına sürüyorum. Parmağıma biraz yedirip masaj yapar gibi sürüyorum ancak ayağını sürekli oynattığı, elimden kurtulmak istediği için o kısımdaki tüylerine de bulaşıyor. Daha sonra gagasıyla tüm vücuduna yayıyor.

İlk mesajda belirttiğim ayağına sürüyorum. Parmağıma biraz yedirip masaj yapar gibi sürüyorum ancak ayağını sürekli oynattığı, elimden kurtulmak istediği için o kısımdaki tüylerine de bulaşıyor. Daha sonra gagasıyla tüm vücuduna yayıyor.
Kulak temizleyicisi ile merhemi biraz alin iyice surun parmaginizla da masaj yapin belki boyle daha iyi olur

Kulak temizleyicisi ile merhemi biraz alin iyice surun parmaginizla da masaj yapin belki boyle daha iyi olur

Olmadı dediğiniz gibi yaparım teşekkürler. Ben 1 gün sürmeyip kuşun durumunu takip etmeyi düşünüyorum eğer yine kaşınmaya yolmaya devam ederse başka çözümler aramam gerekecek sanırım.

Olmadı dediğiniz gibi yaparım teşekkürler. Ben 1 gün sürmeyip kuşun durumunu takip etmeyi düşünüyorum eğer yine kaşınmaya yolmaya devam ederse başka çözümler aramam gerekecek sanırım.
Ilginizi ihmal etmeyin fotografi yeni gordum yuklenme problemi vardi dikkat edin surerken

Ilginizi ihmal etmeyin fotografi yeni gordum yuklenme problemi vardi dikkat edin surerken

Ayağını incitmekten korktuğum için rahat süremiyorum. Ayağını oynatınca zorlamıyorum o yüzden de bulaşıyor merhem. Çocuğum olsa anca bu kadar ilgilenirdim sanırım ayağı sıkıştığından beri vicda azabından kahroldum bugün bastığını görünce biraz rahatladım.

Çok güzel diri bir kuştu şimdi ise sıçan gibi oldu :)

Ayağını incitmekten korktuğum için rahat süremiyorum. Ayağını oynatınca zorlamıyorum o yüzden de bulaşıyor merhem. Çok güzel diri bir kuşt şimdi ise sıçan gibi oldu :)
Arada oyle yaramazliklar olabilir normal :) pür dikkatli olmak gerek bazen dalginliga gelebiliyor

Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın ancak sormak istediğim bir soru var.

Muhabbet kuşum bugün yavaş yavaş ayağından destek almaya başladı çok sevindim lakin sürdüğüm merhemler neredeyse bütün tüylerine bulaşmış ve tüyler aşırı seyrek görünüyor bu tüylerden o merhem kalıntılarını nasıl temizlerim bilginiz var mı.?

Bugün yıkadım yine değişen bir şey olmadı sürekli sanki yeni yıkanmış gibi görünüm var kuşta.
Tedavi bitene kadar kreme devam edin. Kuş iyileştiğinde banyo suyuna iki üç damla elma sirkesi damlatırsınız. İlk banyosunda olmasa da iki üç veya dörtte yağ arınmış olur. Banyo yapmasından başka bir yöntem uygulamayın.

Merhabalar , dun gece kusum uyurken yanina gittim.Baktim ki sakat olan ayaginin uzerinde uyuyor saglam ayagini yukari cekmis cok sasirdim.Ama sabah baktigimda yine sakat olan ayagini havaya kaldriyordu .

Tedavi bitene kadar kreme devam edin. Kuş iyileştiğinde banyo suyuna iki üç damla elma sirkesi damlatırsınız. İlk banyosunda olmasa da iki üç veya dörtte yağ arınmış olur. Banyo yapmasından başka bir yöntem uygulamayın.

Veterinere güvenmeme konusunda haklı çıktım sanırım hayvanın ayağı şişlikten dolayı değilse yamuk :( Merhemini tüylerine zarar veriyor diye bugün sürmeyecektim ancak ayağının halini bu şekilde görünce artık tüysüz kalsa dahi süreceğim. Fotoğrafını ekliyorum

Bu şişliğinin geçmesi için krem ilaç filan var mıdır varsa alayım hemen

Ekli dosyalar

• dasdsda.PNG
    dasdsda.PNG
    642.7 KB · Görüntüleme: 51
Veterinere güvenmeme konusunda haklı çıktım sanırım hayvanın ayağı şişlikten dolayı değilse yamuk :( Merhemini tüylerine zarar veriyor diye bugün sürmeyecektim ancak ayağının halini bu şekilde görünce artık tüysüz kalsa dahi süreceğim. Fotoğrafını ekliyorum

Bu şişliğinin geçmesi için krem ilaç filan var mıdır varsa alayım hemen
Ayagi cok fazla sismis bence onu kafesten hic cikartmayin. Ayagi acir benim de ayni sekilde 2 gun once kusumun sol ayagi incildi fakar sislik morluk allaha sukur yok sadece basmaya cekiniyor dedigim gibi dun gece sakat ayaginin ustunde uyumus ilginc bir sekilde git gite iyiye gidiyor gibi yine ama ara ara kaldiriyo agirligini vermiyor. Sizin ki biraz daha ilerlemis hali yani bence hic ellemeyin derim incildigini soyledi dimi veteriner. Ayagini nasil tutuyor? Ve o kadar merhemi nasil govdesine bulastirdi?

Ayagi cok fazla sismis bence onu kafesten hic cikartmayin. Ayagi acir benim de ayni sekilde 2 gun once kusumun sol ayagi incildi fakar sislik morluk allaha sukur yok sadece basmaya cekiniyor dedigim gibi dun gece sakat ayaginin ustunde uyumus ilginc bir sekilde git gite iyiye gidiyor gibi yine ama ara ara kaldiriyo agirligini vermiyor. Sizin ki biraz daha ilerlemis hali yani bence hic ellemeyin derim incildigini soyledi dimi veteriner. Ayagini nasil tutuyor? Ve o kadar merhemi nasil govdesine bulastirdi?
Ben bir de hiridoid jel kullaniyorum geceleri ama dedigim gibi benim kinin aygini gosrselini ekleyecem . Yine hizli gecsin diye 4 gun uygulayacam ama sabah kemiriyor

Bugün 6.günü düne kadar hiç basmıyordu.Dün eve geldiğimde ufak ufak bastığını, destek aldığını farkettim açıkçası sevindim iyileşmeye başladığını düşündüm. Ayağı bayağı mordu o morluk kalmadı. Daha önce bu şekilde basarken görmediğim için ayağının önden bu kadar şiş olup olmadığını bilemiyordum.

Veteriner kırık filan yok çok fena incinmiş dedi ve krem+vitamin verdi ancak götürdükten sonra buraya da yazdım veterinerin kırık yok demesi beni tatmin etmedi diye. Kremi sürdükten sonra gagasıyla ayağındaki kremi yalıyor sonra tüylerini kaşırken bütün tüylerine bulaştırıyor.

Bu kremin kaç gün kullanılacağını söylemedi,günde 2 kere dedi sadece. Belli bir süresi var mı krem sürmenin.

Geri