Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun ayağı kırık mı

yeni üye

Meraklı Üye
Bugün dışarı çıkarken muhabbet kuşum peşimden gelmesin diye kapıyı tam anlamıyla kapatmadan aralık bırakmıştım o da peşimden kapının üstüne konmuş.

Normalde yerde gezinir İçeri geri geldiğimde yerdedir diye basmamak için yere bakarken kapının üstünde olduğunu tahmin edemediğim için kapıyı açıp içeri girdikten sonra kapıyı kapanması için hafif iteledim ve kuşum çığlık atmaya bağladı hemen açtım kapıyı uçup kafesinin üstüne gitti.

Baktım ayağı dışa doğru dönük gibiydi görünce kahroldum yanına gittim omzuma uçtu geldi, sanırım sıcaklığıyla bir şey hissetmiyordu şu an ayağını yukarı çekiyor ve basamıyor.

Veterinere götürmem mümkün değil şu an ne yapmalıyım çıldıracağım. Gagasıyla ayağını temizler gibi çekiştirip duruyor. Fotoğraflarını ekledim kırık mı değil mi acaba ? Şu an normalde mutlu olduğunda uyuduğu şekilde kafasını arkaya çevirmiş şekilde uyuyor masanın üstünde.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    312.6 KB · Görüntüleme: 354
  • 2.PNG
    2.PNG
    448.5 KB · Görüntüleme: 343
  • 3.PNG
    3.PNG
    500 KB · Görüntüleme: 302
  • 4.PNG
    4.PNG
    728.1 KB · Görüntüleme: 335
Kan oturmuş. Kırık mı değil mi ayağını kullanıp kullanmamasından anlarsınız. Ayağına terramycn sürün. Kırık şüpheniz varsa veteriner sargıya almalı, sargı olmazsa ayak yanlış kaynar ve bu da kötü bir sonuçtur.

Kan oturmuş. Kırık mı değil mi ayağını kullanıp kullanmamasından anlarsınız. Ayağına terramycn sürün. Kırık şüpheniz varsa veteriner sargıya almalı, sargı olmazsa ayak yanlış kaynar ve bu da kötü bir sonuçtur.

Ayağını oynattığımda hiç bağırmıyor kendisi gagasıyla çekiştiriyor ama üstüne basamıyor tek ayak üstünde sekerek gidiyor gördükçe içim gidiyor vicdan azabı çekiyorum.

Maalesef şu an veterinere gitmem mümkün değil . İnternette pipet ile sabitleme videoları var ancak tek başıma onu da yapamıyorum işin içinden çıkamıyorum :(

Ayağını oynattığımda hiç bağırmıyor kendisi gagasıyla çekiştiriyor ama üstüne basamıyor tek ayak üstünde sekerek gidiyor gördükçe içim gidiyor vicdan azabı çekiyorum.

Maalesef şu an veterinere gitmem mümkün değil . İnternette pipet ile sabitleme videoları var ancak tek başıma onu da yapamıyorum işin içinden çıkamıyorum :(
İncinme de olabilir kırılma da. Bu röntgenle netleşir. Dediğim gibi kremi sürün. Mümkünse işin ehli birinden yardım alın ve ayağını sarın. Ayağını incinme olsa dahi bir müddet kullanmaması iyi olur. Kaç gün sargıda durmalı onları araştırın.

İncinme de olabilir kırılma da. Bu röntgenle netleşir. Dediğim gibi kremi sürün. Mümkünse işin ehli birinden yardım alın ve ayağını sarın. Ayağını incinme olsa dahi bir müddet kullanmaması iyi olur. Kaç gün sargıda durmalı onları araştırın.

Ne kadar süre müdahale için geç olur bilginiz var mı ? Şu an elimde ne krem var ne de veterinere götürme imkanım evde bir şeyler yapabilmem lazım eğer evde yapılacak bir şey varsa.

Şu an monitörümün üstüne uçtu ve kafasını arkaya çevirip uykuya geçti

Ne kadar süre müdahale için geç olur bilginiz var mı ? Şu an elimde ne krem var ne de veterinere götürme imkanım evde bir şeyler yapabilmem lazım eğer evde yapılacak bir şey varsa.

Şu an monitörümün üstüne uçtu ve kafasını arkaya çevirip uykuya geçti
Nöbetçi eczaneden kremi temin edebilirsiniz. Ne kadar çabuk davranırsanız o kadar iyi.

Arkadaşlar dün veterinere götürdüm kuşu. Veterinerin dediğine göre kırık yokmuş ama röntgen filan çekmedi eliyle baktı fena incinmiş dedi. Aniper+ nature vitamin ve biyoteknik kafur merhem verdi. Vitamini suyuna 5 damla damlat merhemi de günde 2 defa sür dedi.

