Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun cinsi, ırkı ve yaşı?

eyyüp

Yeni Üye
Başlıktaki bilgileri nasıl öğrenirim? Veya fotoğraflardan anlaşılıyorsa bakabilir misiniz? Ayriyeten ilk defa kuş besliyorum. Her türlü tavsiyeye(kafes düzeni beslenme uyku düzeni kafesten çıkarma VS VS) açığım
b16ec9767b9328f21579360528fea43e.jpg
e85382bf639232b60c95e39ec1bbf842.jpg
5a78f38f03c69ea6cb0fb7494dd715df.jpg
e261838dd91cff24fc873e919aae8d8d.jpg

Preo_P2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar, kuşunuz (gözlerinin içinde beyaz halka oluştuğundan ötürü) sekiz aylıktan büyük görünüyor ve erkek. Gözünün etrafındaki sarı kısım bana pek sağlıklı görünmedi. Bir hastalık varsa bilenler söyleyecektir...
Yeni sahiplenmiş iseniz, mubişiniz hayırlı olsun :)

Öncelikle teşekkür ederim. Babama biri vermiş ve yavru demiş. Bende anlamam ama demekki değilmiş :) yani bir hastalığı var mı bilmiyorum. Ne sıklıkla beslenir onu da bilmiyorum Ama marul uzattığımda veya marulun üstüne yem koyduğumda yiyor ve çok su içmiyor. Bazende ağzını kapatıp açıyor hızlıca nefes alıyor. Elimi kafesin içine sokunca kaçmaya çalışıyor o yüzden şuana kadar parmağıma çıkarma veya dokunmada bulunmadım ve 3.gündeyim kafesten çıkarmadım. Vallahi insan kendi çocuğu gibi bakası sevesi geliyor ama endişeleniyorda :/ o yüzden umarım arkadaşlar yardımcı olur :)

İlk günler (bazı kuşlarda 2-3 gün bazı kuşlarda 1-2 hafta- insana alışkanlık derecesine göre) kafesinden çıkartmamaya dikkat edin. Bence çok fazla marul da vermeyin, ishal olmasına neden olabilir fazla olduğunda, salatalık da aynı şekilde. Özellikle yeni geldiği için ishal olacaktır zaten yer değişiminden ve stresten ötürü. Gün içerisinde ihtiyaç duydukça beslenirler muhabbet kuşları ve bu yine kuştan kuşa değişir. Yemlikten yemekte sorun çıkarmayacağını düşünüyorum çok yavru olmadığı için. Bir iki kere yemliğin yerini oraya kendiniz götürerek ya da yemliği onun yanına getirerek gösterebilirsiniz. Hareketlerini gözlemlerseniz zaten acıktığında da aranmaya başlayacaktır. Eğer insana alışık ya da üreticiden olan bir kuş ise kafesin içerisine gün içerisinde onu çok ürkütmeden elinizi sokup daha çabuk alışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çok ürküyorsa da önce ellerinize ve size alışması için en azından bir hafta bekleyin sonra da ellerinizi önce kafesin dışında-üzerinde-yanında tutarak ardından kafesin içerisinde avucunuza yem alarak size güvenmesini ve alışmasını sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde onunla bol bol kısık ses ile muhabbet edin...
Ben genelde yeni edindiğim muhabbet kuşlarında suluğu aynı şekilde yanına götürerek ona gösteriyorum ve suluğuna her taze su koyduğumda birazcık da elma sirkesi damlatıyorum hem sindirimine kolaylık sağlıyor hem de bu ilk stresli günlerini rahat atlatıyor... Sonrasında da haftada 1 ya da 2 kez yine elma sirkesi damlatıyorum koruma amaçlı...

Yavru değil, yaklaşık 8-10 aylık sanırım. Kuyruğu ve kanat tüyleri uzun, çek diye tabir edilen türden. Gagasındaki siyahlık marul herhalde.
Maaşallah kuş çok güzel. Gerekli bakımlarını yapın. Forumda bununla ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz.
Hemen dışarı çıkarın, hayvana eziyet etmeyin. Uçması lazım.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Yemliğin ve suluğun yanına götürüyorum hareketlerimle ama su içtiğini çok az gördüm ve ilk gün hariç benim gördüğüm zamanlarda yemlikten hiç yemedi.

Kuşumun gece saat kaç gibi karanlığa bırakmalıyım? Bana alışması için sürekli benim odamda duruyor ama geceleri başka odaya koyuyorum ben geç saatlere kadar durduğum için. Ayriyeten bu muhabbet kuşu sesini dinletmemizde bir zarar var mı?

Yavru değil, yaklaşık 8-10 aylık sanırım. Kuyruğu ve kanat tüyleri uzun, çek diye tabir edilen türden. Gagasındaki siyahlık marul herhalde.
Maaşallah kuş çok güzel. Gerekli bakımlarını yapın. Forumda bununla ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz.
Hemen dışarı çıkarın, hayvana eziyet etmeyin. Uçması lazım.
Şimdi çıkarın diyen var sizin gibi çıkarmayın diyenlerde var. Yalan olmasın aklım karıştı :) çıkardık diyelim ilk defa Kuşa bakan biri olarak geri nasıl kafese sokacağız?

Bence kuş sesi dinletmeyin, size alışmasını ve diğer kuşları unutmasını zorlaştırırsınız eğitmek istiyorsanız. Zaten muhabbet kuşları çok fazla su içmezler genel olarak, şu an benim yavru kuşum suluğun yerini benim ona 5.kez elimle su içirmemden sonra keşfetti ve kana kana uzun uzun içti hala da içiyor hiç daha önce içirmemişim gibi :D
Kuşunuz uyuklamaya başladıktan sonra bırakabilirsiniz, çok yavru olanlar bütün gün uyuklayabiliyorlar. Hareketli ve insana alışık kuşlar uzun saatlerce akşamları oynuyorlar, o biraz sizin gözlemlemeniz gereken bir şey; hem de bu size onun karakteristik yapısı hakkında da bilgi edinme imkanı sunar.
Yemlikten olağan bir şekilde yem yemeye başlama durumu bazı kuşlarda sancılı geçebiliyor, kendisini güvende hissetmediği için yemliğe gitmiyor olabilir eğer yemliğin yerini bildiği halde hala pek gitmiyorsa. Biraz gün içerisinde onu yalnız bırakın ve o şekilde gözlemleyin isterseniz...

Şimdi çıkarın diyen var sizin gibi çıkarmayın diyenlerde var. Yalan olmasın aklım karıştı :) çıkardık diyelim ilk defa Kuşa bakan biri olarak geri nasıl kafese sokacağız?

Ben açıkçası öyle yavru olmayan bir kuş olsa bile hemen çıkarılmaması taraftarıyım. Etrafı tanımadan, insana alışmadan çıkarıldığında daha çok korkması ve eziyet görmesi muhtemel...

Bence kuş sesi dinletmeyin, size alışmasını ve diğer kuşları unutmasını zorlaştırırsınız eğitmek istiyorsanız. Zaten muhabbet kuşları çok fazla su içmezler genel olarak, şu an benim yavru kuşum suluğun yerini benim ona 5.kez elimle su içirmemden sonra keşfetti ve kana kana uzun uzun içti hala da içiyor hiç daha önce içirmemişim gibi :D
Kuşunuz uyuklamaya başladıktan sonra bırakabilirsiniz, çok yavru olanlar bütün gün uyuklayabiliyorlar. Hareketli ve insana alışık kuşlar uzun saatlerce akşamları oynuyorlar, o biraz sizin gözlemlemeniz gereken bir şey; hem de bu size onun karakteristik yapısı hakkında da bilgi edinme imkanı sunar.
Yemlikten olağan bir şekilde yem yemeye başlama durumu bazı kuşlarda sancılı geçebiliyor, kendisini güvende hissetmediği için yemliğe gitmiyor olabilir eğer yemliğin yerini bildiği halde hala pek gitmiyorsa. Biraz gün içerisinde onu yalnız bırakın ve o şekilde gözlemleyin isterseniz...