Bugün ayağını sıkıştırmasının 3.günü oldu hala en ufak şekilde üstüne basamıyor parmaklarını hissetmiyor gibi. Kangren olmasından korkuyorum ve röntgen çekmediği için kırık olmadığı konusunda tatmin olamadım.Ahizeye konduğunda çektiğim fotoğrafını ekliyorum ilk mesajda ise ilk gün fotoğrafları var.

EK: Dün veterinerden geldikten sonra yerde ayağından soyulan deriyi buldum onun da fotoğrafını ekliyorum. Lütfen başka yapabileceğim bir şey varsa söyleyin 3 gündür vicdan azabından kahroldum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    734.4 KB · Görüntüleme: 331
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    201.9 KB · Görüntüleme: 310
Son düzenleme:
Arkadaşlar dün veterinere götürdüm kuşu. Veterinerin dediğine göre kırık yokmuş ama röntgen filan çekmedi eliyle baktı fena incinmiş dedi. Aniper+ nature vitamin ve biyoteknik kafur merhem verdi. Vitamini suyuna 5 damla damlat merhemi de günde 2 defa sür dedi.

Bugün ayağını sıkıştırmasının 3.günü oldu hala en ufak şekilde üstüne basamıyor parmaklarını hissetmiyor gibi. Kangren olmasından korkuyorum ve röntgen çekmediği için kırık olmadığı konusunda tatmin olamadım.Ahizeye konduğunda çektiğim fotoğrafını ekliyorum ilk mesajda ise ilk gün fotoğrafları var.

EK: Dün veterinerden geldikten sonra yerde ayağından soyulan deriyi buldum onun da fotoğrafını ekliyorum. Lütfen başka yapabileceğim bir şey varsa söyleyin 3 gündür vicdan azabından kahroldum.
Deriyi gördüm içim çok kötü oldu. İnşallah sağlığına kavuşur. İçinize sinmesi için başka yerde röntgen çektirebilirsiniz.

Deriyi gördüm içim çok kötü oldu. İnşallah sağlığına kavuşur. İçinize sinmesi için başka yerde röntgen çektirebilirsiniz.

Bir de beni düşünün 3 gündür kahroldum. Onu öyle tek ayak üstünde yürümeye çalışırken görmek mahvediyor beni. İyileşme süresi ne kadar acaba bilginiz var mı ? parmağına merhem sürerken hiç bağırmıyor o yüzden kırık olmaması konusunda içimi biraz olsun rahatlatan durum bu.

Şu an için korktuğum esas konu kangren olması. :(

Bir de beni düşünün 3 gündür kahroldum. Onu öyle tek ayak üstünde yürümeye çalışırken görmek mahvediyor beni. İyileşme süresi ne kadar acaba bilginiz var mı ? parmağına merhem sürerken hiç bağırmıyor o yüzden kırık olmaması konusunda içimi biraz olsun rahatlatan durum bu.

Şu an için korktuğum esas konu kangren olması. :(
Bir hafta civarı falan.

Bir çoğumuz kuşlarını evinde besliyor ve salıyor kuşları fakat bazen küçük hatalar oluyor ve kuşlarımızın ayakları incinebiliyor ve hatta kırılabiliyor öncelikle herkes gibi elinizdeyse veterinere gitmelisiniz elinizde değil ise gidebileceğiniz güne kadar ilk yardım amaçlı tedavi etmelisiniz

ayak kanat vs yaralanmalarda muhabbet kuşları sakatlanan organlarını kullanmayarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar.bunu bilin bilgi olsun :)

Mesela ayağı incinen bir muhabbet kuşu günün çoğunu tek ayak üzerinde geçirir ve incinen ayağını karnına doğru çeker.

İncinmeye Tanı Koyun

Öncelikle kuşu elinize alın ve incinen ayağını oynatın yavaş yavaş oynatın kuş bağırmıyor ise büyük ihtimalle incinmiştir ve aşağıda saydığım malzemeleri temin edin.

Malzemeler:
terramycin krem yada avipom merhem
sargı için ince bez (pamuk da olur)
kağıt bant
pamuk veya pamuklu kulak çubuğu

pamuk veya pamuklu kulak çubuğunu alın ve terramycin krem sürün kuşun ayağını hareket ettiremeyeceği şekilde tutun ve her yerine terramycini sürün ve bezi sarın fazla sıkı olmasın ve kağıt bant ile bantlayın ilk yardım bitti.