Kendini güvende hissetmiyor bence. Odaya her girdiğimde kanatlarını bir kez açıp titreme oluyor .kafesin ne tarafına gitsem öbür tarafa kaçıyor bende bilmiyorum ne yapacağımı. Kendimi suçlu hissediyorum :)

Ben açıkçası öyle yavru olmayan bir kuş olsa bile hemen çıkarılmaması taraftarıyım. Etrafı tanımadan, insana alışmadan çıkarıldığında daha çok korkması ve eziyet görmesi muhtemel...

Bir kaç gün daha tutmayı düşünüyorum zaten. Hem biraz daha fazla bana alışması ve araştırma yapmak için, hem de geri kafese nasıl koyacağımın düşüncesini çözmek için :)

Geniş bir vakit ayarlayıp çıkarın, bir süre serbest hareket etsin. Odayı güvenli hale getirin. Pencereleri, kapıyı ve perdeleri kapatın, odada ayna olmasın. Mümkünse avize ve kaçıp konabileceği yüksek yerler de olmasın(olursa sizi yorar). Eğer kendi isteğiyle size gelmezse yaklaşık yarım saat serbest hareket etmesine izin verin. Ondan sonra parmağınıza çıkmasını sağlamanız lazım. Bunun için de uzun bir vakit harcamanız gerekebilir. Parmağınızı ısırmaya kalkarsa sakın elinizi kaçırmayın ve tepki vermeyin. Bu sayede ısırmanın hiçbir işe yaramayacağını öğrenir. Parmağınızı göğsüne doğru uzatın ve çıkmasını sağlayın. Bu sırada "çık" veya başka bir komut verebilirsiniz, bir süre sonra komutu öğrenecektir. Kuş sizden kaçabilir. Kesinlikle pes etmeyin. Parmağınıza çıkıncaya kadar tekrarlayın. Eğer elinize alışırsa parmağınızla kafes kapısına uzatıp "gir" ya da "içeri" komutu verin. Bunu da defalarca uygulamanız gerekebilir. En sonunda o pes edecek ve girecektir. Buna gerek de kalmayabilir. Kafesini tanıyor artık, susayıp su içmek veya yem yemek için kafesine girebilir. Elinizle tutup içeri koymayı son çare olarak bile düşünmeyin.

Unutmayın, hiçbir kuş kafes içinden insanlara alışmaz. Bu kafes dışında yapılması gereken bir şeydir.

Zaten üç gündür kafesteymiş, kimbilir ondan önce kaç gün kaç hafta kafeste kaldı. Eğer müsait vaktiniz varsa benim yazdıklarımı uygulayın ve hemen kafes dışına çıkarın. Kuş yavru değil, size alışması uzun zaman alabilir, bu süreyi daha da uzatmayın. Elimden onlarca kuş geçti, yeni yeme düşmüş olanlar da dahil olmak üzere, eve getirip de bir saat bile kafeste tuttuğum kuş yoktur. Kafesten çıkarmayın diyenler acaba nasıl bir sorun yaşadılar bilemem ama ben şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım

Zaten üç gündür kafesteymiş, kimbilir ondan önce kaç gün kaç hafta kafeste kaldı. Eğer müsait vaktiniz varsa benim yazdıklarımı uygulayın ve hemen kafes dışına çıkarın. Kuş yavru değil, size alışması uzun zaman alabilir, bu süreyi daha da uzatmayın. Elimden onlarca kuş geçti, yeni yeme düşmüş olanlar da dahil olmak üzere, eve getirip de bir saat bile kafeste tuttuğum kuş yoktur. Kafesten çıkarmayın diyenler acaba nasıl bir sorun yaşadılar bilemem ama ben şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım
Aynen kuşu eve getirmeden önce ne kadar kafeste kaldığını bilmiyorum en iyisi çıkartmak olacak. Şuana kadar hep benim odamda kaldı sadece 3 4 saat salonda durdu ama ben kendi odamda dışarı çıkartmak istemiyorum tehlikeli şeyler oldukça fazla. Salonda çıkartmam uyumluluk sorununa sebep olur mu?

Güncelleme : Az önce babamdan edindiğim bilgiye göre dişiymiş ve bize gelmeden bi kaç gün önce erkeği ölmüş :(

Kardeş ben senin yerinde olsam forumda çok vakit geçirip, araştırma yapıp kuşa en iyi şekilde bakmaya çalışırım. Aldığınız kişi daha cinsiyetini bile bilmiyor anlaşılan. Kuş erkek.
Küçük bir odada çıkarmanı tavsiye ederim, çünkü senden kaçmaya başlarsa çok yorulabilirsin. Hem salonda avize de vardır. Dediğim gibi uzun vakit ayarla hatta bu geceyi tamamen bu kuşa ayırabilirsen ne ala. Ayrıca pes etmeden yazdıklarımı uygularlarsan, bugün bile mutlu sona ulaşabilirsin.

Kardeş ben senin yerinde olsam forumda çok vakit geçirip, araştırma yapıp kuşa en iyi şekilde bakmaya çalışırım. Aldığınız kişi daha cinsiyetini bile bilmiyor anlaşılan. Kuş erkek.
Küçük bir odada çıkarmanı tavsiye ederim, çünkü senden kaçmaya başlarsa çok yorulabilirsin. Hem salonda avize de vardır. Dediğim gibi uzun vakit ayarla hatta bu geceyi tamamen bu kuşa ayırabilirsen ne ala. Ayrıca pes etmeden yazdıklarımı uygularlarsan, bugün bile mutlu sona ulaşabilirsin.
Babama veren kadın dişi demiş vallahi ben onun yalancısıyım. Salonda avize yok bugün çıkaracağım. Kapısını açık bırakmak yeterli mi?

Bence o bilgi çok yanlış bir bilgi bu kuş erkek tamamen mavi bir cereye sahip.
Açıkçası bu sıcaklarda kuş dışarı çıkartıldığında hiç tanımadığı bir insan oradan oraya o kuşcağız yorulana dek ardında peşi sıra giderken ve kuş da uçarken hayvancığa çokça eziyet olur sadece başka bir şey değil.
Yavru bir kuş dışarı çıkarıldığında da henüz gelişmemiş uçma yetenekleri yüzünden çelimsiz ayaklarının üzerine pat pat düşerse yine aynı şekilde eziyet olur. Hiç istemeden de olsa bir arkadaşım yeni aldığı bir yavruyu eve getirdiği ilk gün seveyim derken elinden kaçırmış ve hayvanın bacağında kas yırtılmasına sebep olmuştu sırf çok yükseğe uçup sonra da yere çakıldığı için... Tabi karar sizin.

Katılıyorum bencede çıkarmanız lazım. Onların da uçmaya hakkı var. Uçarak etrafı tanıyacaklar. Kafesten çıkarmadığınız kuşun size güvenmesini beklemeyin. Benim kuşlarımı alıp kafesten çıkarmadığım gün yok. Her zaman ilk gün kuşlarımı salarım. Birkaç kere çarptıktan sonra hiç çarpmıyorlar. Siz yürümek istiyorsunuz ama birisi sizin kendine alışması için sizi bağlıyor. Hareket edemiyorsunuz. Birazcık empati kurarak yaklaşsanız dogruyu bulacaksınız aslında [emoji4]

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeterli olmayabilir. Sizden korkuyorsa çıkmaz istemeyebilir. Çıkmazsa parmaklarınızı kapıdan içeri sokup içeride onun görebileceği şekilde oynatıp çekilin, olmadı uzaklaşın, çıkacaktır.

Yeterli olmayabilir. Sizden korkuyorsa çıkmaz istemeyebilir. Çıkmazsa parmaklarınızı kapıdan içeri sokup içeride onun görebileceği şekilde oynatıp çekilin, olmadı uzaklaşın, çıkacaktır.

Kapısını açıp beni göremeyeceği bir yere veya odadan çıkmayı denesem veya direk kafesin altını çıkarsam kapıyı açmak yerine eğer çıkmazsa?

Geri