Kafes Düzenini Değiştirin

Küçük kafes veya tek kalacağı bir kafesin tüneklerini çıkarın kafesin tabanına yem ve su koyun kuş tüneğe tellere çıkıp ayağını daha kötü hale getirmesin yemleri yakın olsun ki yesin tabana serpin. 1 gün bu şekilde dayansın 1 gün sonra veterinere götürün hemen veteriner baksın veteriner daha güzel sarar ve tedavi eder.

Not: Eğer ayağında morarma ve ayağını oynattığında bağırısa kırılmıştır büyük ihtimalle ve fazla oynamayın canı çok yanıyordur yapabilirseniz bu şekilde çok az zaman için yapın fazla unuz durursa kemiler yanlış kaynar ve ayakları hep öyle olur.
Not: Bu Yöntem Sadece İncinme İçindir.
Not: Bu Yöntemi Yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yapamazsanız en yakın anlayan petshop yada üretimci yapsın saten kuşu görünce o da bu yöntemi yapacaktır bazı yerlerde el sabununu rendeden geçirip alçı yapmış ben o yöntemi hiç denemedim.

Resul OZYAMAN

Merhabalar;
Bugun muhabbet kusumun saga dogru agirligini verip sol ayagini kaldirdiini farkettim ardindan elime alinca solunum cok kuvvetli olmadigibini gordum. Doktora gittigimizde incildigini soyledi dinlenmesi gerektigini belirtti. Fakat oyle buyuk bir hasar oldugunu dusunmuyorum ama yinede cok tereddutlerim var uzerine basiyi ara ara yemek yerken oyun oynarken falan ama ardindan hemen kaldiriyor.hiridoid forte jel surdum bugun bir kez ne zaman gecer acaba arkadaslar basina gelen varsa bilgi verebilir mi acaba?

Ekli dosyalar

• E58F99F6-CAD5-4CE0-886D-CDF959CB96CA.jpeg
    E58F99F6-CAD5-4CE0-886D-CDF959CB96CA.jpeg
    766.5 KB · Görüntüleme: 272
  • C4D3766E-B8DE-43D3-8EEF-0BC31E1818A6.jpeg
    C4D3766E-B8DE-43D3-8EEF-0BC31E1818A6.jpeg
    975.2 KB · Görüntüleme: 273
Ayrica eklemek isterim ki ayagini gerebiliyor esnior kafasini kasiyor o ayagi ile, fakat iste kaldiriyor hep ayagini . Ayagiyle tunegede tutunuyor yani sikip acabiliyor icim rahat degil ama evden gidicem ve aklim onda kalicak:(((

Ayrica eklemek isterim ki ayagini gerebiliyor esnior kafasini kasiyor o ayagi ile, fakat iste kaldiriyor hep ayagini . Ayagiyle tunegede tutunuyor yani sikip acabiliyor icim rahat degil ama evden gidicem ve aklim onda kalicak:(((
Bir hafta civarında iyileşir inşallah. Kalamar kemiği tüketsin bol bol. Geçmiş olsun.

Oyle mi o kadar kolay mi ya keske iyilesse ayagini uyur pozusyonda yukari saklamiyor ama :(

Evet anladim cok tesekkur ederim uc gun kadar ben hridoid jelini sabah aksam surmeye devam edeyim mi ?ben gittikten sonra zaten kimse dokunmaz
Insallah minik bebek iyilesir cok sagolun iyi haberlerini yazicam insallah

Bir hafta civarı falan.

Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın ancak sormak istediğim bir soru var.

Muhabbet kuşum bugün yavaş yavaş ayağından destek almaya başladı çok sevindim lakin sürdüğüm merhemler neredeyse bütün tüylerine bulaşmış ve tüyler aşırı seyrek görünüyor bu tüylerden o merhem kalıntılarını nasıl temizlerim bilginiz var mı.?

Bugün yıkadım yine değişen bir şey olmadı sürekli sanki yeni yıkanmış gibi görünüm var kuşta.

Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın ancak sormak istediğim bir soru var.

Muhabbet kuşum bugün yavaş yavaş ayağından destek almaya başladı çok sevindim lakin sürdüğüm merhemler neredeyse bütün tüylerine bulaşmış ve tüyler aşırı seyrek görünüyor bu tüylerden o merhem kalıntılarını nasıl temizlerim bilginiz var mı.?

Bugün yıkadım yine değişen bir şey olmadı sürekli sanki yeni yıkanmış gibi görünüm var kuşta.
Zamanla tuylerini dokerek yeni tuylerinin cikmasini bekleyin derim. Diger bir yontem tuyleri cekerek temizleyebilirsiniz lakin bunu yapmayin zarar verebilirsiniz.

Geri